Nie každý je povinný podať DP. Pre niektorých je však výhodné, ak to urobia dobrovoľne. Jedným z príkladov je daň z úrokov. Ak ste minulý rok mali príjmy len z nich a tie nepresiahli sumu 2 012,85 eura, štát vráti každému celú daň z úrokov. Ak je tento vklad napísaný na dieťa či inú osobu, ktorá nemá vlastný príjem a nepoberá ani dôchodok, môže získať naspäť daň z úrokov až do výšky 4 025,70 eura. DP podáva daňovník miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi trvalým pobytom fyzickej osoby, inak miestom, kde sa obvykle zdržuje.
Tlačivá DP sú daňovníkom dostupné na všetkých DÚ aj internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v ponuke Daňové tlačivá. DP je možné doručiť daňovému úradu osobne, poštou, alebo elektronickými prostriedkami. Daňové riaditeľstvo SR spustilo 9. marca na internetovej stránke www.drsr.sk novú aplikáciu eDane. Zabezpečuje bezproblémovú dostupnosť aktuálnych daňových formulárov, umožňuje ich jednoduché vyplnenie a pre autorizovaných užívateľov aj následné zaslanie elektronickou formou na DÚ. „Najviac otázok na linke technickej podpory smeruje k všeobecným informáciám k eDane," hovorí Gabriela Dianová z Daňového riaditeľstva SR. "Preto odporúčame daňovým subjektom, aby si prečítali stručný návod na inštaláciu a tiež užívateľskú príučku (obe sú dostupné na www.drsr.sk). Aby mohol po vyplnení užívateľ aj elektronicky odoslať DP, musí byť tzv. autorizovaným užívateľom."
Pred vypĺňaním tlačiva je potrebné rozmyslieť si, aké príjmy v ňom budete uvádzať. Kto zarábal v zamestnaní, vypĺňa daňové priznanie typu A. Kto podnikal, či mal iný príjem (napr. z prenájmu chaty, bytu...) vypĺňa typ B. Pri jeho vypisovaní však môžu nastať aj chyby. "Ľudia zabúdajú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, neuvedú základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane a jeho vlastné príjmy, ktoré nie sú oslobodené od dane (do vlastného príjmu manželky sa napríklad započítava materské, rodičovský príspevok však medzi vlastné príjmy manželky už nepatrí), niekedy chýba podpis na DP. Podpisom potvrdzuje daňovník správnosť údajov, bez podpisu nie je priznanie dane platné. Prípadne daňovníci použijú nesprávne tlačivo, čím sa stane, že DP sa nepovažuje za podané..." Pred uplynutím lehoty na podanie DP môže daňovník podať opravné, v ktorom vyznačí, že ide o opravné DP. V tomto prípade sa na predchádzajúce DP neprihliada.
Existuje možnosť požiadať o predĺženie lehoty podania DP, ak už viete, že to z časových dôvodov nestihnete. Je to však potrebné včas oznámiť daňovému úradu. Zákon umožňuje predĺženie lehoty až o tri mesiace, pri príjmoch zo zahraničia až o šesť mesiacov. V liste DÚ však musíte oznámiť, do ktorého dátumu DP podáte. Ak ani tento dodatočný termín nestihnete, za jeho neodovzdanie hrozia pokuty. "Ak daňový subjekt podá DP po lehote ustanovenej zákonom, správca dane, ktorým je DÚ alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 16 596,95 eura, najmenej 33,19 eura, ak ide o fyzickú osobu, a najmenej 66,38 eura, ak ide o právnickú osobu."
Ako každý rok DÚ koncom marca očakávajú návaly daňovníkov, preto sa chystajú predlžovať úradné hodiny. „Od pondelka do stredy budú DÚ otvorené od 7.30 do 18.00 a vo štvrtok do 20.00 hod. Samozrejme, keď bude veľa ľudí, určite ich nenechajú stáť pred dverami. Boli by sme však radi, keby si to ľudia nenechávali na poslednú chvíľu," dodáva G. Dianová.
DP možno poslať aj poštou. V Košiciach budú vo štvrtok do 20. hodiny otvorené Pošta 1 (Poštová 20 - hlavná), Pošta 11 (Humenská 4), Pošta 12 (Spišské nám 3), Pošta 2 (Thurzova 3 - žel. stanica) a Pošta 22 (Tr. gen Svobodu 12). Do 21.00 hod. budú otvorené Pošta 19 (hypermarket Tesco) a Pošta 5 (OC Cassovia).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári