KOŠICE. Len v utorok zaznamenali hasiči 21 výjazdov v meste a na okolí k horiacej tráve. Včera do 14. hodiny pätnásť. Začali sa prázdniny, a tak sa zabávajú hlavne deti na Luniku IX, kde sa hasiči doslova nestačili otáčať.
"Už to tu máme opäť. Pokiaľ nezaprší a bude suché počasie, zrejme sa nezastavíme," hovorí šéf hasičov Jozef Bodnár. Dodáva, že ľudia sa vyberajú do záhradiek a neuvedomujú si, že môžu spôsobiť tragédiu.
Hasiči upozorňujú, že vypaľovanie trávy je protizákonné a nebezpečné. Nie sú zriedkavé prípady, že naň ľudia doplatia životom. Vlani mali košickí hasiči 107 výjazdov k haseniu trávnych porastov a rok predtým 202. "Teraz je sucho a vyzerá to tak, že minulý rok bol pre nás veľmi priaznivý," dopĺňa Bodnár.
Divná legislatíva
Vypaľovať porasty nesmie v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi nikto. Právnické osoby, teda firmy, môžu spaľovať odpad len v prípade, že majú povolenie od hasičov. Ich povinnosťou je však dohliadnuť na to, aby nedošlo k požiaru. Záhradkári síce vypaľovať trávu a iné porasty nemôžu, no spaľovanie im spomínaný zákon priamo nezakazuje. "Problém je, že my na základe "svojho" zákona riadené spaľovanie tolerujeme, zákon o odpadoch i VZN mesta to však zakazuje. Znamená to, že vypaľovať ani spaľovať v podstate nesmie nikto. Legislatíva nie je zladená. Zákon o ochrane pred požiarmi spaľovanie záhradkárom nezakazuje, no iná právna norma tak robí. Mestská polícia tak môže previnilca pokutovať. My spaľovanie nezakazujeme," dôvodí J. Bodnár.
Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním je v tom, že sa vypaľuje porast na koreni (najčastejšie ide o vypaľovanie trávy na lúke) a spaľuje sa materiál, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku.
Záhradkár môže dostať za vypaľovanie v správnom konaní od hasičov pokutu do 331 eur, na mieste blokovú do 100 eur. Firmy majú prísnejšie postihy a v prípade, že dôjde k správnemu konaniu, zákon umožňuje uložiť pokutu do 16 596 eur.
Polícia: Tráva patrí do spaľovne
Zástupca náčelníka Mestskej polície Slavomír Pavelčák uviedol, že VZN "o zakladaní, údržbe a ochrane zelene" zakazuje zakladať oheň okrem plôch na to určených. "Keby chcel niekto vypaľovať trávu na verejnom priestranstve, nemôže. Samozrejme, je možné opekať si v rekreačných oblastiach, kde sú na to vytvorené ohniská."
Podľa spomínaného VZN sa netriedené spáliteľné zložky komunálnych odpadov zneškodňujú v spaľovni. Teda aj odpad zo záhradiek by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v záhradkárskych lokalitách, a odviezť do spaľovne. "Ak si chce niekto na záhrade v ohnisku opiecť klobásku, je to v poriadku. Nemôže však na záhrade spaľovať konáre alebo trávu, odpad na svojom pozemku nemá nikto spaľovať," vysvetľuje Pavelčák.
Mestskí policajti môžu za porušenie VZN uložiť na mieste blokovú pokutu do výšky 33 eur.
Medzi miesta, kde najviac horí tráva, patrí Lunik IX, lokality pod Furčou a Ťahanovcami i v okolí Vajkoviec, Turne či Geče.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári