Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Šéf súdu môže zostať vo vedení HC Košice

Predseda súdu sa vo vedení hokejového klubu pravidelne stretáva s podnikateľmi a manažérmi podnikov. Súdna rada nevidela dôvod skúmať, či tým neohrozuje dôveru v nestrannosť súdu.

Predseda súdu Imrich Volkai.Predseda súdu Imrich Volkai. (Zdroj: Veronika Janušková)KOŠICE. Imrich Volkai, predseda Krajského súdu v Košiciach, stíha popri riadení súdu aj inú funkciu. Od roku 2009 je členom správnej rady extraligového hokejového klubu HC Košice.

V riadiacom orgáne klubu sedí so zástupcami sponzorov a podnikateľmi. Medzi nimi sú Miroslav Kiraľvarga, viceprezident spoločnosti U. S. Steel Košice a ďalší manažér oceliarní Miroslav Maďar. Členmi správnej rady sú aj akcionár a riaditeľ podniku Frucona Ján Király či majiteľ cestovnej kancelárie Pavol Miškov, ktorý podniká cez desiatku firiem.

Firmy spojené s osobami v správnej rade klubu boli, sú alebo môžu byť účastníkmi konaní na košickom krajskom súde alebo okresných súdov v jeho obvode. Príkladom je U. S. Steel. Významný zamestnávateľ má pravdepodobne prinajmenšom desiatky sporov, najmä z pracovnoprávnych vzťahov. Od podniku Frucona zasa daňové orgány na košických súdoch neúspešne vymáhali zaplatenie 416 miliónov korún.

Nestrannosť a podnikateľské záujmy

Zákon sudcom prikazuje zdržať sa všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nezávislé a nestranné rozhodovanie súdov. „Nie je žiaduce, aby sa sudca stretával s účastníkmi konania, keďže to ohrozuje jeho nestrannosť. Mieru obmedzení treba vždy objektívne vyhodnocovať," myslí si právnik Pavel Nechala z Transparency International Slovensko.

Domnieva sa, že členstvo sudcu v rybárskom alebo poľovníckom združení ako spôsob trávenia voľného času by neprekážalo. „Hokejový klub je však miestom, kde sa stretávajú predovšetkým podnikateľské záujmy a vytvára vnímanie sudcu ako člena určitej skupiny," hovorí.

Kiraľvarga, ktorý je zároveň prezidentom HC Košice, nevie o tom, že by sa klub pri vstupe Volkaia do jeho vedenia zaoberal tým, aké obmedzenia platia pre sudcov. „Pána Volkaia riadne schválilo valné zhromaždenie. Má rovnaké postavenie ako ostatní členovia správnej rady. Veci, ktoré súvisia s obchodnými spoločnosťami členov správnej rady, nie sú predmetom ich debát v klube," povedal.

Rada: HC Košice nepodniká

O členstve Volkaia v hokejovom klubu rokovala na poslednom zasadnutí aj Súdna rada. Keďže je oprávnená posudzovať, či je funkcia sudcu zlučiteľná s inou funkciou, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) jej odstúpila otázky denníka Korzár.

Súdna rada rozhodla, že Volkai neporušuje ustanovenie zákona, ktoré sudcom nedovoľuje pôsobiť v orgánoch právnických osôb vykonávajúcich podnikateľskú činnosť. Dospela k záveru, že HC Košice nepodniká, pretože je občianskym združením.

„Zákon o združovaní sa nevzťahuje na zárobkovú činnosť. Ak ministerstvo vnútra HC Košice zaregistrovalo, tak potom nevykonáva podnikateľskú činnosť... To je pri občianskom združení vylúčené," zdôvodňoval člen súdnej rady Juraj Sopoliga.

Harabin etiku nerieši

Občianske združenie HC Košice je jediným spoločníkom obchodnej spoločnosti HC Košice, s. r. o., ktorá má v obchodnom registri v predmete činnosti zapísaných dvadsaťpäť oblastí podnikania. Obidva subjekty sú prepojené aj personálne. Ani podľa Kiraľvargu však o podnikaní hokejového klubu nemožno hovoriť.

„Občianske združenie HC Košice je príspevková organizácia zameraná na podporu mládežníckeho športu. Obchodná spoločnosť HC Košice má na starosti rozvoj profesionálneho hokeja, ale ani jej podstatou nie je vytváranie zisku," tvrdí prezident klubu.

Otázku, či kontakty Volkaia s podnikateľmi a manažérmi vo vedení klubu nespochybňujú nezávislosť súdu, ktorému šéfuje, súdna rada neriešila. Ako "etický rozmer" sa ju pokúšala otvoriť sudkyňa Ľudmila Babjaková, okamžite narazila na predsedu rady Štefana Harabina.

„Pochopil som to tak, že je to síce podľa zákona, ale niekde v pozadí to môže byť vnímané verejnosťou ako korupcia... To je to očierňovanie justície," hovoril Harabin.

Bratislavská sudkyňa Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu považuje za problém aj členstvo sudcu v občianskom združení, ktoré sa na podnikateľskej činnosti podieľa nepriamo.

"Spochybňuje tým svoju nezaujatosť a môže sa dostať do konfliktu záujmov vo veciach, ktoré súvisia s touto činnosťou. Ak je navyše predsedom súdu, spochybňuje súčasne nezaujatosť ostatných sudcov tohto súdu, ktorí spadajú pod jeho riadiace kompetencie," hovorí.

Volkai: Nepadol som na hlavu

Volkai na otázky denníka Korzár neodpovedal. Súdnej rade na zasadnutí vysvetľoval, že občianske združenie HC Košice sa venuje charite a funkcia v správnej rade je neplatená.

„Každý sudca má právo sa združovať... Nie som padnutý na hlavu, aby som si pred voľbou do správnej rady nezvážil všetky dôsledky ústavy a zákonov," povedal.

To, že ľudia vo vedení hokejového klubu vlastnia alebo riadia firmy, ktorých právne spory spadajú pod jeho súd, nekomentoval.

VIA IURIS: Sudca má pôsobenie v združeniach obetovať

O probléme členstva predsedu súdu v orgáne hokejového klubu sme sa rozprávali s právnikom Martinom Štoffom, riaditeľom neziskovej organizácie Via Iuris, ktorá sa dlhodobo venuje téme reformy súdnictva.

Súdna rada rozhodla, že funkcia sudca Volkaia je zlučiteľná s funkciou v HC Košice. Dôvodom má byť, že toto občianske združenie nevykonáva podnikateľskú činnosť. V skutočnosti má však dcérsku firmu HC Košice, s. r. o.

- Zákon vylučuje členstvo sudcu „v orgánoch právnických osôb, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť". Zo slovného spojenia je zrejme, že zákonodarca myslel širší okruh právnických osôb ako len obchodné spoločnosti. Domnievam sa, že jasným porušením uvedeného ustanovenia by bolo, keby občianske združenie HC Košice ako športový klub sám vykonával podnikateľskú činnosť a nezúčastňoval sa podnikania len ako spoločník s. r. o. Podľa obchodnoprávnej teórie spoločník obchodnej spoločnosti nevykonáva podnikateľskú činnosť len tým, že je spoločníkom. Tú vykonáva obchodná spoločnosť. Jej obchodným vedením sú zo zákona poverení konatelia.

Sú v zákone nejaké iné obmedzenia sudcu, ktoré by sa mohli vzťahovať na tento prípad?

- Platí pomerne široko koncipované ustanovenie, že „sudca sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov". Zdôrazňujem, že stačí, že nejaké konanie môže ohroziť dôveru, hoci sa tak nemusí stať. V prípade výkonu spravodlivosti rozhodovaním súdov platí totiž zásada, že spravodlivosť nielenže musí byť vykonávaná nezávisle a nestranne, ale sa musí takou aj javiť.

Znamená toto obmedzenie v praxi aj to, že predseda súdu by sa mal zásadne vyhýbať kontaktom s osobami, ktoré sú alebo sa môžu stať účastníkmi sporu na súde, kde je predsedom?

- Podľa môjho názoru je možné spomínané ustanovenie vykladať tak, že sudca sa v zásade musí strániť všetkých aktivít a členstiev v orgánoch právnických osôb, pokiaľ by to mohlo ohroziť dôveru, že bude aj naďalej konať nezaujato a nestranne. Inak povedané, sudca si musí byť vedomý významnosti postu, ktorý zastáva a je nevyhnutné, aby priniesol v istom zmysle obety. A to aj v podobe menšej alebo žiadnej angažovanosti na živote nejakého združenia.

rok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 687
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 726
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 7 833
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 373
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 251
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 467
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 361

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 2. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 3. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 4. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 5. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 6. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 898
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 804
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 319
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 218
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 8 214
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 026
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 904
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 323
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


8 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


11 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 2. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 3. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 4. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 5. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 6. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 898
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 804
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 319
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 218
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 8 214
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 026
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 904
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 323
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu