dna úspešná kniha, potom sa do tohto žánra pustí veľa autorov. Hoci ich knihy už potom nie sú všetky také úspešné, záujem o ne istý čas pretrvá. Keď príde na trh niečo výnimočné, už tušíme, že zas tu v predajni budeme určitú dobu obklopení samými upírmi, čarodejníkmi, či templármi," smeje sa.
Ďalší boom podľa P. Horňákovej priniesol Dan Brown s Da Vinciho kódom a neskôr Stephenie Meyer s Twilight ságou. „Harry Potter 'chytil' deti aj dospelých, Da Vinciho kód hlavne dospelých a Twilight sága, ktorá v sebe spája nadprirodzený paralelný svet upírov a obľúbenú tému lásky, vyvolala silný emocionálny zážitok, nakoľko príbeh je naozaj o zaujímavej hlbokej láske dvoch mladých ľudí z rôznych svetov. Preto je samozrejmé, že úspech má hlavne u žien." Šéfka kníhkupectva prezradila, že nedávno ju „položilo", keď natrafila na knihu – príručku, ako sa stať upírom. „Je to akoby návod pre tínedžerov, ako podstúpiť premenu z človeka na upíra, napríklad ako si zvyknúť na chuť krvi, či ako povedať rodičom, že je 'dieťa noci'... Tak toto ma dostalo, upíri nás v poslednom čase úplne ovládli..."
Zákazníkov majú rôznych. „Napríklad 'čitatelia - gurmáni' hľadajú kvalitnú literatúru, sami sledujú, čo je na trhu. Neponáhľajú sa, v predajni vedia stráviť aj hodiny, kým nájdu a vyberú si to pravé. Pomoc predavačiek nepotrebujú. "Ďalší sú trebárs takí, čo kupujú knihy ako darčeky pre blízkych. Tí hľadajú hlavne medzi novinkami a ľahšími žánrami a niekedy potrebujú poradiť. Vianoce sú samostatná kategória, vtedy sa nakupujú knihy vo veľkom. Kniha je stále hodnotný a vzácny dar pre každú vekovú kategóriu. Možno v minulosti si ľudia ťažšie zvykali na ceny kníh a 200 či 300 korún sa im videlo veľa. Potom sme zaznamenali ešte krátky výpadok, kým sa zákazníci zorientovali v cenách v euro, ale dnes už možno povedať, že sa predáva viac kníh ako pred 10 rokmi. A teší nás, že je čoraz väčší záujem o slovenských autorov, darí sa napríklad detektívkam a novým mladým autorom."
Hoci mesiacom knihy je marec, najsilnejšie, okrem Vianoc, sú mesiace na začiatku a konci školského roka, keď sa nakupujú učebnice alebo darčeky. Tiež leto, keď si domáci berú čítanie na dovolenku, alebo domov zavítajú na návštevu Slováci pôsobiaci v zahraničí a chcú si tam vziať slovenské knihy. „Je veľmi dôležité, ako kniha vyzerá, aký má obal. Vydavateľstvá to dobre vedia a dávajú si na tom záležať. Špeciálne to platí o detských knihách, ktoré už majú okrem výnimočnej grafiky aj vyťahovacie či iné funkcie. My sa tiež snažíme pomôcť tým, kde a ako sú knihy vyložené. Či len v polici, alebo vpredu na stole tak, aby bolo vidno celú titulnú stranu. Prispieva k tomu i mediálna propagácia. Stačí napríklad, aby ráno v televízii predstavili nejakú knihu a už v ten deň sa jej predá viac. Dobré je, keď je kniha časovo alebo graficky zladená s aktuálnym filmom v kine."
Hoci nejde o knižnicu, ale kníhkupectvo, predajňu nenavštevujú len „kupujúci", ale aj „čitatelia", ktorí si jednu knihu tak dlho vyberajú, že ju za ten čas skoro i prečítajú. „Nie je ich síce veľa, ale máme aj takých. Napríklad jedna pani si robila výpisky z kníh, opisovala si recepty. Alebo iný náš 'čitateľ', ktorý tu dokáže sedieť aj hodiny. Minule komusi telefonoval z mobilu a chválil sa mu, že už je na 250. strane. Neriešime to, tešíme sa, že sa u nás dobre cítia." Stretávajú sa aj s reklamáciami či žiadosťami o výmenu po pár dňoch napríklad so zdôvodnením, že deti naraz kúpili mame ako darček rovnaké knihy. "Neraz to vyzerá tak, že zákazník knihu rýchlo prečítal a chce ju len 'šikovne' zadarmo vymeniť za inú. Veľakrát vyjdeme v ústrety aj keď tušíme, že to je inak," dodáva P. Horňáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári