KOŠICE. V Nižnej Myšli neďaleko Košíc museli po vlaňajších zosuvoch zbúrať 29 domov. O strechu nad hlavou prišiel aj Karol Glajc s rodinou.
Tri a pol roka pracoval v Anglicku ako zvárač, všetky peniaze vrazil do rodinného hniezda. Nový dom musela rodina opustiť týždeň pred kolaudáciou. Stačilo už len osadiť zábradlie na balkóne.
Stavebné povolenie dostal asi pred piatimi rokmi. Vydali mu ho na spoločnom Stavebnom úrade v Čani.
Nič mi nepovedali
„Nikto mi nepovedal nič, nikto ma na riziko zosuvu neupozornil. Pritom geológovia tam vraj robili prieskum pred niekoľkými desiatkami rokov. Papier sa však záhadne stratil. Prišli sme o všetko, ale zodpovedný nie je nik," vyčítavo hovorí mladý muž.
Na kopci Várheď v Nižnej Myšli stavali domy už v dávnej minulosti bez toho, aby vedeli o možnom zosuve. Aj zničené novostavby sú postavené na svahovej deformácii. Relatívne stabilný svah dali do pohybu extrémne zrážky. Ničivý zosuv mal rozmery tristo krát dvesto metrov, hĺbku približne pätnásť metrov.
„Otec povedal: Tu postavíme dom - a hotovo. Tak sa u nás budovalo," spomína novozvolený starosta Ľudovít Grega. Aj on počul, že v obci robili v minulosti geológovia prieskum: „Na úrade o tom doklad nemáme. Aspoň neviem o tom."
Územný plán obce schválilo zastupiteľstvo pred dvomi rokmi. Informácie o nebezpečnom kopci v ňom nie sú. „My sme geologický prieskum nerobili. Veď to nerobil nikto, nikto to od samosprávy ani nevyžadoval. Až teraz, po zosuvoch, sme rozhodli o stavebnej uzávere."
Museli o tom vedieť
Podobné to je aj v Kapušanoch pri Prešove. Zosuv vážne poškodil 23 domov. Päť už zbúrali, ďalších šesť to čaká. Medzi nimi aj tri novostavby.
„O zosuve museli vedieť minimálne na obecnom úrade. Osobne som robil v širokom okolí Kapušian inžinierskogeologické mapovanie v rokoch 1986 až 1987. V rámci iného prieskumu sa tu v roku 1995 robili aj vrty na odvádzanie vody zo svahu. Z troch síce dnes funguje len jeden, vďaka nemu však stále stoja tri domy," hovorí vedúci Regionálneho centra Štátneho geologického ústavu v Košiciach Ľubomír Petro.
Ani územný plán Kapušian, ktorý schválili v roku 2002, neobsahuje informácie o rizikovom svahu. Samospráva vydávala stavebné povolenia. „Územný plán nám odsúhlasili na Okresnom úrade v Prešove. Bez pripomienok.
Pozemky pod hradom boli určené na výstavbu. Nikto nám nesignalizoval, že kopec sa môže zosunúť," hovorí starosta Jozef Pribula.
Vlaňajšia tragédia však bola pre obec poučná. „Predložím do zastupiteľstva návrh, aby súčasťou každého stavebného konania bol aj inžinierskogeologický prieskum. Dúfam, že mi to schvália."
V búdkach túžia po dome
Po vlaňajších ničivých zosuvoch museli v Nižnej Myšli zrovnať so zemou 29 rodinných domov. Asanovať treba aj ďalšie dva, majitelia si ich chcú postupne rozobrať a materiál použiť na výstavbu nových príbytkov.
NIŽNÁ MYŠĽA. Dvadsaťdva rodín, ktoré prišli o strechu nad hlavou, prežívajú krutú zimu v kontajnerových bytoch. Mesto Košice ich predalo ťažko skúšanej obci za symbolické euro.
„Elektrické radiátory vykúria kontajner tak na sedemnásť, osemnásť stupňov, musíme si prikurovať ohrievačom. Som zvedavý, aký bude nedoplatok za elektrinu," hovorí Ľuboš Peterčák.
Peterčákovci s tromi deťmi sa presťahovali do kontajnera zo šesťizbového domu. „Sme radi, že máme kde bývať. Ale nechceme tu ostať natrvalo. Máme vyhliadnutý v Myšli dom, keď všetko dobre dopadne, na jar sa pustím do jeho opravy, najneskôr v lete sa chceme presťahovať."
Čo bude s ostatnými, nevedno. V obci chcú vybudovať ľahké montované domy. Časť by financovali poškodení, časť vláda. Úrad vlády už vyhodnotil elektronickú aukciu na ich výstavbu.
Problém je však s pozemkami, na ktorých stoja kontajnerové byty a kde by mali nové príbytky vyrásť. Vlastníci žiadajú osemsto korún za štvorcový meter.
Samospráva uvažuje aj nad výstavbou bytovky. Peniaze by chcela získať zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Odškodnia, ak dokážu, že riziko bolo známe
Náhradu škody by mal zaistiť Občiansky zákonník.
BRATISLAVA. Advokát Ivan Vanko akú-takú možnosť náhrady škody pre ľudí, ktorým sa pod domom zosunula pôda, vidí v uplatnení Občianskeho zákonníka. Každý, teda aj verejná správa, je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, majetku, na prírode a životnom prostredí.
„Keď štátne či samosprávne orgány vydali stavebné povolenie na pozemky, o ktorých vedeli, že sú ohrozené zosuvmi, potom by bolo možné sa domáhať náhrady škody od štátu. Konkrétne to upravuje zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, podľa ktorého štát zodpovedá za škodu, ktorá bola spôsobená orgánmi verejnej moci nesprávnym úradným postupom."
Domôcť sa odškodnenia však v praxi môže byť podľa advokáta mimoriadne problematické. „Poškodený bude musieť dokázať, že stavebný úrad vydal stavebné povolenie napriek tomu, že mal informáciu o hroziacom riziku zosuvu. Nie je to jednoduché."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári