KOŠICE. Špeciálnu metódu využívajú v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) na Triede SNP. Možno ju použiť na ošetrenie už prasknutých, ale aj ešte neprasknutých aneuryziem, čím sa predchádza zakrvácaniu do mozgu a jeho možnému poškodeniu.
Náročný neurochirurgický zákrok
Podľa Miroslava Gajdoša, prednostu Neurochirurgickej kliniky UNLP a Lekárskej fakulty UPJŠ, chirurgická liečba mozgových aneuryziem patrí k najnáročnejším neurochirurgickým výkonom.
"Na klinike operujeme v priemere 15 pacientov s aneuryzmou ročne, ich priemerný vek je 51 rokov," uviedol Gajdoš. "Vyžaduje si to adekvátne personálne a technické vybavenie, základným predpokladom pre úspešnú liečbu je včasne a presne stanovená diagnóza."
Chirurgický prístup spočíva v klasickom otvorení lebky a vypreparovaní hlavnej cievy, na ktorej sa nachádza aneuryzma. Ide o endovaskulárnu metódu.
Prístup k mozgovej aneuryzme sa zvyčajne robí punkciou stehennej tepny v slabine tenkou ihlou. Špeciálny mikrokatéter sa odtiaľ zavedie cez tepnu až do hlavy pacienta a tam do problematickej cievy, presne k aneuryzme. Celková dĺžka katétru môže dosiahnuť až 1,5 metra a v mozgovej tepne operatér manipuluje v trubičke s priemerom asi len dva až štyri milimetre.
Pomocou rádiologických zobrazovacích metód sa dostane k poškodenému miestu cievy a vak aneuryzmy vyplní špeciálnym materiálom (platinovými špirálami), ktorý zabráni prasknutiu výdute tým, že ju vyradí z krvného obehu.
Výhodou takého ošetrenia je kratší čas hospitalizácie pacienta, možnosť ošetrenia chirurgicky ťažko prístupných aneuryziem, ale aj liečba pacientov, pre ktorých kvôli komplikáciám z prasknutia aneuryzmy nie je vhodný štandardný zákrok.
K hlavným výhodám patrí definitívne uzatvorenie aneuryzmy a ošetrenie komplikácií, napríklad odstránenie krvnej zrazeniny.
Zdravotná poisťovna ich plne hradí
Endovaskulárnu liečbu aneuryziem plne hradí zdravotná poisťovňa, zákrok robí intervenčný rádiológ na angiografickom pracovisku. UNLP je prvým zdravotníckym zariadením na východnom Slovensku, ktoré tieto zákroky robí. Doposiaľ ich spravili sedem, posledný 14. februára.
"Sme radi, že sa tieto výkony robia už aj na našom pracovisku," zdôraznila Ivica Drahovská, zástupkyňa prednostu I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód UNLP. "Znižuje sa tým riziko z ohrozenia zdravia pacienta v dôsledku transportu a skracuje sa čakanie na liečbu. Zákroky sú vykonávané v spolupráci s Františkom Charvátom, primárom Rádiodiagnostického odelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe."
Všetky zákroky v UNLP urobil Piotr Pedowski, pracovník I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód. Jeho odborná príprava trvala takmer rok, certifikačné prípravy absolvoval u nás i zahraničí.
Košičanka si prácu lekárov pochvaľuje
Nedávno absolvovala zákrok Ružena Bergerová z Košíc, ktorej praskla aneuryzma na mozgovj cieve. Koncom januára pocítila prudkú bolesť v hlave a zvracala.
"Neskutočne som sa bála, bola to moja vôbec prvá hospotalizácia v nemocnici, takže pre mňa to bolo čosi hrozné," zaspomínala si. "Po zákroku nemám žiadne problémy, je čosi úžasné, čo so mnou lekári urobili. Nuž a ďalšia vec, po 33 rokoch som prestala fajčiť, čo je u mňa obrovský pokrok. Som vášnivá turistka, v pohode som už absolvovala jednu túru na chatu Klatovianka, po operácii sa mi upravil aj vysoký tlak."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári