chniku patchworku a quiltu.
Patchwork a quilt sú anglické slová, ktoré sa používajú aj v iných jazykoch bez toho, aby sa hľadalo domáce pomenovanie. Patchwork označuje techniku zošívania pestrých farebných kúskov látok rôznych tvarov. Quilting je technikou prešívania, spájania viacerých vrstiev látky. Dejiny patchworku siahajú až do čias starého Egypta, poznal ho antický svet, stredoveké kultúry, blízky i Ďaleký východ. Dokonca podľa jednej legendy sám Budha prikázal, aby z obetných hodvábnych kúskov látky šili ľudia prikrývky.
"Do Európy sa táto technika dostala z Palestíny, prostredníctvom križiackych výprav v 11. storočí," informovala nás Lívia Novysedláková z VSM. "V celej Európe sa technikou patchworku a quiltingu po celé stáročia zhotovovali teplé prikrývky na postele a iný bytový textil. Táto technika nebola cudzia ani v našom prostredí. Zdobili sa ňou šľachtické a meštianske odevy, bytové doplnky a obradový textil, čo dokumentujú zbierky slovenských múzeí. Patchworkové prikrývky sa šili pri rôznych príležitostiach, často ako dar, napríklad svadobné, smútočné, staropanenské, priateľské a mnoho iných."
Cesta patchworku, quiltingu a aplikácií sa vinie celými dejinami a po celom svete, aby natrvalo zakotvila v Amerike, kde ju k dokonalosti doviedli ženy osadníkov. Spočiatku z núdze spracúvali zvyšky látok a obnosené odevy a šili z nich teplé prikrývky. Pri práci sa stretávali tak, ako ženy u nás na priadkach, vymieňali si nielen látky a vzory, ale aj životné skúsenosti, či kuchárske recepty. Postupne z jednoduchej ručnej práce vytvorili nadčasové ľudové umenie. Dnes je patchwork vo veľkej obľube a prežíva renesanciu. Usporadúva sa veľa medzinárodných výstav, workshopov a súťaží, mnohé diela sú súčasťou múzejných zbierok.
"Patchworkklub pri Centre voľného času Domino vznikol v roku 2005. Jeho členky a dokonca i jeden člen sa s nadšením pustili do objavovania tejto textilnej techniky, mnohí bez akejkoľvek predošlej skúsenosti. Postupne klub usporiadal tri klubové výstavy v Košiciach, poslednú za účasti Patchworkklubu Bratislava. Klub sa prezentoval na spoločnej výstave slovenských patchworkových klubov v Bratislave v rokoch 2008, 2009 a 2010, medzinárodných výstavách patchworku v Prahe - každoročne od roku 2005 a Budapešti v rokoch 2009 a 2010," dodala L. Novysedláková.
Okrem samostatných prác klub prezentuje na výstave aj spoločné klubové práce, na ktorých každý diel šila iná členka a ktoré symbolizujú novovzniknuté priateľstvá, pre ktoré sa oplatí v klube stretávať. VSM verí, že výstava návštevníkov osloví svojou hravosťou a osobitým čarom vystavených prác.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári