Zastrešenie schátraného amfiteátra, totálna rekonštrukcia starej plavárne či premena bývalých kasární na kultúrne megacentrum. To sú tri hlavné investičné akcie mesta kultúry. Radikálnu premenu by mali absolvovať do roku 2013. Ani na jednu však doteraz nebolo vypísané ani len verejné obstarávanie na dodávateľa. Navyše, na práce meškajú peniaze z Bruselu. Podľa primátora sme na hrane. Pripúšťa, že mesto požiada o mimoriadnu pomoc zo štátneho rozpočtu.
KOŠICE. „Ak prídu peniaze z Bruselu zajtra, stihneme to," povedal začiatkom minulého týždňa primátor Richard Raši (Smer) na otázku, či sa podarí zrealizovať investičné projekty mesta kultúry do roku 2013.
Metropola východu totiž momentálne čaká na kroky Európskej únie. Peniaze pre mesto kultúry sa totiž zasekli v Bruseli.
„Regionálny operačný program, ktorého súčasťou sú aj granty EHMK je v súčasnosti na úrovni schvaľovania v Bruseli. Fondy sú totiž naviazané na súhlas Bruselu a sú v spoločnom balíku s prostriedkami na marginalizované komunity," vysvetľuje Raši. A práve kvôli nim prebieha revízia operačného programu. „Brusel nám chce dať peniaze, ale sú naviazané na schválenie celej revízie. Toto je problém, ktorý sa týka mesta, no ktorý nevieme reálne ovplyvniť."
Meškanie peňazí na mesto kultúry sa neobjavilo prvýkrát, počas Ficovej vlády meškalo uvoľnenie dotácií niekoľko mesiacov.
Raši: Meškanie spôsobí problémy
Primátor varuje, že meškanie môže spôsobiť nemalé problémy. „Pred voľbami som hovoril, že nie je o 5 minút 12, ale už je 12. Pokiaľ nebudú peniaze veľmi rýchlo schválené z Bruselu, jednou z možností je žiadať vládu, aby EHMK ako projekt, ktorý má celoslovenský význam, podporila inak. Zostáva nám pár mesiacov a celý proces je na hrane."
Na otázku či sa reálne stihne zrekonštruovať všetky plánované objekty, povedal: „Štruktúra je daná a mala by priniesť osoh, či sa zrekonštruuje krytá plaváreň, urobia sa parky, ulička remesiel alebo niektorý z iných projektov, bude to len na prospech mesta. Amfik nechávam s otáznikom, no čo sa týka ostatných, ak zajtra prídu peniaze, vieme to stihnúť."
Exprimátor: Treba tlačiť, kde sa dá
„Ak sa nevyskytnú mimoriadne prekážky, procesy sa dajú stihnúť. Možno niekde s odretými ušami a niektoré môžu byť zrealizované v priebehu roka 2013," povedal jeho predchodca František Knapík (KDH).
O možnosti, že sa budú projekty finalizovať až v priebehu roka 2013, hovorí aj bývalý splnomocnenec mesta pre investície Rudolf Bauer (KDS). „Snažil som sa nastaviť proces tak, aby boli do konca roka 2012 ukončené, no aj v iných mestách sa dokončovali počas roka." Pomoc od štátu považuje Bauer za reálnu možnosť. „Viem si predstaviť preklenovací úver, štát by nám pomohol s peniazmi, kým by neprišli z únie."
V súčasnosti čaká radnica na rozhodnutie o odblokovaní finančných prostriedkov zo strany EÚ. „Okamžite po príchode týchto peňazí sme schopní začať s realizáciou investícií," tvrdia radní.
Raši o amfiteátri: Projekt si nemôžeme dovoliť
Rokovania radnice s víťazom architektonickej súťaže na prestavbu amfiteátra sú zastavené. Stopol ich Úrad pre verejné obstarávanie. Náklady na realizáciu sú rádovo vyššie, s akými počítalo mesto i eurofondy. Podľa radnice by premena amfiku mohla stáť až 30 miliónov eur, čo je polovica celého balíka určeného na všetkých 21 projektov.
Radnica: Krásne, no pridrahé
„Projekt, ktorý vyhral je krásny, no bolo naň vyčlenených osem miliónov eur. Potom sa hovorilo o 14,5 mil. eur, neskôr sa hovorilo o parkovaní, ktoré musí byť súčasťou takejto stavby, pretože môžeme mať akúkoľvek koncertnú či kongresovú halu, keď tam ľudia nezaparkujú, a už z toho bolo 25 mil. eur. Teraz to vyzerá, že realizácia tak ako bola prednesená, je vo výške 30 miliónov eur, čo je o 22 miliónov viac oproti pôvodnému plánu," hovorí primátor, no nevysvetľuje, kto náklady prepočítal. Architekti, ktorí vyhrali, bratioa Csémyovci tvrdia, že sa zrekonštruovať aj za osem miliónov eur v skromnejšom variante a s lacnejšími materiálmi.
Primátor: Na úver nie
Raši tvrdí, že problém je aj s pozemkami v súkromnom vlastníctve, na ktorých sa nachádzajú garáže a ktoré stoja za amfiteátrom. Bauer to odmieta, tvrdí, že pri rekonštrukcii sa dajú obísť. Predať pozemky sú ochotní zatiaľ dvaja z desiatich majiteľov. „Mesto si to nemôže dovoliť, pokiaľ nemá vyriešené financovanie komplexu. Nemôžeme si dovoliť ísť do stavby za 30 mil. eur, ak na to máme vyhradených osem. Nemôžeme skočiť do investície,ak nemáme vyriešené vlastnícke vzťahy. Ak sa robia investície, musia byť podmienky a tie sa musia dodržať," tvrdí Raši.
Aký je ďalší postup, je tak nateraz nejasné. „Nikto nevie, aká je reálna suma. A také projekty si mesto nemôže dovoliť. A na to, aby si zobralo mesto ďalších 20 mil. úverový rámec, tak to už rovno môže ísť do nútenej správy," povedal Raši.
Knapík: Treba do toho ísť
Jeho predchodca Knapík má na amfiteáter opačný názor. „ Treba ísť do veľkého projektu, je to výzva. Môže to byť do budúcnosti veľký ťahák, treba nájsť model a treba vážne rokovať o spolupráci a partnerstve."
Podľa Bauera by mohlo mesto vynechať podzemné parkovisko pod amfiteátrom, ktoré by dostavalo v ďalšej etape. Pripomína tiež možnosť financovania cez PPP projekt či realizáciu na úkor iného investičného zámeru, napríklad plavárne.
Jana Ogurčáková
Odborník: Amfik sa dá stihnúť
Podľa projektového manažéra HB Reavis René Popíka je termín reálny. Zdôrazňuje však, že problémy môžu vyskočiť nečakane, ako to bolo aj pri výstavbe Auparku na Námestí osloboditeľov.
„Rekonštrukcia zvykne byť spravidla náročnejšia ako výstavba nových objektov. Často so sebou prináša riešenie mnohých neočakávaných problémov za pochodu. Pre úspešný a bezproblémový priebeh výstavby je nevyhnutná dokonalá príprava projektu, ktorá zahŕňa aj detailne spracovanú logistiku a harmonogram prác."
„Proces výstavby môžu ovplyvniť aj okolnosti ako počasie, archeologické nálezy alebo napríklad, ako to bolo v našom prípade aj také veci, ako bolo presádzanie vzácnej buriny mrlíka smradľavého," hovorí Popík.
Samotná realizácia stavebnej fázy Auparku je plánovaná na obdobie 21 mesiacov, čo je o mesiac menej ako zostáva do roku 2013. Podľa Popíka sa táto doba dá porovnať s výstavbou nového amfiteátra. „Časová a technická náročnosť konkrétneho projektu závisí aj od geologických pomerov, nutnosti riešiť prekládky inžinierskych sietí, potrebného dopravného riešenia či prípadných vyvolaných investícií. Základným predpokladom sú vyrovnané majetkovoprávne vzťahy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári