KOŠICE. „Vitajte v hlavnom meste všetkých gádžov," dočítate sa na prvých stránkach novej knihy s veľahovoriacim podtitulom Na Ural nebolo nikdy bližšie.
Mnohí Košičania dodnes lipnú na obraze starých Košíc, keď sa v meste miešala maďarčina s nemčinou, každú nedeľu sa korzovalo po Hlavnej a Sándor Márai žil oproti Schalkházu.
Autori knihy KSC vymenili sentiment za kritický, no najmä vtipný pohľad na súčasné Košice. Hlavnými autormi sú Lucia Jarošová a Mišo Hudák, fotografiami, textami a obrázkami prispeli asi dvadsiati košickí autori.
Viac ako Hlavná ulica
Okrem histórie mesta obsahuje kniha informácie o dopravnom spojení s Európou, užitočné rady o verejnej doprave či výletných miestach v okolí Košíc či kaviarňach, ktoré sa oplatí navštíviť. Nechýba ani stať o legendárnom „blšáku" či dizajne a podstatnou časťou sú možnosti pre mestské športy. A to všetko aj v angličtine a so slovníkom typických košických výrazov. Návštevníci sa tak napríklad dozvedia, že „šupak" je niekto, kto sa uspokojuje s lacnými vecami alebo riešeniami, že "brika" je električka a "barz" znamená veľmi.
Hudák hovorí, že za vznikom knihy je niekoľko dôvodov. „Existujúce aj vznikajúce publikácie o Košiciach sú nesmierne nudné. Grafická úroveň zodpovedajúca trendom spred tridsiatich rokov, neustále upriamovanie pozornosti na jednu širokú ulicu, ktorá zaberá jedno percento celkovej rozlohy mesta, môžu zaujať pionierov cestovného ruchu z konca devätnásteho storočia, nie však súčasníkov, ktorí dokážu vnímať širšie kontexty, ako je jedna katedrála a dva potôčiky."
S láskou, no kriticky
Kniha je podľa neho určená aj turistom, ktorí hľadajú miesta, v ktorých pulzuje život. Zaujať však chce aj miestnych lokálpatriotov. „Práve ich lipnutie na starých časoch Kassa városu a uzurpovanie si monopolného postavenia na interpretáciu dejín a čohokoľvek, čo sa týka mesta, odrádza a znechucuje mladšie generácie, aby vstupovali do verejných diskusií."
Ľúbime Košice, vyznávajú sa autori sprievodcu. „Zároveň však vidíme, ako z mesta utekajú ľudia preč, lebo tu nie je práca, a zdá sa, že ani nádej na lepšie časy. Neprichádzajú sem takmer žiadne nové impulzy, nápady, šikovní ľudia. Čím viac Košičanov sa preberie zo svojej éterickej mdlosti a teoretického velikášstva do bdelého nahnevaného stavu, tým viac života sa vráti do mesta," myslí si Hudák.
Z útlej knihy sa možno dozviete viac, ako čakáte. Napríklad, že „Dejiny Košíc sa skončili pred 60 rokmi, keď sa po prvý raz v ich histórii stali majoritou Slováci" alebo že „Región Košíc skutočnú priemyselnú revolúciu nezaznamenal." Hra na seriózneho sprievodcu mestom mimoriadne baví. „Oficiálnou menou je euro, aj keď regionálne rozdiely v krajine môžu vytvárať dojem, že sa v odľahlých častiach zeme platí bižutériou alebo dobytkom."
Kniha bola financovaná zo zdrojov Ministerstva kultúry v kapitole Európske hlavné mesto kultúry a zo súkromných zdrojov autorov. Prezentácia knihy prebehne v dnes večer v kníhkupectve Artforum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári