Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Radka Semivanová dokázala stravou, cvičením a pevnou vôľou zredukovať váhu zo 150 na 90 kg

Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe. Sú však aj iné, pre niekoho horšie dôvody, ktoré ho prinútia zbaviť sa prebytočných kilogramov.

Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe.Niekto chudne kvôli láske, iný kvôli zdravotnému stavu, či sám kvôli sebe. (Zdroj: Veronika Janušková)

Príkladom je 23-ročná Košičanka Radka Semivanová, ktorá sa preslávila dvojnásobnou účasťou v súťaži Česko Slovenská SuperStar. Keď totiž v júli 2009 predstúpila pred porotu v prvom ročníku spoločnej česko-slovenskej verzie, určite netušila, ako sa jej život neskôr veľmi zmení. Našťastie, hoci to tak zo začiatku nevyzeralo, k lepšiemu...

„Pochádzam z Michaloviec, ale keďže momentálne študujem v Košiciach bezpečnostný manažment a našla som si aj prácu, žijem už tu. Brigádujem v pobočke firmy Norbi Update, ktorá mi dopomohla svojimi výrobkami schudnúť. Keď som sa po kauze v SuperStar na to dala, vážila som 150 kíl." To, že sa ručička váhy zastavila na takom hrozivom čísle, má na svedomí nesprávna strava, nie dedičné danosti.

„Bola som bacuľatá odmalička," spomína na svoje detstvo Radka. Rodená Michalovčanka, ktorá kvôli štúdiu a práci žije už štyri roky v Košiciach. "Babka ma ako svojho miláčika dobre vykrmovala. Stále mi varila niečo dobré. Moje sestry majú okolo 50 kíl a ani mama nemá problémy s hmotnosťou. Dedičné to teda nie je. Chodila som na rôzne vyšetrenia, bola som napríklad na endokrinológii, či nemám niečo so štítnou žľazou, že tak priberám."

Diéty jej do istého času nič nehovorili. Jednoducho o ne nemala záujem. „Vždy som si hovorila, že ak ma niekto bude chcieť, budem ma mať rád takú, aká som. Neriešila som teda, koľko vážim. Iba raz. Bolo to pred letnými prázdninami, keď som skončila ôsmu triedu. Mala som 95 kíl a vtedy som si povedala, že musím niekoľko zhodiť. Počas prázdnin som schudla na 79. Jedla som asi tak, že na raňajky paradajka, na obed ryža, na večeru paradajka. Dopadlo to tak, že mi ubudli sily, mala som kŕče a odpadávala som. S tak radikálnou diétou som musela prestať."

Radkin život sa teda vrátil do normálu. Chodila do školy a znova priberala. Napriek svojej váhe sa rozhodla prihlásiť do súťaže Slovenskej televízie Môj najmilší hit. „Mala som vtedy 120 kilogramov a bola som tam známa ako Kelly. Volali ma tak preto, že som sa vraj podobala na Kelly Osbourne..." Rozhodoval však spev a vďaka nemu sa Radka prebojovala do finálovej desiatky. Kým mnohé iné ženy by pri hmotnosti 120 kg nevychádzali od hanby ani na ulicu, Radke sa darilo pribrať ešte viac. Ako? „Začala som chodiť na vysokú školu a urobila si vodičák. Vozila som sa autom a spohodlnela. S partiou sme často chodili na pizzu a prejedala som sa..."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Urážky poroty

Až prišiel v júli 2009 kasting na SuperStar. Radka mala vtedy 150 kíl. Ako však tvrdí, ani si neuvedomovala, že je to až toľko. Všimli si to však iní, hlavne porota. Marta Jandová napríklad Radke poradila, aby zabudla na fastfoody a hoci jej hmotnosťou nebol nadšený ani Pavol Habera, Košičanka postúpila do ďalšieho kola, teda do divadla. „Keď som odišla spred poroty, bola som spokojná," spomína dnes Radka. "Poradili mi, aby som schudla a pustili ma do divadla. Nemala som teda dôvod znepokojovať sa. Ja som sa pritom sama zatla, že kvôli spevu začnem chudnúť. Šla som za svojou doktorkou v Michalovciach a poprosila som ju, aby ma dala na nejakú odtučňovaciu kúru alebo hocičo, lebo im chcem dokázať, že schudnem. Poradila mi krúžok na žalúdok, ale to bolo drahé. Nasadila mi však tabletky na chudnutie, z ktorých som 10 kíl schudla."

Šok Radka zažila po odvysielaní kastingového kola v televízii a následne po uniknutých informáciách, v ktorých sa vulgarizmami ozaj nešetrilo. „Je taká tučná, že ani ruky nemôže dať k telu," hovorila M. Jandová. „Veď si ani nemôže umyť prirodzenie, nedostane sa tam..." Svojou "troškou" prispel aj P. Habera: Nemôže si ani vytrieť riť..." Na Radke sa následne po internete bavilo celé Slovensko. "Ja som vtedy nič netušila. O urážkach som sa dozvedela od spolužiakov až na zápise do 3. ročníka. Hovorili mi, že som v novinách, čo mi bolo úplne čudné, veď mi dovtedy žiadni novinári nevolali. Spolužiaci mi povedali, že článok je o tom, ako ma porota urážala. A ja na to, že to je v pohode, že oni mi predsa iba poradili schudnúť. Stále som bola v tom, že sa myslí to, čo sa stalo pred kamerami počas mojej prítomnosti. Až keď mi spolužiaci dali prečítať, čo porota povedala na moju adresu po mojom odchode, mala som slzy v očiach..."

Žiť s tým, že sú Radky plné titulky novín, bolo pre ňu veľmi zlé. „Vždy, keď som prišla do školy a do triedy, zdalo sa mi, že všetci na mňa pozerajú, že to všetci vedia. Ak som šla do spoločnosti či kdekoľvek vonku, cítila som sa strašne, lebo zase som mala pocit, že to každý vie a všetci to riešia. Aby som to nejako zvládla, musela som vyhľadať psychologičku. Tiež som tie urážky od časti poroty chcela riešiť súdnou cestou. Potom som si však povedala, že v ten rok robím bakalárku a že sa musím veľa učiť. Nebudem si predsa ničiť kvôli niekomu život. Nechala som to teda tak..."

SkryťVypnúť reklamu

Chudnutie

Zážitok v SuperStar však Radkin život nezmenil len k horšiemu. Ozval sa jej totiž Ivan Galo z Komárna a ponúkol jej pomôcť v chudnutí. „Ja som tomu veľmi neverila. Dá sa v súčasnosti veriť niekomu, kto zavolá a povie: Chcem vám pomôcť a budem všetko sponzorovať." Radka však bola jednoznačne odhodlaná niečo so svojou váhou urobiť. Ponuku teda využila. "Bolo to neuveriteľné. Pán Galo mi začal posielať balíčky s jedlom a platil mi fitness. Vlani v lete som odišla za ním a jeho rodinou do Komárna, kde moje chudnutie pokračovalo. Našla som si tam aj brigádu. Kilá išli pomaly dole. Počas skúškového obdobia to však bolo ťažké. Stres a občas aj tá čokoláda... Bolo to ťažké na psychiku a keďže chudnutie sa začína v hlave, kilá jednoducho nešli dole len tak ľahko."

Radka zmenila stravu a začala cvičiť. Každý kto drží diétu však vie, aké je ťažké odolávať lahôdkam ako vyprážaný rezeň a pod. Nechýbalo jej to? „Vôbec nie. Ja si to môžem dať, lebo v tejto strave je špeciálna múčna zmes, dokonca aj strúhanka. Teda ja si viem rezeň urobiť aj na spôsob Update. Nie je problém ani s cukrom, keďže aj ten je od Update. Je to všetko len na prírodnej báze, žiadne umelé sladidlá, preto je to dobré pre diabetikov aj pre ostatných ľudí, ktorí chcú chudnúť. Je tam totiž celá škála potravín od pečiva, cez kečup, majonézu, až po cukor a soľ. Jediné, čo mi hrozne chýba, sú zemiaky. Predtým som ich vedela jesť stále. Hoci iba s mliekom."

Chudnutie však veľmi závisí od psychiky, čo si nie každý chce priznať. Radka tvrdí, že keď bola v psychickej pohode, zmierená s kilami, šlo zhadzovanie rýchlejšie. „V prvý týždeň v Komárne som pol kila pribrala, lebo som začala chodiť do fitness. Všetko mi išlo do svalstva. Bola som z toho strašne smutná. Druhý týždeň sa to už pohlo a ja som schudla asi štyri kilá. Chudla som potom každý mesiac, vždy rôzny počet kíl. Keď som schudla desať, potom dvadsať a tridsať kíl, to bol úžasný pocit. To neviem ani opísať. Aj kondička sa mi omnoho zlepšila. Zo začiatku som na bežeckom páse bola po piatich minútach hotová. Teraz idem aj hodinu a v pohode. Takže keď som schudla celých 60 kíl, bolo to akoby zo mňa vyskočil jeden celý človek. Chodila som rada do spoločnosti, ukazovala som sa a bola rada, keď sa na mňa pozerali." Nečudo, keď mala 90 kilogramov.

Radosť však radke pokazilo opätovné naberanie kíl. No nie preto, že by chudnutie vzdala. „Na začiatku nového semestra v septembri 2010 som ochorela. Lekári povedali, že je to slepé črevo. Keď ma však otvorili, zistili mi cystu na vaječníku. Museli mi vziať celý vaječník. V nemocnici ma napchávali samými zemiakmi a ryžou, čo bol samý uhľohydrát a škrob. Pribrala som z 90 na 95 kg. Potom prišli Vianoce a ja som im neodolala. Chcela som si dopriať vianočné jedlá... s dvoma kilami navyše. Vrátila som sa aj do bežného školského života, aj k bežnému stravovaniu, lebo predajňa výrobkov, ktoré som predtým jedla, tu už nebola. Našťastie sa teraz otvorila pobočka firmy Norbi Update aj tu a okrem nakupovania som sa v nej zamestnala. Na stene časom pribudne aj nástenka, ktorá bude ukazovať moje chudnutie," hovorí Radka, ktorá aj sama poslúži za pultom ako názorná ukážka.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé stretnutie s P. Haberom

Mnoho ľudí by po skúsenosti s Haberovými a Jandovej hlúpymi narážkami mohlo reagovať ináč. Radke to však paradoxne pomohlo zmeniť život k lepšiemu. Dokonca sa tento rok v januári vrátila tam, kde sa to všetko začalo. Na košický kasting druhého ročníka Československej SuperStar. „Šla som tam kvôli spevu, ale omnoho viac som sa túžila ukázať Paľovi Haberovi. Aj som mu to povedala a dodala, som si nevzala nič s gombíkom, aby do neho nestrelil, lebo na prvom kastingu mi povedal, že sa bojí, že mu strelí do oka," smeje sa Radka. "Habera ma potom pochválil, že dobre vyzerám a že je to lepšie, ako keď som bola na kastingu po prvý raz..."

A čo ďalšie Radkine plány? „Hlavne škola, chcem úspešne doštudovať. Začínam riešiť aj nejaké vlastné piesne, ktoré budem vydávať zo začiatku ako single. A čo sa týka chudnutia, chcela by som dosiahnuť hranicu 65 kíl. To je môj cieľ. Navyše sa v mojom živote zmenilo ešte niečo. Nemám priateľa, ale odkedy som schudla a postavu si stále zlepšujem, tak už mám nejakých záujemcov," dodáva so smiechom.

Ak by ste si chceli opätovné stretnutie Radky s P. Haberom pozrieť a či Košičanka postúpila do ďalšieho kola, sledujte v nedeľu na Markíze ďalší zostrih SuperStar.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 32 626
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 301
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 594
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 340
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 132
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 446
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 318
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 345

Blogy SME

 1. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 2. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 3. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 4. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 5. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 6. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 7. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 8. Jozef Drahovský: Verejná doprava zadarmo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 315
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 949
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 729
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 259
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 841
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 669
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 144
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 692
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 2. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 3. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 4. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 5. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 6. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 7. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 8. Jozef Drahovský: Verejná doprava zadarmo
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 315
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 949
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 729
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 259
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 841
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 669
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 144
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 692
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu