Sťažnosti na regionálne voľby vybavil Ústavný súd oveľa rýchlejšie, ako to bolo pred štyrmi rokmi. Zákon káže vybaviť sťažnosť do 90 dní.
KOŠICE. Ústavný súd až na jeden prípad rozhodol o rekordnom počte 139 sťažností na vlaňajšie komunálne voľby.
Na výsledok čakajú ešte sťažovatelia z Moldavy nad Bodvou, v zákonnej 90-dňovej lehote padlo 134 verdiktov. Dôvody nedodržania termínu súd včera nevysvetlil.
„Pripravujeme analýzu sťažností, všetky informácie dostanete na pripravovanej tlačovej besede,“ reagovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.
V stredu plénum Ústavného súdu rozhodlo, že voľby poslancov do zastupiteľstva v Jablonici v okrese Senica sú neplatné, tie starostovské však boli podľa neho v poriadku.
Súd zároveň zamietol sťažnosti na voľby starostov na košickom sídlisku Luník 9, v Richnave a Nálepkove (okres Gelnica) i v Hrochoti (okres Banská Bystrica). Rozhodnutie padlo po termíne stanovenom zákonom.
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková už pred voľbami avizovala, že keď sa bude opakovať situácia spred štyroch rokov, dodržanie termínu je pri bežnej agende nereálne.
V roku 2006 zaregistrovali 127 sťažností.
Ficova novela Ústavný súd Neplatné voľby
Primátora: Levoča Starostov: Svinia, Trebichnava, Banský Studenec, Oščadnica, Vyšná Boca, Dolná Lehota, Nový Tekov Zrušenie výsledkov volieb poslancov: Macov, Veľká Lesná, Jablonica
Deväťdesiat dní na vybavenie volebných sťažností určila Ústavnému súdu bývalá vláda a parlament v novele zákona o obecnom zriadení.
Rozhodnutia súdu považovali za neprimerane dlhé. O neplatnosti volieb v Žehre rozhodol po viac ako dvoch rokoch. Prezident Ivan Gašparovič s novelou nesúhlasil a návrh parlamentu vrátil.
Podľa jeho názoru termín môže ohroziť „kvalitu rozhodovania“ vo volebných veciach. Koaličná väčšina však prezidentovo veto prelomila.
„Lehota bola určená bez znalosti problematiky. Ústavný súd sa k tomu ani nemohol vyjadriť, návrh nebol predložený na pripomienkovanie,“ povedala v rozhovore pre denník SME Macejková.
Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Kľučka považuje zákonom stanovený časový limit na rozhodnutia o volebných sťažnostiach za správny krok. Vyhlásenie volieb za neplatné či zrušenie výsledkov je totiž vážny zásah do fungovania samosprávy.
Diskutabilný termín „Volebné sťažnosti musia mať prioritu. Pamätám si, že niektoré sa riešili aj v polovici funkčného obdobia. Pochopiteľne, že to spôsobuje neistotu, či bol starosta, alebo poslanci legitímne zvolení a či ich rozhodnutia budú zákonné.“
Diskutabilné však podľa Kľučku je, či 90 dní na rozhodnutie stačí.
„Záujem o funkcie v samospráve rastie a tým aj počet sťažností. Keď nemá byť časový limit formálnou záležitosťou, zrejme ho bude potrebné prehodnotiť. Legislatívci by sa tým mali zaoberať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári