Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
HEREC, MODERÁTOR A MUZIKANT MICHAL HUDÁK SI CHCE POČKAŤ NA ZÁSADNÚ FILMOVÚ ROLU A ZLOM V KARIÉRE

Svojej povahe je vďačný za to, že sa z cirkus okolo nezbláznil

Herec, moderátor a muzikant Michal Hudák počas posledných pár mesiacov často meral cestu na východ Slovenska, kam ho zaviali pracovné povinnosti spojené s moderovaním plesov.

Do seriálu Profesionáli zapadol “Miki Hric” veľmi dobre.Do seriálu Profesionáli zapadol “Miki Hric” veľmi dobre. (Zdroj: tv joj)

Ponúk má viac než dosť, istou mierou sa o to zrejme príčinil aj Miki Hric. Táto postava v jojkárskom seriáli Profesionáli priniesla Michalovi ďalšiu nádielku čerstvej popularity. Porozprávali sa sme aj o tom, ako sa dá s popularitou vysporiadať, ale i tom, ako sa dá existovať s vedomím, že je veľmi prchavá...

Plesová sezóna je pre slovenských moderátorov obdobím, počas ktorého nevedia, čo je to mať voľný víkend. Ten posledný februárový strávil Michal v Košiciach. V piatok moderoval ples GM pre prvovýrobu spoločnosti USS Košice, v sobotu maškarný ples denníka Korzár. „Pre človeka, ktorý robí robotu ako ja, je plesová sezóna štandardne schizofrenická. Na jednej strane je to dobré obdobie, čo sa týka pracovných príležitostí, na druhej strane máte plesov koncom sezóny plné zuby," prezradil s úsmevom. „Uvedomujem si však, že mám vlastne obrovské šťastie, keď mám ponúk toľko, že musím odmietať. Je to ukazovateľ toho, či je o moju robotu záujem a že - ako sa hovorí - je človek v kurze. Som rád, že ma organizátori na moderovanie plesov oslovujú aj napriek tomu, že to robím mierne neštandardne a menej oficiálne. Moje moderovanie plesov je často na hrane toho, čo je ešte pre túto príležitosť spôsobilé a ja sa dobre bavím a myslím, že aj ľudia. Veď koniec-koncov, preto sem prišli. Zabaviť sa a nie počúvať suché - vážení páni, milé dámy, vítam vás na plese..."

Každý ples je jedinečný a scenár sa nikdy neopakuje. Zároveň však musí moderátor rátať s tým, že je v inej pozícii ako na javisku či pred televíznymi obrazovkami. Na plese majú mať ľudia pocit, že je tam len pre nich a majú na neho nárok... „Taká robota je istá forma prostitúcie. Buďme úprimní. Sme luxusné spoločníčky a cirkusanti v jednom. Ide len o to, do akej miery dopustíme, aby k nám ľudia mali blízko. Lebo oni sú nenásytní, čo im dovolíte, to si dovolia... Iste, považujem za prirodzené, že sa ľudia so mnou chcú odfotiť. Ale často nedokážu odhadnúť hranicu, majú pocit, že im patrím a som ich majetok len preto, že ma vidia v telke a čítajú o mne v časopisoch. No a špeciálne na plesoch s postupujúcim časom a stúpajúcou hladinou alkoholu v krvi tú hranicu absolútne strácajú. Nehovoriac už o tom, že potom nevedia rozlíšiť, čo je realita a čo je v mojom podaní len herectvo." Prepožičať si postavu Mikiho Hrica z Profesionálov a odmoderovať čas plesu v jeho prevleku je pre Michala vďačnou hrou s divákmi. O to viac, že Miki Hric rozhodne nie je abstinent. „Potom sú všetci presvedčení o tom, že ja sám som už úplne na šrot," smeje sa. „Priznám sa, že ma to baví. Baví ma skúsiť, ako veľmi sa mi podarí ľudí oklamať, do akej miery mi to ´zožerú´."

Na oceliarenskom Michal plese odmoderoval tombolu ako Miki Hric. Väčšina plesajúcich bola presvedčená o tom, že to nie Miki Hric, ale Mišo Hudák už ledva stojí na nohách. „A o to mi šlo. Ja tých ľudí absolútne oklamem, sú presvedčení o tom, že som úplne mimo. A pritom tu teraz sedíme a nahrávame rozhovor. Potom sa prezlečiem, zamiešam sa do davu a sledujem tie prekvapené tváre. Úprimne sa priznám, že to robím rád, rád spôsobujem takéto šoky. Moderovanie spoločenských akcií je hra s ľuďmi, a to ma baví. Keď je moderátor zároveň hercom, tak má na to príležitosť. Keď som videl, ako boli ľudia presvedčení, že už ledva udržím v ruke mikrofón, tak som sa vnútorne smial a vravel som si - vyhral som nad nimi. A je mi jasné, že mnohí budú na druhý deň známym rozprávať, ako bolo na plese: Fajn, ale predstav si, Hudák sa totálne ožral," smeje sa Michal.

Miki rozpráva hatlaninou

Z rovnakého dôvodu, z akého rád moderuje plesy uvoľneným a nie škrobeným spôsobom, prijal aj postavu Mikiho Hrica v Profesionáloch. Pri tejto postave má istú voľnosť, svoje dialógy si upravuje sám. „Už mi mnoho ľudí vyčítalo, že Miki hovorí akousi hatlaninou. Že to nie je ani po šarišsky, ani spišsky a ani po zemplínsky. No nie je, lebo ani nemôže byť. Ja potrebujem upraviť Mikiho reč tak, aby mu rozumeli všetci Slováci. Navyše, táto postava je tak napísaná, ako keby to bol všeobjímajúci východniar. Narodil sa v Margecanoch a vojenčil v Humennom, všade sa na neho čosi nalepilo a tak rozpráva. Poznám mnoho ľudí, ktorí rozprávajú presne tak, ako Miki."

S Mikim Hricom naskočil Michal do dobre rozbehnutého vlaku a podľa reakcií divákov to vyzerá, že naskočil dobre. „Po tom, čo sa ukázalo, že sa to divákom páči, dostal som veľa ponúk do iných seriálov a s mnohými ďalšími pracovnými príležitosťami sa takpovediac roztrhlo vrece. A pritom som si len nedávno o sebe prečítal, že patrím na moderátorský a herecký cintorín! Nuž, bohužiaľ, ľudia majú pocit, že keď nie ste každý deň na obrazovke a aspoň dvakrát do týždňa na titulke bulváru, tak nič nerobíte. Paradoxne, vtedy sa človek dostane do situácie, kedy má ponuky na úplne iný druh práce, ktorý ho dokáže uživiť ešte lepšie, než šoubiznis. Na druhej strane treba uznať, že keď človek chce robiť herectvo a moderovanie, tak čím viac je na obraze a čím viac sa o ňom píše, tým ho to viac posúva do iného levelu a na inú kategóriu honorárov... Celé je to podľa mňa na hlavu postavené, lebo ak sa o vás denne píše, neznamená to, že ste kvalitný herec. Ale, u nás to takto funguje a nič s tým nenarobím."

Hoci sa zo šoubiznisu nikdy úplne nevytratil, dá sa povedať, že v posledných mesiacoch zažíva istý návrat. „Nikdy som však nemal pocit, že by som úplne ako fénix zhorel do tla a potreboval vstať z popola. Len teraz, vďaka Profesionálnom, je ma znovu viac vidieť. Nič viac a nič menej sa neudialo. Priznám sa, že som sa účinkovaniu v seriáli bránil, ale vyzerá to, že na Slovensku platí, že kto nehrá v seriáli, nie je herec. Teraz som tu, hrám Mikiho a čakám na zásadnú ponuku. Ja viem, že to príde, lebo filmová tvorba je u nás síce len v plienkach, ale je tu dobrá pôda, len treba vyčkať. No a ja verím, že sa oplatí čakať, kým príde niekto s ponukou na naozaj skvelú postavu a nastane zlom v mojej kariére. Neskromne si myslím, že na to mám."

Televízia je droga

Svet veľkých televíznych projektov, priamych prenosov a úspešných seriálov je pre hercov často ako droga. „Ani ja nie som výnimka. Ktokoľvek, kto zažil silu obrazovky, kto zažil veľký televízny svet v zmysle nášho malého Slovenska, musí uznať, že je to mágia. Chvíľami to prináša aj nepríjemné prejavy popularity, ale ak by som to nechcel, tak to nerobím. Do šoubizinisu musí ísť človek s vedomím toho, čo všetko to obnáša. A kto si zažil, čo to je byť súčasťou veľkého a populárneho projektu, tak musí rátať s tým, že nebude anonymný. Každý, kto to okúsil a potom sa mu to zo života vytratilo a bude tvrdiť, že mu to nechýba, tak podľa mňa klame. A hlavné je - neriešiť to. Drvivá väčšina hercov má podľa mňa v sebe tak silne zabudovanú hrdosť, že aj keď o isté percento popularity prídu, tak to nepriznajú a neriešia to. Ja tiež," smeje sa.

Každý, kto sa upíše šoubiznisu, musí rátať s tým, že tak ako dnes nevie, kam skôr skočiť, zajtra možno nebude mať do čoho pichnúť... „Takto to proste je a musím s tým rátať. Ak nad tým niekto často rozmýšľa, tak mu z toho môže ´prepnúť´ - to sa stáva. No a potom sú silnejšie povahy, ktoré s tým vedia žiť a neskromne musím dodať, že sa považujem za jedného z tých so silnejšou povahou. Myslím, že ani raz sa mi nestalo, že by som sa sám zo seba ´posral´. S prepáčením. Každého to však podľa mňa takpovediac ´lízne´. Niekoho viac a niekoho menej, úplne sa tomu ubrániť nedá. Dôležité potom je mať okolo seba ľudí, ktorí vás udržia pri zemi a keď vidia, že treba zasiahnuť, tak vás stiahnu späť na zem za nohu. Ja som našťastie vždy mal okolo seba tých správnych priateľov. No a na druhej strane som vďačný aj mojej povahe, ktorá mi nikdy nedovolila sa z občasného cirkusu okolo mojej osoby zblázniť. A trúfam si povedať, že už som dosť starý na to, aby sa mi to už nestalo. Jedine, že by mi zajtra zavolali z Hollywoodu a povedali, že si ma vybrali do filmu s Robertom de Nirom. Brad Pitt odmietol a treba to vziať za neho. Tak z toho by som sa asi mohol zblázniť," podotkol so smiechom.

Za povahu, ktorá mu podľa vlastných slov pomáha v tom, aby prežil pôsobenie v šoubiznise bez psychickej ujmy, vďačí aj tomu, že je hrdým členom národnostnej menšiny... „Som typický Rusín. Som na to hrdý a všade verejne deklamujem, že som Rusnák. Trúfam si dokonca povedať, že som prototyp tejto nátury, ktorá je špecifická. Sme dobroprajní, dali by sme prvé aj posledné. No stačí málo na to, aby sme to otočili o 180 stupňov. Stačí malá zrada, klamstvo a nepoznáme zľutovania. U Rusnákov platí nie oko za oko a zub za zub, ale za jedno oko oči obidve a za jeden zub zubov aspoň päť. Ja som ochotný urobiť pre druhého človeka aj nemožné, ale keď zistím, že ma sklamal, tak sa v priebehu sekundy mením na zver. Zahmlí sa mi pred očami a nepoznám sa, som nezastaviteľný a mením sa na stroj likvidačného charakteru. My to proste máme v sebe!," dodal Michal Hudák na záver.

Profil

Dátum narodenia: 27. júl 1969
Znamenie: Lev
Miesto narodenia: Prešov
Vzdelanie: Kyjevský inštitút divadelného umenia
Stav: rozvedený
Relax: spánok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Let s americkou astronautkou na ISS
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Let s americkou astronautkou na ISS
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 733
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 18 734
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 347
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 397
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 365
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 192
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 792
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 524
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 477
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 880
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Priebežne aktualizované

Športový piatok na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Trestné stíhanie vranovského primátora pre eurofondy zastavili

Ragan hovorí o spravodlivosti, prokurátor sa odvolal.

Stojisko vo Vranove.
Zamestnanci si prilepšia ešte pred Vianocami.

Poslanec tvrdí, že ho fyzicky napadol starosta. Dostať mal tri hlavičky

Ihnát to odmieta. Spor bol pre nekvalitnú opravu chodníkov.

Za obvinením z útoku vidí starosta Ihnát politiku. Hovorí, že si bude dávať pozor.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet hospitalizácií neklesá, koronavírus má aj Marián Kuffa (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Minister Marek Krajčí.
Pavol Rusko na procese v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Vodca KĽDR Kim Čong-un.
Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop