KOŠICE. Personálne zmeny v orgánoch spoločnosti Kosit, o ktorých v polovici februára rozhodlo mestské zastupiteľstvo, sa v praxi ešte neuskutočnili. Výmeny vo všetkých ostatných podnikoch vo vlastníctve alebo s podielom mesta boli zapísané do obchodného registra v priebehu marca.
Väčšinovým vlastníkom podniku na zber a zneškodňovanie odpadu je talianska firma 4Italy. Mesto ako menšinový akcionár rozhodlo o výmene svojich zástupcov v predstavenstve a dozornej rade. V prvom orgáne má Petra Cengela (KDH) nahradiť Alexandra Blažíčková, ktorá sa venuje odbornému poradenstvu v oblasti odpadového hospodárstva a životného prostredia. V druhom orgáne strieda Jozefa Filipka (SMK) Ladislav Lazár (Smer).
Kosit odpovie neskôr
Zmeny má ešte schváliť valné zhromaždenie Kositu. Mesto potvrdilo, že sa doteraz neuskutočnilo. „Napriek tomu, že vedenie mesta malo záujem na jeho zorganizovaní bezprostredne po konaní mestského zastupiteľstva. Do dnešného dňa preto nedošlo ani k zápisu nových členov do obchodného registra," hovorí zástupca primátora Lazár.
Taliansky akcionár Kositu na žiadne otázky neodpovedal. „V piatok sa uskutoční predstavenstvo našej spoločnosti. Na všetky otázky odpovieme po tomto termíne," povedal hovorca Roland Báhnegyi.
Primátor Richard Raši (Smer) po nástupe do funkcie vyhlásil, že poplatky za odpad sú v Košiciach extrémne vysoké a ich zníženie bude patriť k jeho prioritám. Strana Smer pred voľbami kritizovala aj projekt modernizácie spaľovne Kositu za takmer 25 miliónov eur.
Lazár: Poplatky budú nižšie
Lazár dnes tvrdí, že opatrenia, ktoré majú podľa neho znížiť ceny za odpad a sprehľadniť hospodárenie Kositu, začnú robiť hneď, ako dôjde k schváleným zmenám v orgánoch spoločnosti. Podľa neho v Kosite len zbytočne naťahujú čas.
„Len čo budeme poznať hospodárske údaje spoločnosti, pristúpime ku konkrétnym krokom. Pôjde o bežné manažérske postupy, najmä prísnejšiu kontrolu, ktorú vykonáva dozorná rada," povedal.
Vstupovať do tvorby cien, ktoré mesto platí za služby Kositu, umožňuje samospráve dodatok k zmluve z mája 2010. S Talianmi ho dohodol vtedajší primátor František Knapík (KDH). Dodatok výmenou za predĺženie kontraktu na ďalších 10 rokov zaviedol možnosť monitorovať skutočne vykonané služby aj sankcie za nedodržanie ich harmonogramu.
Zo zmluvy sa zároveň vypustil mechanizmus, podľa ktorého sa platby pre Kosit každoročne zvyšovali podľa miery inflácie. Jednou z podmienok pokračovania kontraktu je aj to, že firma zmodernizuje zastaranú spaľovňu. Investícia umožní vyrábať z odpadu elektrickú energiu.
Projekt podľa neplatného predpisu
Necelú polovicu nákladov na projekt plánoval Kosit financovať z eurofondov. Dnes je už jasné že žiadne nezíska. Ministerstvo životného prostredia informovalo, že žiadosť firmy neschválilo. Dôvodom je, že nesplnila odborné kritériá.
„Navrhovaný projekt nebol v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi. Žiadateľ postupoval podľa už neplatného nariadenia vlády o nakladaní s odpadmi, ktoré bolo zrušené v roku 2001 a nahradené vyhláškou ministerstva, ktorá upravuje podrobnosti o zariadeniach na nakladanie s odpadmi, vrátane spaľovní," povedal Michal Cákoci z odboru komunikácie ministerstva.
Pre Kosit to znamená, že rekonštrukciu spaľovne zaplatí najmä z bankového úveru. Zvyšnú časť musia zabezpečiť akcionári zvýšením základného imania spoločnosti tak, aby ostali zachované ich podiely. 4Italy na to ponúka mestu pôžičku.
Primátor Raši potvrdil, že talianski majitelia Kositu ho požiadali o stretnutie. O čom chcú hovoriť, podľa neho neoznámili. Zrejme budú informovať aj o zamietnutí svojho projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári