KOŠICE. V Múzeu Vojtecha Löfflera mal v stredu premiéru dokumentárny film o osude Juraja Szántóa. Prešovský rodák, ktorý už dlhé roky žije v Košiciach, sa v snímke vracia na miesta, kde sa odohrali kľúčové situácie jeho záchrany.
Po tom, ako sa na Slovensku začali v roku 1942 deportácie Židov do koncentračných táborov, sa ako mladík najprv ukrýval v prešovských kasárňach. Neskôr sa z východného Slovenska musel presunúť do Papradna, malej obce na Považí.
Ťaživé spomienky
Obec mala v tom čase približne 800 obyvateľov. O tom, že v dedine sa nachádza židovský občan, vedeli všetci, od poštárky, krčmára až po starostu. Obyvatelia sa tým podľa historičky Kataríny Hradskej z Historického ústavu SAV vystavovali životnému nebezpečenstvu. "Bola to unikátna situácia. Ak by sa na to prišlo, hrozilo im zastrelenie alebo rovnaký osud, aký čakal Židov."
"Bola to tragédia, nedá sa o tom hovoriť. Nerád na to spomínam," hovorí pán Szántó. Výnimku urobil pre dokumentárny film, ktorý má ambíciu byť svedectvom jednej doby. V snímke sa po rokoch stretáva s potomkami rodín, ktoré sa priamo zúčastnili jeho záchrany. Po vojne boli za to ocenení titulom Spravodlivý medzi národmi. Film Toda (Ďakujem) je z dielne Nadácie Alexandra Eckerdta, odvysielať ho má Slovenská aj Česká televízia.
Pre hlavného aktéra je jeho záchrana nevysvetliteľná. "Boli to veľmi kruté podmienky, riskovali svoj život. A moji záchrancovia mali pritom tri deti. Čudujem sa, že som tu." Napriek vysokému veku je pán Szántó vo výbornej forme, a napriek dôchodkovému veku sa venuje svojej stavbárskej profesii.
Nik ho neprezradil
Riaditeľ múzea Židovskej kultúry Pavol Mešťan zdôrazňuje, že príbeh o koncentračných táboroch je aj o dobre a ľuďoch, ktorí pomáhali iným prežiť. "Pri jeho záchrane je mimoriadne, že už v roku 1942 sa začal skrývať. Vtedy bola ešte propaganda veľmi jednoznačná, išlo sa oficiálne za prácou. Druhou mimoriadnou okolnosťou je, že v dedine, kde sa skrýval, sa nenašiel nik, kto by ho prezradil. Zvíťazilo tu kolektívne dobro. Máme maximálne päť dedín, kde sa takýmto spôsobom zachránil človek."
Počas druhej svetovej vojny zahynulo 70-tisíc slovenských Židov. Juraj Szántó vďačí za svoj život ľuďom, ktorí sa nebáli zachovať si základné ľudské hodnoty i v rozorvaných časoch. "Slovami sa to nedá opísať," hovorí Szántó.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári