Korzár logo Korzár Košice

Nepozná väčší pocit šťastia, ako keď sa jej podarí operácia

Môže sa pýšiť titulom prvej profesorky chirurgie na Slovensku, a predsa to nerobí. O svojej kariére hovorí so skromnosťou a nepovažuje ju za veľký zázrak. Najväčšie šťastie prežíva, keď vidí, že jej práca priniesla ovocie a jej pacienti sú zdraví.

Mária Frankovičová s Krištáľovým krídlom.Mária Frankovičová s Krištáľovým krídlom. (Zdroj: archív M. F.)

Reč je o profesorke Márii Frankovičovej, prednostke Kliniky cievnej chirurgie UPJŠ Lekárskej fakulty a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Jej prínos pre medicínu ocenila odborná verejnosť v podobe prestížneho ocenenia Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda.

Prof. Mária Frankovičová nie je pôvodom Košičanka, ale cíti sa tak. Pred rokmi sa tu prisťahovala spolu s rodičmi. Narodila sa Humennom. Jej otec pochádzal zo Sarajeva. Hlava rodiny študovala na Karlovej univerzite v Prahe vďaka štipendiu, ktoré mu udelil kráľ Alexander. Z Humenného sa rodina presťahovala do Prešova a po niekoľkých rokoch do Košíc. Viacnárodný pôvod prof. Frankovičová považuje za životný prínos.

"Vďaka tomu som mohla chodiť na prázdniny do Sarajeva," spomína na detstvo. "Rodinu sme mali aj vo Francúzsku, tú sme tiež navštevovali. V podstate to prispelo k mojej výchove a komunikatívnosti. Ale naučilo ma to aj pokore, pretože ak prídete do cudzej krajiny, do inej rodiny, človek sa naučí, že sa mu nemusí všetko splniť a dokáže sa lepšie prispôsobiť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fyzika a chémia jej nevoňali

K medicíne prednostka privoňala prostredníctvom sesternice Angeliky, ktorá sa venovala štúdiu tohto náročného povolania. Tiež vďaka okruhu rodinných známych, ktorí pochádzali z košického lekárskeho prostredia (prof. MUDr. Drahovský, primár MUDr. Bauer). Spočiatku to vyzeralo tak, že mladá Mária sa podujme na jazyky. Odporúčal jej to aj jej vyučujúci. Venovala sa najmä francúzštine a latinčine. "O lekárske povolanie som sa začala seriózne zaujímať potom, ako mi otec navrhol, či by som nechcela študovať medicínu. Škola ma prvé dva roky príliš nezaujala, pretože predmety ako chémia či fyzika mi pripadali nezáživné a ťažké. No v 3. ročníku sa začali klinické predmety a tie sa mi hneď zapáčili."

Po absolvovaní Lekárskej fakulty UPJŠ premýšľala čerstvá MUDr. Frankovičová o oblasti plastickej chirurgie. V tom čase však toto pracovisko malo dostatok lekárov. Na výber jej ostali dve ďalšie alternatívy - úrazová alebo všeobecná chirurgia. Voľba padla na všeobecnú, kde začínala pracovať pod vedením známych košických chirurgov ako profesor Emil Matejiček, profesor Július Vajó a prim. MUDr. Eduard Milichovský. Netrvalo dlho a z postu asistenta sa MUDr. Frankovičová dostala na miesto operatéra. Menovaní odborníci ju podľa jej slov mnohému naučili a posmeľovali ju.

"Doteraz sa presne pamätám na prvú operáciu," spomína s úsmevom. "Mala som pred ňou veľký rešpekt, a vtedy som po prvý raz naozaj pocítila, čo je to zodpovednosť, že všetko závisí odo mňa. Byť chirurgom je návykové, operovanie je niečo ako droga. Keď idem na operačnú sálu a operácia sa podarí, tak mám z toho veľmi dobrý pocit, že som niečo skutočne dobre urobila. Je to silný vnútorný pocit šťastia, žiaden iný podobný nepoznám."

SkryťVypnúť reklamu

Prvá transplantácia obličky

Prof. Frankovičová si môže pripísať viaceré úspechy. V roku 1988 bola súčasťou transplantačného tímu prof. Matejička, ktorý uskutočnil prvú transplantáciu obličky na východe Slovenska. Stala sa tiež prvou ženou - profesorkou v odbore chirurgia. "Ani si neuvedomujem, že je to niečo vzácne. Niekedy na to nie je čas a nemáte možnosť si to vychutnať. Profesorský dekrét som dostala ešte od prezidenta Rudolfa Schustera a skrýva sa za tým veľa práce."

V rámci chirurgie sa košická odborníčka špecializovala práve na cievnu chirurgiu, ktorá je podľa jej slov adrenalínovým medicínskym odborom. "Cievneho chirurga zavolajú kolegovia - lekári vtedy, ak sa deje niečo vážne, ak sa napríklad poraní cieva. V cievnej chirurgii nie je čas na spomalené reakcie, pretože pár sekúnd navyše môže znamenať smrť pacienta. Preto je veľmi dôležité, aby ste boli vybavení teoretickými znalosťami, šikovnosťou a zručnosťou nadobudnutou praxou."

Odborníčka venovala celý život tisíckam operácií a pacientom. Asistovala, sama operovala a teraz aj ako vyučujúca dáva priestor na prax mladým kolegom. Spomína si na mnohé prípady, keď jej skúsenosti a vedomosti menili či zachraňovali životy pacientov. "Raz mi volali domov, že majú pacientku na operačnom stole. Spadla cez sklenenú výplň dverí a silné krvácanie jej zastavili priložením päste. Okamžite som nasadla do auta a išla do nemocnice. Vtedy je potrebné reagovať promptne a je dôležité zachovať pokoj."

SkryťVypnúť reklamu

Dobre odvedená práca

Pocit z dobre urobenej práce sa v profesorke ozve, keď ju príde navštíviť teraz už 30-ročný mladý muž, ktorý v mladšom veku trpel na poruchu srdca a poruchu cievneho systému v nohe. Zatiaľ čo srdce zachraňoval MUDr. František Sabol, PhD., generálny riaditeľ a predseda predstavenstva kardioústavu a prednosta kliniky srdcovej chirurgie, o nohu sa postarala práve prof. Frankovičová s tímom spolupracovníkov kliniky cievnej chirurgie (MUDr. Arendárčik a MUDr. Kubíková, PhD.). U mladíka hrozilo, že bude treba nohu amputovať. Napokon sa tak vďaka dobre odvedenej práci cievnych chirurgov nestalo.

Žena profesorka to môže mať v odborných medicínskych kruhoch, kde prevládajú muži, ťažké. Ona potvrdzuje, že problémový nie je len tento odbor a veľa uznávaných žien v rôznych profesiách bojuje s predsudkami. "Vyplýva to z historického vývoja a je pravda, že sa skôr presadzuje určitý druh patriarchátu. Je zaužívaný model, že žena má v rodine úlohu postarať sa o domácnosť a deti a že práve medicína je skôr určená mužom. Milo prekvapená som bola pri návšteve zahraničia, kde žena vykonáva náročné povolanie a dokáže si rozdeliť svoj čas pre prácu i rodinu."

Pacienti však viac ako na rodovú príslušnosť pozerajú na odbornosť a profesionalitu odborníka. "Každý lekár si buduje dobré meno svojím prístupom k pacientovi. Ak je o neho dobre postarané, šíri dobré meno pracoviska ďalej." Prednostka nie je priateľská len k chorým, snaží sa byť taká aj k študentom. Prísnosť podľa nej nie je dobrá učebná metóda. Väčší úspech vidí v motivácii a otvorenom dialógu.

Silné emócie

Zadosťučinením dobre vykonanej práce je pre prof. Frankovičovú práve ocenenie Krištáľové krídlo, ktoré si prevzala v januári tohto roku. V kategórii medicína a veda obstála v konkurencii 26 nominovaných. Na slávnostné odovzdávanie do Slovenského národného divadla v Bratislave boli pozvaní len vybraní traja odborníci, medzi nimi aj košická chirurgička. "Nikto z nás netušil, kto ocenenie získa. Keď vyslovili moje meno, začalo mi búšiť srdce a mala som obavy, aby som počas cesty na javisko nespadla. Bol to veľký moment prekvapenia, ale nemôžem povedať, že by som mala trému. No emocionálne ma to premohlo."

Práve toto ocenenie odborníčke pripomenulo, že jej práca má veľký zmysel. "Uvedomila som si, že toto je asi nejaký cieľ, pretože človek nevie, čo je cieľom jeho života a ani nad tým nepremýšľa. Keď som bola mladšia, mama mi hovorila, aby som dávala pozor v živote, aby som neminula cieľ. Keď som stála na javisku, tak som si hovorila, že možno toto je jeden z cieľov môjho života." K cene profesorke gratulovala i slovenská premiérka Iveta Radičová.

Ako prednostka a profesorka nemala M. Frankovičová nikdy voľného času nazvyš. Jej odbornosť si vyžadovala a vyžaduje neustále vzdelávanie. Ak je možnosť, rada účasť na zahraničnom kongrese prepustí lekárom zo svojho pracoviska. Usiluje sa tak o to, aby sa každý z nich mohol vzdelávať a stretávať sa s odborníkmi zo zahraničia. Vzdelávanie je podľa nej jedným z najdôležitejších aspektov práce lekára. Jej pôsobenie na košickej chirurgickej klinike bola podľa nej veľmi ťažká, ale kvalitná škola. Po rokoch našla kvalitné podmienky na svoje vzdelávanie aj vzdelávanie spolupracovníkov práve vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Ak si prof. Frankovičová nájde trochu voľného času, rada číta. Nielen odbornú literatúru, ale aj beletriu. Jej profesionálne zážitky a skúsenosti sa rozhodla zúročiť vo vlastnej knihe. V jej rodine platí známe porekadlo, že jablko nepadá ďaleko od stromu. 18-ročný syn sa totiž rozhodol, že by rád nasledoval lekársku kariéru svojej mamky i otca ortopéda, a chcel by študovať medicínu. "Žiaľ, je to tak. Viem, že medicína je náročné povolanie. Ale asi sa to na neho tak nejako nalepilo, budúcnosť však ukáže, či nezmení svoje plány," hovorí s úsmevom prednostka.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu