Vyvinie tlak na obce, aby v blízkosti riek nepovoľovali žiadne stavby.
KOŠICE. Presnejšie určenie záplavových oblastí vo vybraných častiach povodia rieky Hornád na území košickej a prešovskej župy, doplnenie dokumentácie územného plánovania na regionálnej úrovni a vzorové dokumenty pre krízový manažment. Toto sú niektoré praktické výstupy, ktoré sa po realizovaní celého projektu majú preniesť
do praxe. Pomôžu nielen konkrétnym obciam, ale aj obyvateľom.
"Výstupy z projektu sú k dispozícii patričným inštitúciám. Vodohospodársky podnik ich má poskytnúť štátnym orgánom a tie obciam," skonštatoval manažér projektu za KSK Jaroslav Tešliar. Kedy ich dostanú obce, to včera nevedel.
Dôležité mapy
Za najdôležitejšie z nich sa považujú mapy. Vyrobili ich pre viacero typov povodní, teda čo hrozí pri 5-, 10- či až 100-ročnej vode. Majú slúžiť ako prevencia pri škodách na životoch, ale aj majetku.
"Obyvatelia obcí sa z nich môžu dozvedieť, či im povodeň hrozí. Ak áno, majú sa začať zaoberať prevenciou a rozmýšľať nad tým, čo môžem urobiť, aby som škody na svojom majetku vedel minimalizovať," skonštatoval Marián Kučera, zástupca investorskej spoločnosti.
"Starostovia prostredníctvom máp budú môcť upravovať svoje územné plány, ale aj rozhodovať, kde a akú stavbu povoliť či nepovoliť tak, aby predišli možným škodám," dopĺňa Tešliar. Krajská samospráva nemá žiadne právne páky, aby obce podľa máp postupovali. Môže im to len odporučiť.
Krajská samospráva realizovala projekt na vyše 830 riečnych profilov a 240 km vodných tokov. Spolupracovala s viacerými inštitúciami. Patril medzi ne Slovenský vodohospodársky podnik, ako aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Celkovo stál vyše 370-tisíc eur a financovali ho z európskych a nórskych fondov. Štát sa na ňom podieľal sumou takmer 56-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári