siči majú v tomto predjarnom období plné ruky práce a nielen kvôli bežným vypaľovaniam trávy, ale hlavne kvôli deťom na sídlisku Lunik IX. Rady sa totiž pozerajú na húkajúce hasičské autá.
„Už niekoľko rokov má počet jarných požiarov sinusiodný trend," hovorí pplk. Ing. Jozef Bodnár - riaditeľ OR HaZZ Košice. „Každý druhý rok ich počet oproti predošlému stúpne, potom zas klesne. Vlani bolo v Košiciach 107 požiarov od vypaľovania, rok pred tým 202. V roku 2011 predpokladáme opäť zvýšený počet. Výrazne na to vplývajú poveternostné podmienky. Tohto roku bolo málo snehu a vlhka, čo ma na požiarovosť nepriaznivý vplyv. Priaznivo by mohla požiarovosť ovplyvniť skorá teplá a vlhká jar. K dnešnému dňu bolo v Košiciach 105 prípadov požiarov spôsobených vypaľovaním."
Už tradične najviac požiarov od vypaľovania je na Luníku IX. Nepriaznivá situácia je podľa J. Bodnára aj na Sídlisku Ťahanovce, KVP a Furča. Ide väčšinou o voľné priestranstvá, nevyužívané lúky a lúky v blízkosti lesov, záhradkárske lokality a okolia cestných komunikácií. Príčiny požiarov sú rôzne. „Od plánovaného vypaľovania suchých konárov cez ľahostajnosť, keď človek zahodí zapálenú cigaretu. Požiar časo spôsobia deti, ktoré sa bez dozoru hrali so zápalkami a chceli vidieť hasičské autá so zapnutými majákmi a sirénou."
Práve táto príčina sa v poslednom období stále častejšie objavuje v správach. Najmä rómske deti pre zábavu vypaľujú trávu a kým kedysi to bola občasná „zábavka", ostatné roky je to stále častejšie. „Luník 9 je vo vypaľovaní trávy zvláštnou kapitolou. Vypaľovanie tam prebieha tak, že na jednom mieste naši príslušníci hasia a na druhom sa pre zábavu založí ďalší požiar. Zistiť podpaľača je ťažké a ak pália deti, narazíme na ich beztrestnosť voči zákonu. Máme skúsenosť, že niektoré miesta jednoducho musia vyhorieť. Ak ich deväťkrát zahasíme, podpália ich aj desiaty. Zbytočne to stojí daňových poplatníkov nemalé prostriedky. Zvlášť v dnešnej dobe, keď je potrebné šetriť, odchádzajú eurá do vzduchu." Existuje riešenie, ktoré by mohlo zabrániť zbytočným výjazdom, ale nie je také jednoduché. „Jedným z možných riešení by mohlo byť aj riadené vypaľovanie pod dozorom hasičov. To by však bolo potrebné ešte legislatívne upraviť."
Za úmyselné vypaľovanie trávy hrozí pokuta. „Postih pre fyzickú osobu môže byť realizovaný uložením blokovej pokuty do 100 eur. Alebo riešením v priestupkovom konaní, výška pokuty je do 331 eur. Ak by vinník pokutu nezaplatil, vymáha sa cestou exekútora. Vypaľovanie tráv je ťažko preukázateľné. Podpaľač musí byť pristihnutý pri čine alebo sa priznať pri zásahu jednotiek."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári