Celoslovenské Testovanie 9, na ktoré sa žiaci mesiace pripravovali, by bolo inak ohrozené, dátum sa totiž nedal preložiť. Náhradný zdroj nesklamal, testovanie prebehlo hladko.
KOŠICE. Niektorí deviataci v Krásnej problémy s prúdom ani nezaregistrovali. Viac ich trápili výsledky monitoru, na ktoré si ešte budú musieť počkať. „Zdala sa mi nejaká ťažšia matika. Pre mňa bola geometria najhoršia, tak neviem...," povedal nám žiak Marek. Rovnako ako on to videlo mnoho jeho rovesníkov na východe.
Zato jeho spolužiak Rado si na matematiku nesťažoval. „To sa dalo, bola celkom ľahká. Skôr slovenčinou si nie som istý, ale bolo to také celkom normálne."
„Napriek všetkým problémom sme to napokon organizačne zvládli. Otázne je len, aké vyjdú výsledky. Ale žiaci väčšinou hovorili, že tak na 90 percent testy urobili, niektorí odovzdávali už po 20 minútach," vyjadrila sa riaditeľka školy Jana Sabolová. „Dúfam, že sa už budeme sústreďovať len na vzdelávanie a nie na zabezpečovanie elektriny." Práve na jej naliehanie i starostu Vladimíra Saxu (KDH) elektrárne náhradný agregát dodali.
Matematikárka: Bolo to ťažšie ako vlani
Aj podľa riaditeľky Základnej školy na Polianskej ulici Ingrid Gamčíkovej bola matematika ťažšia ako predtým. „Ja ako matematikárka som to takto vnímala a podľa môjho názoru aj percento úspešnosti žiakov v tomto predmete na Slovensku bude nižšie ako minulý rok. Zo slovenského jazyka neboli podľa kolegýň všetky veci na prvý pohľad úplne jednoznačné, no ten, kto si zadania správne prečítal, by nemal mať problém, čo tvrdili po napísaní testu zo slovenčiny aj žiaci," uviedla riaditeľka školy na Severe, v ktorej sa do testovania zapojilo 50 žiakov, z toho 6 so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Sprísnili dohľad, aby zvýšili objektívnosť
Celoštátneho testovania sa zúčastnilo v Košickom kraji 6 202 deviatakov (vlani 7 000), v Košiciach 1 545. Riešili testy z matematiky (120 minút), zo slovenského jazyka (60 minút) a školy s iným vyučovacím jazykom testovali žiakov aj z materinského jazyka. Výsledky poslúžia učiteľom a riaditeľom škôl ako spätná väzba, porovnávajú sa aj medzi školami, krajmi či inými krajinami.
Testy prišli na školy zapečatené a ráno o 8.00 hod. ich pod dozorom viacerých ľudí otvorili. "V každej škole na otvorenie obálok i priebeh testovania dohliadal vždy učiteľ z inej školy, ako aj pedagóg s inou aprobáciou ako test," vysvetlila odborná radkyňa pre stredné školy Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach Anna Racková.
Stredné školy totiž v minulosti spochybňovali testovanie z hľadiska objektivity. "Kontrola objektívnosti je nevyhnutná, aby nedochádzalo k pomoci domácimi učiteľmi. Stredné školy berú do úvahy výsledky z Testovania 9, pričom pri prijímacom konaní je úspešnosť žiaka v teste braná ako jedno z kritérií," uviedla radkyňa. Aj podľa nej matematikári skonštatovali, že testy boli veľmi náročné.
Hoci sa na internete opäť objavili "zaručené" testy, podľa Rackovej neboli pravé: "Nemáme žiadne vedomosti o tom, že by sa testy nejako podobali tým, ktoré sa objavili na internete."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári