Otváracím košickým podujatím bude 29. marca v Múzeu V. Löfflera koncert Zo studnice keltskej hudby v podaní dua Gwenaël Kerléo (keltská harfa, spev) a Goulven Kervizic (violončelo). "Gwenaël Kerléo (na snímke) pochádza z regiónu Bretónsko," informovala nás Dana Tirpáková z FAK. "Je autorkou štyroch albumov, výlučne vlastných skladieb. Vyše 15 rokov vystupuje na festivaloch vo Francúzsku, Japonsku, Taliansku i v Rusku." G. Kervizic začal hrať na violončelo v 6 rokoch, džez objavil v dvanástich. Jeho hudba je ovplyvnená súčasne klasickým štúdiom, obľúbeným džezom i modernou hudbou.
Najmä študenti francúzštiny sa môžu 31. marca stretnúť so spisovateľom a rozprávkarom menom Amadou Sanfo, ktorý v literárnom pásme predstaví svoje dielo Putovanie po savane. Mladým je určená aj fotografická súťaž na tému Byť stredoškolákom v roku 2011. V rámci DFK sa už tradične organizuje festival stredoškolských frankofónnych divadiel IGRAM. Tohto roku sa 11. apríla predstavia divadelníci z piatich škôl: Gymnázium J. G. Tajovského B. Bystrica, Gymnázium L. Štúra Trenčín, Spojená škola Nitra, Gymnázium J. A. Raymana Prešov a Gymnázium M. R. Štefánika Košice.
Nemenej atraktívne bude 2. apríla dvojjazyčné predstavenie Lenka Nehanebná. V priamom prenose z Tabačky bude odvysielané pásmo Rádia Femme Fatale o osudových ženách moderované Mayou Boquet. "Relácia sa ponorí do meandrov života nedobytnej ženy, dámy veľkej dôležitosti, ba priam životnej nevšednosti. V tento večer bude hosťom Lenka Luptáková. Táto jediná odborníčka na výnimočnú osobnosť československej herečky - Lenky Nehanebnej - príde priamo z Francúzska, aby nám odkryla jej nepravdepodobné dobrodružstvá. Pôjde o príbeh umelkyne, ktorá zaujala výnimočnú pozíciu v medzinárodných dejinách herectva." V rámci festivalu francúzskych filmov budú v spolupráci s filmovým klubom BIOGRAF premietnuté dva filmy: 9. apríla Sama v Afrike (s herečkou Isabelle Huppert v hlavnej úlohe) a o deň neskôr film Na Mamuta (s hercom Gérardom Depardieuom).
"Vyvrcholením Dní francúzskej kultúry 2011 bude 14. apríla otvorenie výstavy Francúzska klasická moderna. Cieľom projektu je prezentácia umeleckých diel zo súkromnej zbierky z Rakúska. Väčšina autorov francúzskej klasickej moderny ešte nebola na Slovensku prezentovaná, napríklad Renoir, Matisse, Derain, Dufy a ďalší. Účasť veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku J. E. Jean-Marie Bruna na otvorení výstavy iba podčiarkuje jej význam," dodala D. Tirpáková.
Kompletný program DFK nájdete na www.afke.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári