Ministerstvo nakoniec niektoré z ich požiadaviek do novely zapracovalo, schválená ešte nie je.
KOŠICE. Hendikepovaní nesúhlasia s nedávno predloženou novelou zákona o penažných príspevkoch na kompenzáciu tažkého zdravotného postihnutia. „Viac škodí, ako pomáha. V podstate nič nemení," uviedol Anton Benča z petičného výboru, ktorý je sám na invalidnom vozíčku.
Zákon vraj diskriminuje
Zdravotne postihnutí z viacerých občianskych združení vo februári spustili celoslovenskú petičnú akciu za prijatie ich pripomienok, ktorá trvá do konca mesiaca. Nazbierali niekoľko stoviek podpisov. Žiadajú vládu najmä o zastavenie ich diskriminácie zrušením sledovania príjmu a možnosť pracovať bez hrozby znižovania príspevkov.
„Ak by som si privyrobil len málo k dôchodku a presiahlo by mi to o niečo trojnásobok životného minima, o toľko mi zoberú z príspevku na osobného asistenciu. Ten však nie je mojím príjmom. Čiže by som ho musel platiť z vlastného. Aj keď sa snažíme, nemôžeme dosiahnuť viac. Načo potom pracovať, keď výsledok je ten istý?" vysvetlil Benča.
Petičiari tiež chcú, aby sa tí, ktorí dokážu pôsobiť v zahraničí, nemuseli každých 60 dní hlásiť na úrade. Nárok na príspevok na auto by mali podľa nich mať aj nepracujúci alebo neštudujúci, keďže takisto potrebujú byť mobilní.
Asistentov si chcú vyberať sami
Hendikepovaní si tiež chcú svojich asistentov vyberať sami a aj z členov rodiny tak, aby nemuseli mesačne predkladať dehonestujúce detailné výkazy o výkonoch asistencie.
„Členovia rodiny teraz asistentmi nemôžu byť. Potrebujeme napríklad polohovanie v noci každé dve hodiny a iné intímne úlohy. Najvhodnejšie je, aby to robil rodinný príslušník, veď nie každý dokáže pustiť k sebe cudzieho," hovorí Benča.
Vláda by podľa nich ďalej mala zvýšiť pomoc pri rozvoji komunitných služieb a uprednostnovať domácu starostlivosť pred ústavnou.
Ako informoval Igor Jakeš z košického úradu práce, len v metropole východu teraz evidujú spolu 9 931 poberateľov príspevkov pre osoby s tažkým zdravotným postihnutím, z toho je 42 percent mužov.
Ministerstvo zvýši strop príjmu
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny deklarovalo, že sa snaží zdravotne postihnutým vyjsť v ústrety, no limitujú ho financie. Do novely však už teraz zapracovalo viaceré zmeny. „Ak bude navrhovaná novela schválená, zvýšia sa výdavky na peňažné príspevky na kompenzáciu," vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.
Navrhujú tiež napríklad zvýšiť hornú hranicu mesačného zárobku hendikepovaných z troj na štvornásobok životného minima. Bez siahnutia na príspevok na osobnú asistenciu by si teda mohli zarobiť 741,52 eura namiesto doterajších 556,14.
„Ďalej sa navrhuje umožniť rodinným príslušníkom vykonávať nielen vymedzené činnosti intímneho charakteru, ale aj tlmočenie," uviedla hovorkyňa. "Vypúšťajú sa limitujúce podmienky, ktorými boli zamestnanie, štúdium alebo odkázanosť na osobnú asistenciu v rozsahu minimálne 3 650 hodín ročne." Príspevok na asistenciu by sa mal podľa toho poskytovať najviac na 1 460 hodín ročne.
O 19 eur viac na opatrovanie
Ministerstvo tiež chce upraviť výkazy o počte hodín asistencie tak, aby sa museli uvádzať konkrétne činnosti za jednotlivé dni, a postačí mesačný sumár odpracovaných hodín.
„Pri príspevku na opatrovanie sa navrhuje zvýšiť ochranu príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z 1,3 na 1,4 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu v tom prípade, ak sa príspevok poskytuje osobe v produktívnom veku," uviedla ďalej Sélešová. „To znamená, že hranica ochrany príjmu sa zvýši zo súčasných 240,994 eura na 259,532."
Novela však ešte nie je schválená. Ak sa tak stane, mala by nadobudnúť účinnosť 1. júla 2011.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári