Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Neuveriteľný prípad alkoholom podguráženej rodičky riešili v uplynulých dňoch lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice. V utorok prijali s pôrodnými bolesťami 32-ročnú prvorodičku, niekoľko hodín pred pôrodom jej namerali v krvi 2,4 promile alkoholu. Dieťa malo krátko po pôrode v pupočníkovej krvi 0,12 promile.
KOŠICE. Žena prišla na II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku s pôrodnými bolesťami 5. apríla 20 minút po polnoci zjavne pod vplyvom alkoholu, preto jej zdravotnícky personál odobral krv.
Toxikologické vyšetrenie potvrdilo podozrenie. Na druhý deň krátko pred 10.00 hod. žena porodila chlapčeka s hmotnosťou 2 890 gramov, meral 47 centimetrov.
"Vo vzorke odobratej z pupočníkovej krvi bol zistený obsah alkoholu 0,12 promile," uviedla Jaroslava Oravcová, hovorkyňa UNLP. "Niekoľko hodín predtým ho však malo dieťa vo svojej krvi oveľa viac."
Dieťa je v špeciálnom režime
Ľubomír Legáth, prednosta Kliniky pre pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu UNLP a LF UPJŠ a zároveň hlavný odborník ministerstva zdravotníctva vysvetlil, že počas tehotenstva alkohol voľne prechádza placentou a koncentrácia v obehu plodu je identická s koncentráciou v obehu matky.
"Na dieťa pôsobí alkohol a jeho metabolity, ktoré sa hromadia v plodovej vode, toxicky," zdôraznil Legáth. "Vylučovanie alkoholu plodom je pritom pomalšie v porovnaní s vylučovaním u matky, takže plod je vystavený jeho účinkom dlhšie. Alkohol môže ovplyvniť plod v priebehu celého tehotenstva a stupeň a forma poškodenia plodu závisí na tom, v ktorom období tehotenstva žena alkohol konzumovala."
Podľa Ladislava Rosochu, zástupcu prednostu II. gyn.pôr. kliniky UNLP a LF UPJŠ, pôrod bol spontánny a bez komplikácií. O dieťa sa starajú neonatológovia a je v špeciálnom pokojovom režime.
Kvôli stresu spôsobeného alkoholom sa s ním snažia čo najmenej manipulovať, má zvýšené monitorovanie životných funkcií.
"Abstinenčné príznaky a zmeny sa prejavujú často až 24 hodín po pôrode," informovala Božena Pšeničková (na snímke Veroniky Januškovej), primárka neonatologického oddelenia UNLP. S takýmto prípadom ťažkej opitosti mamičky sa stretla druhý raz, prvýkrát to bolo asi pred 25 rokmi.
"Toto bábätko je mimoriadne nepokojné, dráždivé a precitlivené na zvuky, má zrýchlené dýchanie, tras, zvýšené svalové napätie, môže sa u neho ešte objaviť zvracanie a tráviace problémy. Alkohol tiež mohol spôsobiť poškodenie nejakých orgánov. Nastávajúce mamičky niekedy konzumujú počas tehotenstva alkohol, čo môže mať vážne následky na plod. Avšak takáto intoxikácia rodičky je naozaj raritná."
Vraj vypila len pohár vína
Rodička vraj povedala lekárom, že bola večer nervózna, preto si dala pohár vína, konzumáciu alkoholu počas tehotenstva vylúčila. Napriek tomu pristupujú neonatológovia k chlapčekovi ako k dieťaťu matky, potenciálne závislej na alkohole a iných omamných látkach. Preto dieťa špeciálne monitorujú a robia aj špeciálne vyšetrenia na drogy.
"Alkohol konzumovaný počas tehotenstva vyvoláva takmer u polovice novorodencov alkoholový syndróm, ktorý predstavuje zvýšené riziko pre výskyt vrodených anomálií a poškodenie intelektu. Spôsobuje napríklad poruchy rastu, deformácie tváre a tvaru hlavy, ako aj poškodenia centrálnej nervovej sústavy," dodáva Pšeničková.
Lekári absolútne vylučujú, že takú ťažkú opitosť rodičky mohol spôsobiť jeden pohár vína. Kuriózny prípad ihneď oznámili sociálnym pracovníkom, keďže mamička nebola zbavená svojprávnosti, dieťa jej odobrať nemôžu.
"Žiaľ, v poslednom čase nám pribúdajú deti drogovo závislých mamičiek. Pritom je zaujímavé, že tieto mamičky sú väčšinou z dobre situovaných rodín."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári