KOŠICE. Po vlaňajších záplavách, ktoré spôsobili v povodí Hornádu a jeho prítokov pod vodným dielom Ružín miliónové škody, samospráva, meteorológovia a vodohospodári vypracovali štúdiu, ako zlepšiť povodňový manažment a protipovodňové plánovanie.
Projekt Hornád stál vyše 372-tisíc eur. Zaplatili ho z peňazí Európskeho hospodárskeho priestoru a z Nórskych fondov. Slovensko prispelo pätnástimi percentami zo štátneho rozpočtu. Na Slovensku nemá obdobu.
Na projekte spolupracovali košická a prešovská župa, Slovenský vodohospodársky podnik a Slovenský hydrometeorologický ústav.
Výsledkom sú okrem iného mapy záplavových a rizikových oblastí.
Zmenia územné plány
„Získané výstupy by mali nájsť uplatnenie v územnom a stavebnom konaní, ale aj pri plánovaní rozvoja miest a obcí, mali by sa teda premietnuť aj do územných plánov,“ povedal riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja a projektový manažér Jaroslav Tešliar.
Projekt by mal prispieť aj ku komplexnej obnove povodí. „Informácie umožnia presnejšie určiť najvhodnejšie technické opatrenia na spomalenie odtoku povrchovej vody najmä pri extrémnych zrážkach,“ zdôraznil Tešliar.
Krízovým manažmentom miest a obcí mapy, digitálne terénne modely a presné výpočty prietokov umožnia predvídať rozsah a intenzitu záplav, a teda aj spôsob ochrany či nutnosť evakuácie.
Vďaka geodetickému zameraniu viac ako 830 priečnych profilov a matematickým modelom na vyše 240 kilometroch vodných tokov sa podľa autorov podarilo určiť záplavové oblasti mimoriadne presne.
Základ celoštátnej mapy
„Skúsenosti by sme chceli aplikovať na celom území vo forme koncepčných plánov manažmentu povodňových rizík, ktoré by v konečnom dôsledku mali viesť k znižovaniu následkov povodní,“ hovorí Roman Ivančo zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa Európskej povodňovej smernice sú členské štáty únie povinné do konca tohto roka predbežne zhodnotiť významné rizikové územia a do konca roka 2013 vytvoriť mapy týchto oblastí.
„Myslím si, že skúsenosti a výstupy z tohto projektu by mohli byť základom celoslovenskej mapy povodňového ohrozenia a rizika,“ hovorí Andrej Šoltész zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári