KOŠICE. Pred dvoma rokmi ako prví začali so vzdelávaním týchto žiakov. "Rozhodovali sme sa, či budú chodievať do Košíc, alebo pôjdeme za nimi. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť, nemajú na cestu či stravu, zrejme by sme ich v škole nevideli," vysvetľuje riaditeľ školy Ján Pituch.
Pred dvoma rokmi otvorili v Kecerovciach triedu s 23 žiakmi v dvojročnom odbore stavebná výroba. Zobrali žiakov, ktorí skončili základnú školskú dochádzku v nižšom ročníku. "Ďalej by sa nevzdelávali, museli sme ich prácne prehovoriť, aby šli do školy, aby mali niečo v rukách. Majú prax i teóriu, na záver dostanú výučný list so zameraním na murárske, lešenárske či strechárske práce v jednoduchých technológiách. V tomto školskom roku otvorili v Kecerovciach aj triedu pre 21 dievčat v odbore výroba konfekcie a spustili aj skupinu 12 chlapcov, ktorí sa učia za murárov. Ukázalo sa, že ak chcú, tak vedia," teší sa Pituch.
Žiak druhého ročníka učebného odboru stavebná výroba Leo Duna je spokojný. "Naučil som sa murovať, zakladať zárubne a pán majster nás učil aj omietať. V škole sa mi páči, je tu dobre."
Prváčke v odbore výroba konfekcie Magdaléne Gáborovej sa škola páči. "Máme dobrú majsterku, naučili sme sa ručne šiť a budeme sa učiť aj prešívať na šijacích strojoch. Potom si niečo ušijem."
Študentov si pochvaľuje aj majsterka odbornej výchovy Alena Sotáková: "Žiačky sú usilovné, majú dobrú dochádzku. So správaním nie je problém. Snažia sa, vidím, že majú záujem."
Opravujú školu
Vysunuté pracovisko má SOŠ technická aj na Luniku IX v priestoroch ZŠ. Učí sa tam skupina 23 chlapcov vo dvoch ročníkoch stavebnej výroby murovať i omietať. Zároveň opravujú aj školu. "Pomôžu pri ľahkých prácach a naučia sa základy stavebníctva. Je síce pravda, že sa stali aj prípady, keď musel ísť majster zobudiť žiaka domov, aby prišiel do školy. Robíme aj nadprácu, aby sme ich naučili a nasmerovali k normálnemu životu," dopĺňa riaditeľ.
V tomto školskom roku vzniklo vysunuté pracovisko vo Veľkej Ide. Dvanásť chlapcov sa učí stavebnú výrobu a v druhej skupine jedenásť dievčat výrobu konfekcie. "Keď tí chlapci ukončia štúdium, máme prísľub, že najlepších zoberú na pomocné práce do U. S. Steelu," vraví J. Pituch.
Dopĺňa, že toto je jediná cesta, ako dostať týchto ľudí do školy. "Prišli sme za nimi, dostávajú oblečenie, najlepší aj štipendiá, dokonca aj jedlo počas prestávky. Ujalo sa to, majú vzťah k tvorivej práci."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári