Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Klátovčania: Nákladiaky ani ťažbu už nechceme

Nákladiaky sa cez Nižný Klátov už do kameňolomu nedostanú. Firma chce zvýšiť ťažbu. Obec je proti. Ľudia spisujú petíciu. Banský úrad má na stole horúci zemiak.

Klátovský kameňolom. Od januára sa tam nesmie ťažiť. Nákladiaky sa tam už nemajú ako dostať.Klátovský kameňolom. Od januára sa tam nesmie ťažiť. Nákladiaky sa tam už nemajú ako dostať. (Zdroj: Judita Čermáková)



KOŠICE. Obyvatelia Nižného Klátova blízko Košíc sa boja, že obec zaplavia ťažkotonážne nákladiaky. Firma Krušgeo.sk chce v miestnom lome zvýšiť ťažbu amfibolitu, ktorý sa využíva na stavebný kameň, na 10- až 25-násobok.

Povolenie na ťažbu 20-tisíc ton ročne jej vypršalo v decembri. Na ďalších 10 rokov žiada súhlas na 200- až 500-tisíc ton ročne. Banský úrad ešte nerozhodol. Firma od januára nesmie ťažiť, čaká na povolenie.

Každé 3 minúty nákladiak?

Uplynulé roky malo do kameňolomu prechádzať denne najviac 20 áut, maximálne 27-tonových. Tak sa zaviazala firma. Podľa obyvateľov to prekračovala. Denne narátali i 96 prejazdov, aj áut ťažších ako 27 ton, tvrdí starostka Marcela Jokeľová (nezávislá).

Krušgeo.sk vysvetľuje, že pri 200-tisíc tonách ročne by bola intenzita dopravy 41 áut denne, teda 5 za hodinu, pri 500-tisíc tonách ročne 104 nákladiakov denne, čiže 13 za hodinu.

„To znamená 200 prejazdov denne! Každé 3 minúty prejde nákladiak?" hromžili obyvatelia na nedávnom zhromaždení. Firma reaguje, že každý druhý nákladiak ide prázdny a o maximálnej ťažbe uvažujú až po výstavbe veľkého obchvatu mimo obce.

„Zrušili" firme cestu

Starostka zdôvodňuje, že situácia bola neúnosná, tak koncom minulého roka osadili na miestne komunikácie v správe obce ako jediný prístup firmy ku kameňolomu zákazové značky pre autá nad 12,5 tony. Firma tvrdí, že nezákonne, no na prokuratúre neuspela. Nedávno dostalo vozidlo Krušgeo.sk pokutu 60 eur, keď ho na zakázanej ceste autom zablokovali obyvatelia a privolali policajtov.

Klátovčania spísali petíciu pre obec i banský úrad za zrušenie ťažby a prechodu nákladiakov z kameňolomu. „Prach, hukot ťažkých strojov, triedičky štrku, 50 až 70 nákladných vozidiel denne znečisťuje a devastuje cesty, naše príbytky a životné prostredie a zhoršuje kvalitu života," zdôvodňujú v petícii.

Podpísalo ju už takmer 90 percent z asi 600 dospelých obyvateľov. Vadí im i nebezpečná jazda veľkých vozidiel centrom obce bez chodníkov, otrasy, vibrácie, odstrely v lome, aj niekedy nezakryté nákladiaky, z ktorých neraz padajú kamene.

Malý obchvat popred školu?

Krušgeo.sk tvrdí, že v prvej etape odklonenia prepravy chce z kameňolomu urobiť do leta 2011 na vlastné náklady vyše kilometrový obchvat mimo miestnych ciest v správe obce. Starostka reaguje, že táto sľubovaná účelová komunikácia firmy nič nevyrieši, lebo síce inou trasou, ale aj tak sa má napojiť len na cestu III. triedy, ktorá patrí župe a ide opäť stredom obce, navyše nákladiaky by presmerovali popred školu, úrad, ihrisko, či popri škôlke. Firma sľubuje bezpečnostné opatrenia i pomoc pri výstavbe chodníkov.

„Pre žiakov by to bolo životu nebezpečné," obáva sa zvýšenia frekvencie a presmerovania nákladiakov popred základnú školu jej riaditeľka Anna Hudáková. Školu navštevuje asi 90 detí zo štyroch obcí. „Už teraz je to tu nebezpečné. Mnohí vodiči sú nedisciplinovaní, cesta úzka, zákruta neprehľadná, chodníky chýbajú. Každý deň sa tadiaľ žiaci presúvajú na obedy do škôlky, na telesnú výchovu na ihrisko či na autobusovú zastávku. Pre nákladné autá z kameňolomu každý deň tŕpneme, aby sa deťom po ceste do školy nič nestalo."

Podľa starostky ešte pred 5 rokmi podmienil N. Klátov súhlas firme s ťažbou čo najskorším odklonením dopravy. „Firma s tým nič reálne neurobila, sľubom už neveríme," tvrdí obecný poslanec Dávid Korl (nezávislý). Krušgeo.sk reaguje, že ich brzdil Slovenský pozemkový fond, ale riešia to a so vzťahom k nehnuteľnostiam pod chystanou cestou nemajú problém. Obec tvrdí, že firma pozemky vysporiadané nemá.

Žiadajú veľký obchvat

Ministerstvo životného prostredia v stanovisku v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) odporúča podmieniť banské povolenie vybudovaním veľkého obchvatu úplne mimo zastavané územia až po najbližšiu vyhovujúcu cestu II. triedy (po križovatku Šaca, od kameňolomu asi 8 km). To isté chce Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice-okolie, Okresný dopravný inšpektorát Košice-okolie a ďalšie obce. N. Klátov žiada banský úrad, aby nepovolil už žiadnu ťažbu, kým nebude veľký obchvat.

Banský úrad: Riešime ťažbu, nie cestu

Košický obvodný banský úrad by mal o povolení pre Krušgeo.sk rozhodnúť v nasledujúcich týždňoch, pritom firma dnes nemá pre ťažké autá žiadny legálny prístup. „Rozhodujeme len o ťažbe. Ja by som sa dopravou ani nemal zaoberať, firma ju môže zabezpečovať aj 3,5-tonovou aviou. To nech si vyrieši s obcou. Ak dostane povolenie na ťažbu, no nedorieši si cestu, nebude môcť prepravovať," vyjadril sa predseda úradu Ivan Krajník. Potvrdil však, že firma nemá dosť priestorov, aby všetko, čo chce vyťažiť, len skladovala a nič neodvážala.

Košický samosprávny kraj (KSK), ktorému patrí cesta III. triedy, vedúca cez N. Klátov i ďalšie obce, kritizuje, že hoci bez prepravy sa ložisko využiť nedá, banský úrad sa dopravou nezaoberá. „Zvýšením prepravy môže dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti i k takému poškodeniu komunikácií, že obyvatelia budú mať znemožnený prístup do obcí. Zrejme bude nevyhnutné vybudovať obchvat mimo obcí, finančné krytie nie je zatiaľ vyriešené. Dočasné riešenie môže dať banský úrad, ktorý by povolil ťažbu iba v obmedzenom rozsahu," uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Krušgeo.sk: "Bez ťažby lepšie cesty nebudú"

Podľa konateľa Krušgeo.sk Kamila Harčára obecná komunikácia, kde už je zákaz, bola pôvodne vybudovaná ako prístup pre JRD a kameňolom, no i potom pri ceste rástli domy. Doplnil, že investovali do opravy cesty, ponúkajú pomoc pri rozvoji obce a verí, že sa dohodnú.

Harčár zdôrazňuje, že v najbližších rokoch neuvažujú s ťažbou viac ako 200-tisíc ton ročne a s maximom rátajú, až keď bude veľký obchvat. Plánujú ho v ďalšej etape, rok nešpecifikoval. Dodal, že je to náročný projekt a musia sa zapojiť verejné inštitúcie, napríklad kraj.

Zásoby ložiska amfibolitu v Klátove odhadujú na 41 miliónov ton. „Je to vzácne ložisko štátu s výmerou 30 hektárov, najväčšie v Európe svojho druhu. Slovenské cesty sú v katastrofálnom stave, toto je najlepší stavebný materiál. Tie nie je možné stavať bez produkcie lomu v Klátove, bez ohľadu, či to budeme realizovať my, či niekto iný." K spolupráci vyzýva obce i kraj. „V čase povodní sme prispeli k reparácii a zmierneniu škôd dodávkou materiálu za zvýhodnené ceny."

Krušgeo.sk má už 5 rokov sídlo evidované v N. Klátove na adrese súkromného domu, kde nepôsobí, bývajú tam cudzí ľudia. Podľa firmy je to formálny omyl a rieši to. Na webstránke Sociálnej poisťovne má Krušgeo.sk nedoplatky na odvodoch asi 34-tisíc eur. Firma tvrdí, že za to môžu i obmedzenia obce na ceste. Teraz, keď nesmú ťažiť, vraj väčšinu zamestnancov prepustili. Spoločníkom firmy je okrem súkromných osôb od roku 2007 i Slovenský rozvojový fond s vkladom 1,26 milióna eur. Jeho spoluzakladateľom okrem súkromného investora bol prostredníctvom Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania aj štát.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 913
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 755
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 525
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 672
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 157
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 867
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 554
  8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 540

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  5. Rastislav Puchala: Missis Russko
  6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
  8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 310
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 346
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 855
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 137
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 684
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 451
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 923
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 552
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sucho má vplyv aj na úrodu.

Tento rok prší viac ako vlani.


8. jún
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 16 h
Erling Haaland a Lautaro Martínez.

V sobotu sa hrá finále Ligy majstrov 2022/2023 medzi Manchestrom City a Interom Miláno.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  2. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  3. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  5. Rastislav Puchala: Missis Russko
  6. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  7. Ľudmila Križanovská: Šikanovanie ukrajinského dievčatka. Prečo ma sklamala známa exmoderátorka?
  8. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 21 310
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 346
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 855
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 137
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 684
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 451
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 923
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 552
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu