KOŠICE. Festival aj tento rok pritiahne do Košíc niekoľko zvučných mien, spojených s dokumentárnym filmom. Hlavnými hosťami budú Michal Suchý a Ján Gogola ml. Príde aj košický rodák, režisér Peter Kerekes, i viacero ďalších hostí.
„Suchý pôsobí v USA, prednáša v New Yorku a jeho účasť bude skutočnou vzácnosťou nielen pre jeho zaujímavú tvorbu, ale aj preto, že na Slovensko chodieva veľmi zriedka," povedal jeden z tvorcov festivalu Ľuboš Bišto.
Meno Gogolu ml. sa spája so všetkými známymi slovenskými dokumentárnymi filmami posledných rokov - dramaturga robil Kerekešovým 66 sezónam, snímke Ako sa varia dejiny, či Iným svetom Marka Škopa. Zároveň je aj pôvodcom tézy 'Smrť dokumentárnemu filmu', ktorá je témou tohto ročníka festivalu DOCsk2011.
Nástup zavedie divákov do Tisovho Slovenského štátu
Filmy sú zaradené do 9 sekcií a ich výber je robený tak, aby ponúkli celkový obraz o vývoji slovenského dokumentárneho filmu. Na podujatí však bude aj niekoľko snímok zahraničných autorov. „Na jednej strane chceme prezentovať to najlepšie, čo vzniklo v súčasnosti, zároveň sa vraciame do éry Slovenského štátu. Práve vtedy boli položené základy slovenskej kinematografie ako takej. V tom čase brali prví Slováci do rúk kameru a učili sa, ako s ňou remeselne narábať."
Diváci na festivale uvidia aj prvý slovenský filmový týždenník Nástup, ktorý vznikal práve v období kontroverzného Tisovho Slovenského štátu.
Exkluzívnu predpremiéru bude mať Slovenská krčma
Výnimočnou bude projekcia filmu Slovenská krčma z cyklu Slovenské kino. „Film Petra Kerekesa je exkluzívnou predpremiérou. Účinkujú v ňom Juraj Jakubisko, Dušan Hanák, Marián Labuda, Stano Dančiak a obyvatelia obce Kojšov."
Premiéru budú mať aj snímky Mareka Šulíka a Jara Vojteka, ktoré patria do projektu Nechcené deti po 12 rokoch, za ktorým stojí občianske združenie Návrat. Oba filmy sa venujú rodinám, ktoré medzi seba prijali opustené deti.
V slovenskej premiére sa predstavia aj posledné filmy J. Gogolu ml. Hranice po našimu a M. Suchého Dávať hlas, či celovečerný debut českej režisérky Terezy Reichovej Manuál na výrobu teroristu.
Tvorcovia festivalu pripravujú aj rôzne zaujímavosti, napr. premietanie 66 sezón pod holým nebom na kúpalisku ŠKP (kedysi Červená hviezda), kde bol film natáčaný. Budú aj nočné premietania pod názvom Noci s FAMU (začiatok o 22.30 hod.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári