Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
AK IDE DO DIVADLA Z POSILŇOVNE, MÁ ZO SEBA NA JAVISKU INÝ POCIT

Richard Stanke presne zadefinoval to, do čoho by už ako herec nešiel - do reality šou a reklamy

Partia hercov z populárneho televízneho programu Partička si robí pravidelné výlety za svojimi divákmi po celom Slovensku. Nedávno pobavili košické publikum v Jumbo centre, o pár dní sú tu znovu - 3. mája. Cestu na východ Slovenska bude opäť merať aj Rich

Koníčkom R. Stankeho je športKoníčkom R. Stankeho je šport

ard Stanke, ktorý síce nepatrí k tým hercom, ktorí boli v Partičke od začiatku, zapadol však medzi nich bez problémov. Nám prezradil, či je s partiou partičkárov sranda a kto je najväčší zabávač.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že keď sa partia z Partičky vyberie na zájazd s predstaveniami, bude to zaručená zábava aj mimo javiska. „Ono by sa to mohlo zdať nielen na prvý pohľad, ale aj na druhý a tretí," prezradil R. Stanke so smiechom. „Zábava to naozaj je. Minule, keď sme sa presúvali z Popradu po skončení predstavenia do Košíc, tak sme sa aj najprv smiali, ale potom nás aj smiech prešiel, keď sme zistili, že ideme nejako blbo... Tak sme spoznávali krásy Slovenska, škoda len, že už bola tma."

O zábavu však má partia hercov postarané vždy. „Najväčší zabávač je Robo Jakab. Ten vždy nahodí nejakú tému a už začne srandovať - človek nevie, čo myslí vážne a kedy si robí žarty. Alebo na nás robí ksichty a vyplazuje jazyk. Niekedy stačí úplne prvoplánová sranda na to, aby sme mali dobrú náladu celý deň a dosť sa na tom narehoceme."

R. Stanke nastúpil do Partičky po niekoľkých mesiacoch jej úspešného vysielania. Vyzerá to tak, že sa etabloval k Petre Polnišovej, Danovi Danglovi, Robovi Jakabovi, Mariánovi Miezgovi, Jurajovi Kemkovi a Lukášovi Latinákovi viac než dobre. „Trochu som mal obavy z toho, že idem do zomknutej partie. Nebál som sa toho, ako ma prijmú ostatní herci. Skôr, či ma prijmú diváci a či nebudú mať pocit, že rozbíjam už fungujúcu partiu. Našťastie, opak je pravda, a ja som rád, že som sa v Partičke našiel."

Lákadlom vstúpiť do tohto televízneho projektu bolo pre R. Stankeho čaro nového a nepoznaného. „Vždy, keď mám možnosť vyskúšať si niečo, čo mi pripadá zaujímavé a čo som nikdy predtým nerobil, poviem ÁNO. Mám rád nové veci a nové výzvy. Navyše, takáto improvizácia je čosi, čo v herectve nemáte možnosť robiť často. Len málokedy sa naskytne príležitosť dostať sa do situácie, keď ste ako herec na javisku hodený do vody a musíte si poradiť. Doposiaľ som s tým mal malé skúsenosti, Partička je preto pre mňa ďalšou školou toho, ako improvizovať."

Popri Partičke ho diváci pravidelne vídavajú na televíznej obrazovke aj vďaka seriálu Ordinácia v ružovej záhrade a sem-tam sa ako epizódna postavička rabína mihne aj v sitcome Profesionáli. „Popri tom sa chystám nakrúcať film, do konca sezóny ma čakajú ešte dve divadelné premiéry. Takže je toho tak akurát. Veľmi si to vážim, lebo nie je dobré, keď má herec málo roboty. Samozrejme, že nie je zdravé ani to, keď je roboty vyše hlavy a potom neviem, kam skôr skočiť a nehrozí mi žiaden oddych. No to znášam lepšie, ako nečinnosť. Ak mám roboty veľa, tak stačí, ak si raz za čas nájdem príležitosť poriadne sa vyspať. To ma potom nakopne do ďalšej práce."

Už na prvý pohľad je jasné, že energiou sa nabíja aj pri športovaní. „Vždy som rád športoval, no v poslednom čase som podľahol aj potrebe chodiť pravidelne do posilňovne. Dokonca som sa dostal do takého štádia, že keď nemám na to čas, tak mi to chýba. Vraví sa, že športovanie je ako droga a ja to môžem potvrdiť. Je to však skvelé, lebo už akú zdravšiu drogu si viete predstaviť? Keď si ráno zacvičím, vyplavia sa mi do tela endorfíny, tak mám hneď iný deň. Ak idem do divadla skúšať ráno hneď z posilňovne, mám zo seba na javisku úplne iný pocit a zdá sa mi, že sa mi všetko lepšie darí."

Nejeden herec potvrdí aj to, že cvičiť musí, aby mal kondíciu. Odohrať večerné predstavenie, počas ktorého je dve hodiny na nohách a režisér si ešte vymyslí pár krkolomných kúskov, to vôbec nie je sranda. „Napríklad teraz pred premiérou skúšame od rána do večera, a ak by som nebol v kondícii, fyzicky to nezvládnem. Nedávno som nakrúcal v Prahe seriál, kde bolo treba skákať zo strechy na strechu... Niekto si predstavuje, že byť hercom je ľahké, ale vôbec to nie je pravda. Kto nie je fit na to, aby zvládol veci, ktoré od neho režisér chce, druhýkrát od neho nič chcieť nebude a herec môže pokojne ostať sedieť doma... „

Starať sa však treba nielen o telo. Aj psychika herca dostáva často zabrať. „Na to je jednoduchý recept. V čase voľna sa treba stretávať s ľuďmi, s ktorými je človeku dobre. A to úplne stačí na to, aby sa cítil fajn. Ja si rád urobím výlet do prírody, do nejakého mesta, zájdem na dobré divadelné predstavenie, na koncert. Veľa relaxujem aj vtedy, keď sa kvôli práci presúvam, pretože rád šoférujem."

Ak chce R. Stanke urobiť radosť sebe, dopraje si výlet do niektorého európskeho mesta. „Rím, Londýn, Paríž, Amsterdam. To sú moje obľúbené destinácie, tam sa veľmi rád vraciam. Ak mám pár dní voľna, hneď sa snažím zorganizovať si výlet, chodiť po meste, nasávať jeho atmosféru, sledovať ľudí." Keďže sa do európskych metropol rád vracia, už sa nezaťažuje tým, aby za jeden deň stihol navštíviť Eiffelovu vežu i Versailles, či urobiť si okružnú jazdu londýnskymi pamiatkami. „Za ničím sa nenaháňam, len sa tak túlam, občas si sadnem niekde na kávu a iba sa dívam okolo seba. Ja som vyslovene mestský a kaviarenský človek. Mám rád spoločnosť príjemných a zhovorčivých ľudí, s ktorými si môžem posedieť a podebatovať."

O kaviarne sa zaujíma aj z iného hľadiska. "Nie sú pre mňa zaujímavé len tým, že sa tam dá posedieť. Baví ma pozorovať, aké rôzne štýly ľudia využívajú pri ich zariaďovaní a ako sa snažia zachovať ich kontinuitu. Nie je problém napríklad v Paríži nájsť kaviareň, o ktorej viete, že tam stojí už desaťročia a že do nej chodievali svetoznámi umelci. Dýcha zvláštnym čarom a atmosférou. U nás je to presne naopak - všetky slávne kaviarne porušili, namiesto nich nájdete autosalón alebo predajňu s oblečením, v horšom prípade budova už ani nestojí. To ma mrzí, lebo je to obrovská škoda."

R. Stanke sa nezdráha sadnúť si do kaviarne, ktorá na prvý pohľad vyzerá ošumelá, ale nemá problém dať si kávu ani v hriešne drahom podniku v centre mesta. „Nie som snob, ktorý by si na to potrpel, a potom sa doma chválil, že zaplatil nehoráznu sumu za jedno presso, lebo si ho dal na Champs Élysée. Na druhej strane nie som držgroš a rád si raz za čas niečo doprajem, ale nesmie to byť tak, aby som si potom vyčítal, že som vyhodil kopu peňazí za hlúposť. Som však zástanca názoru, že občas by si človek mal dopriať nejaké špeciálne potešenie."

Pri prechádzke Bratislavou či Košicami musí rátať s tým, že ho spozná takmer každý okoloidúci, pár z nich sa pri ňom pristaví a zopár si vypýta i autogram či spoločnú fotografiu. Ale ak sa vyberie na prechádzku v Ríme a ešte k tomu obchádza miesta plné turistov, kde by mohol natrafiť na Slováka, no túla sa bočnými uličkami, nespozná ho nik. „Preto napríklad rád chodievam aj do Čiech. Tam si dokážem užiť anonymitu, lebo tam nie som taký známy. Na druhej strane - nemám sa čo sťažovať, lebo na Slovensku sa stretávam len s pozitívnymi reakciami ľudí. Občas však človek zatúži užiť si príležitosť byť inkognito."

R. Stanke rozhodne nepatrí ani medzi hercov, ktorých obľubuje bulvárna tlač. „Chvalabohu to tak je a sám neviem prečo, asi nie som dosť zaujímavý," smeje sa. "Ale už sa mi párkrát stalo, že vyšiel článok, ku ktorému som nič nepovedal, respektíve som sa vyjadril inak, no to sa im nehodilo. Našťastie to nebolo nič také, čo by ma nejako veľmi ranilo. Ak zavolajú a niečo chcú vedieť, rád odpoviem. Nie som však ten typ herca, ktorý pozornosť bulvárnych novinárov vyhľadáva, nesnažím sa na seba upozorňovať. Ja sa aj k bulvárnym novinárom správam slušne, a teda čakám, že oni sa budú tak správať ku mne. Nie je mi blízka logika niektorých kolegov a kolegýň, ktorí sa snažia cez titulky bulváru zviditeľniť a tým si zvyšovať cenu. Ja sa snažím zvyšovať svoj herecký kredit len a len tým, že na javisku a pred kamerou odvediem čo najlepšiu robotu. Aby som ja sám mal zo seba dobrý pocit a aby to potešilo divákov. To je podľa mňa jediná cesta, ako si vylepšiť meno - prezentovať sám seba kvalitou. Uznávam, že to môže vyznieť trochu naivne, na druhej strane som presvedčený o tom, že všetky iné cesty a skratky, ak aj niečo prinesú, tak je to veľmi krátkodobé a pominuteľné."

S obľubou sa dnes skloňuje veta, že slovenský herec, ktorý nehrá v seriáli, akoby neexistoval. „Nesúhlasím s tým. U nás je predsa množstvo skvelých hercov, no nie je tu tak veľa seriálov, aby sa každý uplatnil. Ani ja som nešiel do seriálov len preto, aby ma bolo vidno, ale preto, že 'Ordináciu' a rovnako aj 'Profesionálov' považujem za veci, ktoré sú kvalitne napísané. Určite je to pre mňa zaujímavejšia robota, ako keby som robil nejakú reklamu. Lebo treba si povedať aj to, že divadelné platy sú výsmechom našej roboty a my si musíme hľadať prácu aj inde. Sám sebe som si však zadefinoval mantinely toho, do čoho by som už ako herec nechcel ísť. Rozhodne ma niekto nepresvedčí na žiadnu reality šou a nie som ochotný ani účinkovať v reklame. To by musela byť fakt výnimočne vydarená! Vyskúšal som si i moderovanie spoločenských akcií, no zistil som, že ani toto nie je práca, ktorá má láka a napĺňa. Tak to už nerobím."

R. Stanke presne vie, čo ho ako herca neláka, ale i to, čo ho láka... „Stretnutie s novými kolegami, s výbornými režisérmi, s kvalitným televíznym či filmovým štábom. Robiť veci, ktoré sú kvalitné, to je pre mňa dôležité a inšpiratívne. Bez takýchto pozitívnych pracovných podnetov by som nevedel existovať." Na tie má, chvalabohu, šťastie už pekných pár rokov, pretože k herectvu mal blízko už od detstva. Veď už ako sedemročný začínal v dabingu, neskôr sa uplatnil aj pred kamerami. „Hral som v podstate už odmalička. Bavilo ma to a nejako prirodzene potom z toho vyplynulo, že som ani nehľadal iné možnosti, ako sa uplatniť, ale spontánne som sa rozhodol pre herectvo. Na VŠMU som si doslova užíval život, ako to len šlo, horšie bolo potom to zistenie, že byť hercom - to nie je bohémsky život až do smrti, ale aj nesmierna disciplína. No a dnes si to všetko, čo mi život priniesol, nesmierne vážim," dodal na záver.

Richard Stanke

Dátum narodenia: 12. 1. 1967
Znamenie: Kozorožec
Ukončené vzdelanie: VŠMU
Rodinný stav: slobodný
Relax: cestovanie

dkNajčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 900
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 818
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 888
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 285
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 801
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 292
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 915
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 10 906
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 763
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 104
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Na priecestí v Rožkovanoch chýbajú závory aj odbočovacie pruhy.

Aj počas zákazu vychádzania budú košické cintoríny otvorené

Správca vyzýva ľudí, aby ich nenavštevovali.

Takéto davy ľudí na cintorínoch tento rok na Dušičky nebudú.

Pôrod bez rúška a testu. Praktiky advokátky analyzuje už aj polícia

Komora ju môže napomenúť, pokutovať, vyčiarknuť i pozastaviť výkon.

Košická nemocnica.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Minister Naď vysvetľuje podrobnosti plošného testovania (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.
Scenáristka a spisovateľka Hana Lasicová.
Cynická obluda

Poľovnícka výnimka

Zatiaľ čo matky nemôžu ísť ani kočíkovať do parku, poľovníci môžu hromadne chodiť strieľať na všetko, čo sa pohne.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop