KOŠICE. Tretia z inštitúcií vyhodnotila 221 vzoriek a o ich výsledku informuje všetkých, ktorí sa chceli dozvedieť, čo vlastne pijú. Spoločnosť zaznamenala oproti uplynulému roku 300-percentný nárast záujmu ľudí o rozbor na obsah dusičnanov.
Pramene sú zdravé
"Limit pre koncentráciu dusičnanov je stanovený na 50 mg/l, pre malé deti a dojčatá na 15 mg/l. Najprísnejší limit spĺňalo 47 vzoriek. Najnižšiu hodnotu 0,7 mg/l namerali vo vode z obce Košické Olšany. Predpísanému maximálnemu limitu vyhovelo 89 vzoriek. V 85 prípadoch boli povolené hodnoty prekročené, v 41 percentách dvoj- až trojnásobne. Vo vzorke vody z obce Šebastovce zistili laboranti až 348,5 mg/l," uviedla manažérka pre vonkajšie vzťahy Anna Podlesná.
Viac než polovica analyzovaných vzoriek pochádzala zo záplavových oblastí Košíc, Čane, Sene, Krásnej nad Hornádom, Vyšnej Hutky, Barce, kde sa preukázali zvýšené koncentrácie dusičnanov, a tým aj kontaminácia spodných vôd týchto oblastí (k dispozícii však neboli analýzy z obdobia pred povodňami - pozn. red.). Ľudí zaujímala aj voda z prírodných prameňov Alpinka, Čermeľ, Ortáše. Z výsledkov vyplynulo, že kvalitatívne zodpovedajú najprísnejším limitom pre obsah dusičnanov v pitných vodách.
Skúšobné laboratórium TEKO vyšlo v ústrety aj zákazníkom, ktorí chceli zistiť účinnosť filtračného zariadenia alebo porovnať hodnotu dusičnanov z obecných vodovodov a vlastných zdrojov.
VVS: Výsledky sú alarmujúce
Rozbory vody robila aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS). Analýza vzoriek vody priniesla ešte horšie výsledky ako po minulé roky. "Zo 4 024 donesených vzoriek vody kritériám nevyhovelo 1 498, čo je 37,15 percenta! V roku 2006 bolo nevyhovujúcich 31,2 percenta, o rok neskôr 33,4 % a vlani 33,8 %. Z tohtoročných vzoriek v 713 prípadoch bol obsah dusičnanov v rozsahu 50 - 100 mg na liter, v 554 prípadoch v rozsahu 100 až 250 mg na liter. V 228 vzorkách bolo zistené 5- až 10-násobné prekročenie povoleného limitu dusičnanov v rozmedzí od 250 do 500 mg na liter vody. Najhoršia situácia je v okresoch Trebišov, Vranov nad Topľou a Michalovce," hovorí vedúca oddelenia laboratórií VVS Jana Szanyiová.
Ľudí ovplyvnili povodne
Podľa vedúcej útvaru chemicko-technologických činností Nataše Riganovej možnosť bezplatnej analýzy a zrejme dvojnásobný nárast počtu prinesených vzoriek súvisí s minuloročnými povodňami: "Ľudia sa viac boja. Osobitnou kategóriou sú tí, ktorí rok čo rok prinášajú vzorky vody z tej istej domovej studne a vždy odchádzajú so zistením, že ich voda vysoko prekračuje povolené limity."
Autor: pod, krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári