Slovenská obchodná inšpekcia však nemôže konať, ak ide o firmu so sídlom mimo EÚ.
KOŠICE. Medzi decembrovými sviatkami Peter zvažoval kúpu nového mobilného telefónu. Pri surfovaní internetom natrafil na stránku www.sale4u.sk. "Len som si 27. decembra pozrel tú stránku, hľadal som tovar na internete. Nič som si neobjednával, ani som sa neregistroval. To by som si predsa pamätal. Nikde som neposkytoval svoje osobné údaje. Meno a adresu vôbec nezadávam, zvyknem sa prihlasovať pod nickom," vykladal Peter. "No a nedávno mi prišla faktúra od nejakej seychelskej firmy na 77,95 eura za prístup k databáze. Neplánujem ju zaplatiť."
Prevádzkovateľ stránky, firma Online Investment Group so sídlom na Seycheloch mu takto vyúčtovala "prístup k online portálu na základe všeobecných obchodných podmienok, všeobecných užívateľských informácií za prvý rok prístupu do online databázy". Za prístup žiadajú zaplatiť 72 eur a k tomu si ešte prirátali aktivačný poplatok 5,95 eura.
Peter má peniaze uhradiť na účet ďalšej firme poverenej vymáhaním pohľadávok do dvoch týždňov. Faktúra končí slovami: "Ďakujeme, že ste využili naše služby."
Nekalé praktiky
So spomínanou webstránkou mala už viackrát do činenia Slovenská obchodná inšpekcia. Firma podľa inšpektorov používa nekalé obchodné praktiky.
"Spoločnosť vo svojich všeobecných obchodných podmienkach uviedla, že poskytovanie služby začína okamžite po registrácii, čo podľa zákona znemožňuje spotrebiteľovi odstúpiť od zmluvy v zákonnej lehote. Podmienkou je však súhlas spotrebiteľa, ktorý v tomto prípade dal nevedomky, čím sa vopred vzdal svojho práva na odstúpenie od zmluvy v lehote 7 pracovných dní podľa zákona o podomovom predaji," uvádza stanovisko SOI s tým, že ide aj o rozpor s Občianskym zákonníkom. Na firmu so sídlom mimo EÚ však nemá dosah, slovenskej by mohla napr. zakázať činnosť, či uložiť pokutu.
SOI nemôže konať
SOI vraj nemôže radiť, či faktúru zaplatiť alebo nie. "Požiadavky týkajúce sa faktúr, upomienok, predžalobných výziev, oznámení o začatí súdneho či exekučného konania vo vzťahu k registrácii na stránkach, požiadavky k neuskutočnenej registrácii, k jej zrušeniu, k odstúpeniu od zmluvy je potrebné adresovať na prevádzkovateľa stránky," vyjadrila sa hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová.
Na neho sa písomne radí obrátiť i v prípade zneužitia emailovej adresy, čo je dokonca dôvod na trestné oznámenie. "Zároveň odporúčame vyžiadať si od prevádzkovateľa stránok IP adresu počítača, z ktorého bola uskutočnená registrácia a jej dátum," dodala hovorkyňa. "Ak boli zneužité osobné údaje, odporúčame obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov."
Samotná inšpekcia však nesmie zasahovať do trestno- či občianskoprávnych vzťahov. Skôr pomôžu spotrebiteľské združenia alebo organizácie, ich zoznam je zverejnený na www.economy.gov.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári