Čierna stavba je stavba, postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním. „Stavebný úrad nevedie evidenciu takzvaných čiernych stavieb," hovorí Jozef Marko, vedúci referátu styku s verejnosťou s médiami, Magistrátu mesta Košice, pod ktorý patrí Stavebný úrad. „Nie je reálne, aby pracovníci stavebných úradov mali v reálnom čase úplný prehľad o všetkých čiernych stavbách. Úrady si síce takú štatistiku nevedú, ale na základe skúseností odborných pracovníkov je možné konštatovať, že počet čiernych stavieb mierne rastie."
Najväčšie problémy spôsobuje inštitút dodatočného povolenia stavby. „Ten je stavebníkmi veľmi zneužívaný. Po medializácii najvypuklejších prípadov zneužívania tohto inštitútu na Slovensku je vlastne prirodzené, že sa stále nájde dosť stavebníkov, ktorí sa nezaťažujú včasným získaním stavebných povolení alebo stavajú bez povolenia úmyselne, obchádzajúc tým prípadné námietky susedov."
Hoci v Košiciach nemusia kompetentní riešiť zámky, postavené na cudzom pozemku, tŕňom v oku sú možno ešte viac rómske chatrče, postavené napríklad v lokalite Nižné Kapustníky či Demeter. Čo bude s nimi? „Stavba má presnú definíciu § 43 stavebného zákona. Je to stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie napríklad spojenie pevným základom, či umiestnenie pod zemou. Vo väčšine prípadov teda nejde v prípade spomenutých chatrčí o stavby, nakoľko nespĺňajú kritériá stavby ako takej. Ochranu svojho majetku by si mali uplatňovať vlastníci pozemkov týchto lokalít občianskoprávnou cestou."
Stavajúcich na čierno neodrádzajú ani pokuty. V poslednej dobe, snáď aj vďaka medializácii známych čiernych stavieb, sa v zákone chystajú zmeny. Prísnejšie postihy pre investorov čiernych stavieb a najmä zvýšenie pokút za stavanie bez povolenia. Sankcie sa rozšíria aj na zhotoviteľov stavieb či stavbyvedúcich. Čierne stavby sa majú podľa ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Figeľa prísnejšie postihovať cez paralelnú novelizáciu Trestného zákona a stavebného zákona. Návrh novely by mala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zverejniť v najbližších dňoch. Ak investor stavaním na čierno spôsobí iným ujmu, polícia ho obviní z trestného činu a bude mu hroziť trest odňatia slobody na dva roky, v prípade opakovaného stavania na čierno až päť rokov. Zákony musia prejsť ešte pripomienkovaním, vládou a parlamentom.
Novinkami reaguje vláda na súčasnú situáciu. Pokuty sú totiž pre stavajúcich smiešne, zaplatia ich a dodatočne stavbu zlegalizujú. „V samotnom stavebnom zákone chceme spresniť definície a sprísniť opatrenia tak, aby napríklad boli stanovené pokuty povinné, nielen možné, aby bola stanovená minimálna a zároveň maximálna hranica pokuty," informuje webstránka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. „Aby sa postih dotýkal nielen samotného stavebníka, ktorý je za investíciu zodpovedný, ale aj tých, ktorí pri realizácii ilegálnej stavby napomáhajú. A to je napríklad stavebný dozor alebo stavbyvedúci. Pripravovaný upravený stavebný zákon, ktorý by mal začať platiť ešte v tomto roku, má podľa neho sprísniť postih nielen pre fyzické, ale aj právnické osoby."
O nových hraniciach či odstupňovaní výšky pokút budú ešte hovoriť odborníci. V súčasnosti je možné udeliť pokutu do približne 33-tisíc eur. V prípade výstavby v chránenom území či na pozemku, ktorý územný plán nevyčleňuje na danú výstavbu, teda napríklad na poľnohospodárskej či lesnej pôde, je možné previnilca potrestať pokutou až do 166-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári