o, v akom štádiu je riešenie tohto problému dnes. A hlavne, ako sa s ním chce popasovať súčasné vedenie mesta.
Luník IX bolo kedysi projektované ako budúce najkrajšie sídlisko Košíc, situované v krásnom prostredí pod lesom. Mali tam bývať vojaci a policajti. Už pred rokom 1989 tam bola vysoká koncentrácia Rómov, nikto však nečakal, že im raz bude patriť celé. Rokmi sa situácia na sídlisku zmenila tak, že sa stalo olovenou guľou na nohe mesta Košíc a jeho obyvateľov. Dlhé roky sa katastrofálna situácia iba zhoršovala a riešenia neboli žiadne. Mesto stál tento megaproblém nemalé peniaze, narastali dlhy, búralo sa, ľuďom bolo treba zháňať náhradné ubytovanie.
V poslednom období sa objavili fámy o definitívnom vysťahovávaní obyvateľov z Lunika 9 do iných miest Slovenska. Naposledy vystrašili obyvateľov Tornale. Primátorka Anna Szögedi tieto správy dementovala a vedenie mesta dokonca za šírenie poplašnej správy podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ľudia však napriek tomu majú strach. A nie sú jediní. Fámy o "ubytovaní" košických Rómov sa šíria aj v Moldave nad Bodvou a Turni nad Bodvou. „Nie raz ani dva razy som za mesto Košice reagoval napríklad pre tlačové agentúry alebo pre Rádio Viva, že niekto dezinformuje verejnosť, ak rozširuje informáciu, že mesto Košice organizuje hromadné vysťahovávanie Rómov z Luníka IX," hovorí Jozef Marko, vedúci referátu styku s verejnosťou a médiami magistrátu mesta Košice. „Najskôr niekto túto lož šíril o Starej Ľubovni, potom o Bardejove a najnovšie si niekto vymýšľa tento príbeh, ktorý sa má týkať mesta Tornaľa. Nie je to pravda a skutočne netušíme, kto a aký záujem má na vyrábaní a rozširovaní týchto fám. Nemáme ani informácie o tom, že by si Rómovia z Luníka 9 sami vo vlastnej réžii organizovali hromadné sťahovanie sa do iných miest stredného a východného Slovenska."
Problém s neprispôsobivými na Luníku 9 by však žiadne sťahovanie nevyriešilo. Mnohí kompetentní sú toho názoru, že sa najprv musí upraviť myslenie ľudí, aby pochopili, že vzdelanie a práca sú pre život veľmi dôležité a aby to vedeli naučiť aj svoje deti. Vedenie mesta pracuje na hľadaní možností, ako tento problém riešiť, aj v spolupráci s U. S. Steel Košice (USSK). „Budeme hľadať celkom konkrétne možnosti, ako nadviazať na úspešný projekt spoločnosti U. S. Steel Košice nazvaný Rovnosť príležitostí. Vďaka nemu má 21 Rómov z Luníka 9 stály príjem. To je dobrý základ k tomu, aby mohli začať títo Rómovia a ich rodiny štandardne žiť a plniť si všetky záväzky aj voči mestu (platenie nájomného) a voči svojim deťom (vzdelanie)."
Projekt Rovnosť príležitostí - zamestnávanie Rómov funguje od roku 2002. Vznikol na popud prvého prezidenta USSK Johna Goodisha, ktorý ponúkol starostovi Veľkej Idy žiadajúcemu podporu, na zmiernenie viacerých problémov v rómskej osade, prácu. Proces výberu zamestnancov je založený na osobnom poznaní žiadateľov. Starostovia, komunitní a sociálni pracovníci vyberajú tých, ktorí chcú pracovať a zmeniť svoj spôsob života, podporujú vzdelávanie svojich detí a sami majú záujem zvyšovať svoju kvalifikáciu. Motiváciou je možnosť stať sa kmeňovými zamestnancami.
Projekt vníma USSK aj v širších súvislostiach. Zameriava sa aj na prácu s deťmi a mládežou s cieľom posúvať ich vpred a budovať u nich zmysel pre zodpovednosť za seba samých a vzdelanie. Spolupracujú s miestnymi základnými školami, zapájajú školákov do rôznych projektov, čím sa snažia motivovať ich v tom, aby ukončili ZŠ a vzdelanie nadobudli na partnerských odborných školách. USSK spolupracujúce základné školy podporila finančne a materiálne. Taktiež podáva pomocnú ruku aj tým, že je pripravená ponúknuť im zamestnanie po absolvovaní odborných stredných škôl, navyše pracuje na ďalších motivačných systémoch stimulujúcich záujem o vzdelanie. Okrem toho chcú nejako podchytiť aj deti v predškolskom veku.
Ako pokračuje J. Marko, niektorí odborníci, ktorí sa už dlho pohybujú v tejto oblasti, hovoria o tom, že komplexné a celoplošne účinné riešenie problému Luník 9 neexistuje. „Niekde však budeme musieť začať, lebo doteraz chýbal zo strany mesta Košice systémový prístup," tvrdí J. Marko. "Niektoré odporúčania odborníkov znejú tak, že by sme mali urobiť za minulosťou hrubú čiaru a od bodu nula na Luníku 9 podpísať s reálnymi nájomcami nové nájomné zmluvy, že by sme mali dôslednejšie uplatňovať štatút osobitného príjemcu, zabezpečiť pre neprispôsobivých diferencované bývanie a dať tak možnosť tým, ktorí sa usilujú zlepšiť svoje životné podmienky, aby sa im to aj postupne podarilo... Vedenie mesta Košice ide postupnými krokmi. Nechcem predbiehať udalosti, ale pravdepodobne na budúci týždeň budeme vedieť povedať, akým smerom chceme začať rozpletať tento gordický uzol, ktorý sa každým rokom doteraz len obrazne povedané zapletal a nie naopak."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári