KOŠICE. Tony nelegálneho odpadu „strašia" v Barci za cintorínom. Vlastníci susedných pozemkov hromžia.
„Keď bol pápež Ján Pavol II. v roku 1995 v Košiciach a prechádzal Barcou, všetko tu bolo vyčistené tip-top. Odpad tu však dlhé roky pribúda, každý týždeň je ho viac, a nik s tým nič nerobí," frfle obyvateľ Barce Štefan Varga, neúspešný nezávislý kandidát na primátora a starostu.
Prednosta: Nevieme nikoho chytiť
Prednosta úradu mestskej časti František Vančo vysvetľuje, že od kompletného vyčistenia tam v roku 1995 upratovali priebežne, dali tam závory, betónové panely, veľké kocky, a nič nepomohlo.
„Je nad naše sily ustrážiť to. Už niekoľko rokov nevieme nikoho chytiť. Nemôžeme si dovoliť mať tu 24 hodín denne strážnika. Nemáme peniaze ani na odvoz jedinej vlečky tohto odpadu," tvrdí Vančo.
Starosta: Strážnici nechceli udať známych
Podľa starostu Barce Františka Krištofa (KDH) má nehnuteľnosť tzv. nulový list vlastníctva a patrí štátu.
„V minulosti to mestská časť riešila aj strážnikmi, ale odmietli prezradiť páchateľov, že sa kvôli tomu nedajú zbiť... Napriek finančnej odmene rezignovali, nechceli sa hnevať so známymi, ktorí chodili na záhumienky a vynášali odpady. Neboli to len Barčania, chodili i zo Šebastoviec či mesta. So starostkou Šebastoviec sme ich naháňali autami po poliach. Keď sa podarilo niekoho chytiť, riešilo sa to pokutou a uprataním. Robili sa aj akcie s mestskou políciou," spomína starosta.
Dodal, že problém chcú riešiť napríklad novými cestami, separovaním odpadu, kamerovým systémom, či získaním pozemkov do vlastníctva.
Mestská polícia informovala, že v roku 2007 prichytila pri cintoríne jedného z páchateľov. Dostal pokutu 33 eur.
„V roku 2006 sme tam vykonávali na podnet starostu zvýšené kontroly aj v civilnom oblečení, tzv. skryté pozorovanie. No zakladatelia nelegálnej skládky zistení neboli," uviedol zástupca náčelníka Slavomír Pavelčák. Sľúbil, že tam opäť „pritvrdia".
Občan: Ani sa nesnažia
„Nikto sa tam ani nesnaží niekoho chytiť. Dávno mali dať na stĺp kameru," reaguje Varga. Medzi cintorínom a letiskom spoluvlastní asi 1,8 hektára ornej pôdy.
„Čoskoro odpad ´zaplaví´ naše pozemky. Nech mi za 1 euro dajú cestu, pri ktorej skládka rastie, a ja zariadim, aby to skončilo. Riešením by tiež bolo, ak by mesto zmenilo územný plán smerom k letisku z ornej pôdy na výstavbu, je to územie pre stovky domov, vlastníci sa tu už potom o poriadok postarajú," tvrdí Varga.
Mesto zatiaľ územný plán nezmenilo pre nesúhlas letiska, ktoré argumentuje svojím rozvojom a rizikom hluku.
Zaplatia to všetci Košičania?
Peter Kačala z referátu životného prostredia na magistráte na piatkovom miestnom šetrení informoval, že mesto začalo správne konanie pre odpad uložený v rozpore so zákonom.
Páchateľovi hrozí pokuta do 166 eur, ak je podnikateľ, do 16 600 eur, a odpratanie na jeho náklady.
Ak vinníka nezistia, likvidáciu zabezpečí mesto s mestskou časťou za verejné peniaze. Ide o veľkú skládku, termín a náklady si odhadnúť netrúfli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári