Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky
AŽ URÁŽKY POROTY V SUPERSTAR JU MOTIVOVALI SCHUDNÚŤ 60 KG

Radka Semivanová dokázala stravou, cvičením a pevnou vôľou zredukovať váhu zo 150 na 90 kg

Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe. Sú však aj iné, pre niekoho horšie dôvody, ktoré ho prinútia zbaviť sa prebytočných kilogramov.

Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe.Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe. (Zdroj: Veronika Janušková)

Príkladom je 23-ročná Košičanka Radka Semivanová, ktorá sa preslávila dvojnásobnou účasťou v súťaži Česko Slovenská SuperStar. Keď totiž v júli 2009 predstúpila pred porotu v prvom ročníku spoločnej česko-slovenskej verzie, určite netušila, ako sa jej život neskôr veľmi zmení. Našťastie, hoci to tak zo začiatku nevyzeralo, k lepšiemu...

„Pochádzam z Michaloviec, ale keďže momentálne študujem v Košiciach bezpečnostný manažment a našla som si aj prácu, žijem už tu. Brigádujem v pobočke firmy Norbi Update, ktorá mi dopomohla svojimi výrobkami schudnúť. Keď som sa po kauze v SuperStar na to dala, vážila som 150 kíl." To, že sa ručička váhy zastavila na takom hrozivom čísle, má na svedomí nesprávna strava, nie dedičné danosti.

„Bola som bacuľatá odmalička," spomína na svoje detstvo Radka. Rodená Michalovčanka, ktorá kvôli štúdiu a práci žije už štyri roky v Košiciach. "Babka ma ako svojho miláčika dobre vykrmovala. Stále mi varila niečo dobré. Moje sestry majú okolo 50 kíl a ani mama nemá problémy s hmotnosťou. Dedičné to teda nie je. Chodila som na rôzne vyšetrenia, bola som napríklad na endokrinológii, či nemám niečo so štítnou žľazou, že tak priberám."

Diéty jej do istého času nič nehovorili. Jednoducho o ne nemala záujem. „Vždy som si hovorila, že ak ma niekto bude chcieť, budem ma mať rád takú, aká som. Neriešila som teda, koľko vážim. Iba raz. Bolo to pred letnými prázdninami, keď som skončila ôsmu triedu. Mala som 95 kíl a vtedy som si povedala, že musím niekoľko zhodiť. Počas prázdnin som schudla na 79. Jedla som asi tak, že na raňajky paradajka, na obed ryža, na večeru paradajka. Dopadlo to tak, že mi ubudli sily, mala som kŕče a odpadávala som. S tak radikálnou diétou som musela prestať."

Radkin život sa teda vrátil do normálu. Chodila do školy a znova priberala. Napriek svojej váhe sa rozhodla prihlásiť do súťaže Slovenskej televízie Môj najmilší hit. „Mala som vtedy 120 kilogramov a bola som tam známa ako Kelly. Volali ma tak preto, že som sa vraj podobala na Kelly Osbourne..." Rozhodoval však spev a vďaka nemu sa Radka prebojovala do finálovej desiatky. Kým mnohé iné ženy by pri hmotnosti 120 kg nevychádzali od hanby ani na ulicu, Radke sa darilo pribrať ešte viac. Ako? „Začala som chodiť na vysokú školu a urobila si vodičák. Vozila som sa autom a spohodlnela. S partiou sme často chodili na pizzu a prejedala som sa..."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Urážky poroty

Až prišiel v júli 2009 kasting na SuperStar. Radka mala vtedy 150 kíl. Ako však tvrdí, ani si neuvedomovala, že je to až toľko. Všimli si to však iní, hlavne porota. Marta Jandová napríklad Radke poradila, aby zabudla na fastfoody a hoci jej hmotnosťou nebol nadšený ani Pavol Habera, Košičanka postúpila do ďalšieho kola, teda do divadla. „Keď som odišla spred poroty, bola som spokojná," spomína dnes Radka. "Poradili mi, aby som schudla a pustili ma do divadla. Nemala som teda dôvod znepokojovať sa. Ja som sa pritom sama zatla, že kvôli spevu začnem chudnúť. Šla som za svojou doktorkou v Michalovciach a poprosila som ju, aby ma dala na nejakú odtučňovaciu kúru alebo hocičo, lebo im chcem dokázať, že schudnem. Poradila mi krúžok na žalúdok, ale to bolo drahé. Nasadila mi však tabletky na chudnutie, z ktorých som 10 kíl schudla."

Šok Radka zažila po odvysielaní kastingového kola v televízii a následne po uniknutých informáciách, v ktorých sa vulgarizmami ozaj nešetrilo. „Je taká tučná, že ani ruky nemôže dať k telu," hovorila M. Jandová. „Veď si ani nemôže umyť prirodzenie, nedostane sa tam..." Svojou "troškou" prispel aj P. Habera: Nemôže si ani vytrieť riť..." Na Radke sa následne po internete bavilo celé Slovensko. "Ja som vtedy nič netušila. O urážkach som sa dozvedela od spolužiakov až na zápise do 3. ročníka. Hovorili mi, že som v novinách, čo mi bolo úplne čudné, veď mi dovtedy žiadni novinári nevolali. Spolužiaci mi povedali, že článok je o tom, ako ma porota urážala. A ja na to, že to je v pohode, že oni mi predsa iba poradili schudnúť. Stále som bola v tom, že sa myslí to, čo sa stalo pred kamerami počas mojej prítomnosti. Až keď mi spolužiaci dali prečítať, čo porota povedala na moju adresu po mojom odchode, mala som slzy v očiach..."

Žiť s tým, že sú Radky plné titulky novín, bolo pre ňu veľmi zlé. „Vždy, keď som prišla do školy a do triedy, zdalo sa mi, že všetci na mňa pozerajú, že to všetci vedia. Ak som šla do spoločnosti či kdekoľvek vonku, cítila som sa strašne, lebo zase som mala pocit, že to každý vie a všetci to riešia. Aby som to nejako zvládla, musela som vyhľadať psychologičku. Tiež som tie urážky od časti poroty chcela riešiť súdnou cestou. Potom som si však povedala, že v ten rok robím bakalárku a že sa musím veľa učiť. Nebudem si predsa ničiť kvôli niekomu život. Nechala som to teda tak..."

Skryť Vypnúť reklamu

Chudnutie

Zážitok v SuperStar však Radkin život nezmenil len k horšiemu. Ozval sa jej totiž Ivan Galo z Komárna a ponúkol jej pomôcť v chudnutí. „Ja som tomu veľmi neverila. Dá sa v súčasnosti veriť niekomu, kto zavolá a povie: Chcem vám pomôcť a budem všetko sponzorovať." Radka však bola jednoznačne odhodlaná niečo so svojou váhou urobiť. Ponuku teda využila. "Bolo to neuveriteľné. Pán Galo mi začal posielať balíčky s jedlom a platil mi fitness. Vlani v lete som odišla za ním a jeho rodinou do Komárna, kde moje chudnutie pokračovalo. Našla som si tam aj brigádu. Kilá išli pomaly dole. Počas skúškového obdobia to však bolo ťažké. Stres a občas aj tá čokoláda... Bolo to ťažké na psychiku a keďže chudnutie sa začína v hlave, kilá jednoducho nešli dole len tak ľahko."

Radka zmenila stravu a začala cvičiť. Každý kto drží diétu však vie, aké je ťažké odolávať lahôdkam ako vyprážaný rezeň a pod. Nechýbalo jej to? „Vôbec nie. Ja si to môžem dať, lebo v tejto strave je špeciálna múčna zmes, dokonca aj strúhanka. Teda ja si viem rezeň urobiť aj na spôsob Update. Nie je problém ani s cukrom, keďže aj ten je od Update. Je to všetko len na prírodnej báze, žiadne umelé sladidlá, preto je to dobré pre diabetikov aj pre ostatných ľudí, ktorí chcú chudnúť. Je tam totiž celá škála potravín od pečiva, cez kečup, majonézu, až po cukor a soľ. Jediné, čo mi hrozne chýba, sú zemiaky. Predtým som ich vedela jesť stále. Hoci iba s mliekom."

Chudnutie však veľmi závisí od psychiky, čo si nie každý chce priznať. Radka tvrdí, že keď bola v psychickej pohode, zmierená s kilami, šlo zhadzovanie rýchlejšie. „V prvý týždeň v Komárne som pol kila pribrala, lebo som začala chodiť do fitness. Všetko mi išlo do svalstva. Bola som z toho strašne smutná. Druhý týždeň sa to už pohlo a ja som schudla asi štyri kilá. Chudla som potom každý mesiac, vždy rôzny počet kíl. Keď som schudla desať, potom dvadsať a tridsať kíl, to bol úžasný pocit. To neviem ani opísať. Aj kondička sa mi omnoho zlepšila. Zo začiatku som na bežeckom páse bola po piatich minútach hotová. Teraz idem aj hodinu a v pohode. Takže keď som schudla celých 60 kíl, bolo to akoby zo mňa vyskočil jeden celý človek. Chodila som rada do spoločnosti, ukazovala som sa a bola rada, keď sa na mňa pozerali." Nečudo, keď mala 90 kilogramov.

Radosť však radke pokazilo opätovné naberanie kíl. No nie preto, že by chudnutie vzdala. „Na začiatku nového semestra v septembri 2010 som ochorela. Lekári povedali, že je to slepé črevo. Keď ma však otvorili, zistili mi cystu na vaječníku. Museli mi vziať celý vaječník. V nemocnici ma napchávali samými zemiakmi a ryžou, čo bol samý uhľohydrát a škrob. Pribrala som z 90 na 95 kg. Potom prišli Vianoce a ja som im neodolala. Chcela som si dopriať vianočné jedlá... s dvoma kilami navyše. Vrátila som sa aj do bežného školského života, aj k bežnému stravovaniu, lebo predajňa výrobkov, ktoré som predtým jedla, tu už nebola. Našťastie sa teraz otvorila pobočka firmy Norbi Update aj tu a okrem nakupovania som sa v nej zamestnala. Na stene časom pribudne aj nástenka, ktorá bude ukazovať moje chudnutie," hovorí Radka, ktorá aj sama poslúži za pultom ako názorná ukážka.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhé stretnutie s P. Haberom

Mnoho ľudí by po skúsenosti s Haberovými a Jandovej hlúpymi narážkami mohlo reagovať ináč. Radke to však paradoxne pomohlo zmeniť život k lepšiemu. Dokonca sa tento rok v januári vrátila tam, kde sa to všetko začalo. Na košický kasting druhého ročníka Československej SuperStar. „Šla som tam kvôli spevu, ale omnoho viac som sa túžila ukázať Paľovi Haberovi. Aj som mu to povedala a dodala, som si nevzala nič s gombíkom, aby do neho nestrelil, lebo na prvom kastingu mi povedal, že sa bojí, že mu strelí do oka," smeje sa Radka. "Habera ma potom pochválil, že dobre vyzerám a že je to lepšie, ako keď som bola na kastingu po prvý raz..."

A čo ďalšie Radkine plány? „Hlavne škola, chcem úspešne doštudovať. Začínam riešiť aj nejaké vlastné piesne, ktoré budem vydávať zo začiatku ako single. A čo sa týka chudnutia, chcela by som dosiahnuť hranicu 65 kíl. To je môj cieľ. Navyše sa v mojom živote zmenilo ešte niečo. Nemám priateľa, ale odkedy som schudla a postavu si stále zlepšujem, tak už mám nejakých záujemcov," dodáva so smiechom.

Ak by ste si chceli opätovné stretnutie Radky s P. Haberom pozrieť a či Košičanka postúpila do ďalšieho kola, sledujte v nedeľu na Markíze ďalší zostrih SuperStar.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 575
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 803
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 089
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 124
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 811
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 533
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 317
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 125
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 125
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 2. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 3. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 4. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 5. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 6. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 7. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 8. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 349
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 195
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 960
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 423
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 836
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 494
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


3 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep

Blogy SME

 1. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 2. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 3. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 4. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 5. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 6. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 7. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 8. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 349
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 195
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 960
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 423
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 836
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 494
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu