KOŠICE. Ak ste v prvej polovici minulého roka dostali v Košiciach za dopravný priestupok pokutu od hliadky z obvodného oddelenia Juh a riadne ju na mieste zaplatili, vaše peniaze mohli skončiť namiesto štátneho rozpočtu vo vreckách policajtov.
Okresný súd Košice II začal pojednávať prípad, v ktorom sú zo zneužívania právomoci obžalovaní dnes už bývalí príslušníci policajného zboru Slavomír Hurtuk (29) a Martin Glevitzký (24). Vojenská prokuratúra tvrdí, že od decembra 2009 do apríla 2010 vydávali vodičom falošné pokutové bloky a takto získané peniaze si rozdelili. Zdokumentovať sa podarilo šesť prípadov.
Policajt: Kolega bral podiel
Ústrižky blokov na svojom notebooku a atramentovej tlačiarni vyrábal práporčík Hurtuk. Z každej vybranej sumy mu zostávali dve tretiny. Nadstrážmajstrovi Glevitzkému podľa obžaloby išla tretina a vodičov sám riešil v dvoch prípadoch. Pokuty boli vo výške od 32 do 120 eur.
Inšpekcia ministerstva vnútra policajtov zadržala priamo v službe vlani v apríli. Pri osobnej prehliadke im našla falzifikáty, zabavila notebook a USB-kľúč, ktoré obsahovali súbory s vyobrazeniami blokov.
Hurtuk sa pri výsluchu inšpekcii priznal a usvedčoval aj kolegu z hliadky. Tvrdil, že Glevitzký hneď, ako začali slúžiť spolu, prišiel na to, že dáva vodičom falošné bloky. Všimol si, že z niektorých blokov má len tú časť, ktorá sa dáva vodičovi, ale časť, ktorú si necháva policajt, chýbala. Žiadal preto z takýchto pokút podiel.
Chýbalo dierkovanie
Rovnako vypovedal Hurtuk aj na súde. „Spoluobžalovaný vedel, že bloky nie sú pravé. Dával som mu ich pred službou. Dokonca sa ponúkol, že má kamaráta, ktorý vie na nich vyrobiť perforáciu. K deleniu peňazí dochádzalo hneď po zinkasovaní od vodiča so zaokrúhlením na celé eurá," hovoril.
Glevitzký počas vyšetrovania aj na súde poprel, že o falzifikátoch vedel. Prišiel s verziou, že šoférom ich vydával preto, lebo ho o to Hurtuk požiadal. „Poprosil ma, či mu nepomôžem zbaviť sa blokov, ktoré nafasoval, lebo sa mu už rozpadávajú. Mohol byť za to disciplinárne riešený. Nezobral som od neho ani cent," tvrdil.
Podľa Hurtuka aj vojenskej prokuratúry Glevitzký klame. Podľa nich policajtovi muselo byť už na pohľad zrejmé, že bloky sú falošné. Bolo to práve pre chýbajúcu perforáciu v mieste, kde sa blok oddeľuje na dve časti. Potvrdil to aj nadriadený oboch policajtov.
V služobných zákrokoch bol dobrý
Hurtuk a Glevitzký boli prepustení ministrom vnútra v júni 2010. Odvtedy sú obaja nezamestnaní. Hurtuka jeho nadriadený Marcel Kumičák, zástupca riaditeľa obvodného oddelenia, na súde chválil.
„Pri zadržiavaní páchateľov trestných činov v uliciach bol v tom čase jedným z najlepších. Bol preto aj mimoriadne povýšený. V zisťovaní dopravných priestupkov bol priemer," povedal.
Proces s expolicajtmi pokračuje v máji. Súd robí dokazovanie len k skutkom Glevitzkého, ktorý ich spáchanie odmieta.
Rady
Policajtovi máte blok podpísať
Pokutový blok za priestupok sa skladá z dvoch častí. Diel A si necháva policajt a po službe ich odovzdáva nadriadenému. Diel B odovzdáva vodičovi, ktorý spáchal priestupok.
Bloky nemajú ochranné prvky proti falšovaniu a kopírovaniu, ako majú ceniny. Je na nich len pečiatka obvodného oddelenia, označenie série, číslo a perforácia umožňujúca rozdelnie na dve časti.
Polícia tvrdí, že nariadenia neukladajú policajtovi povinnosť rozdeliť ústrižky priamo pred vodičom. "Avšak občanovi, ktorý preberá časť bloku od policajta, je predložená aj druhá časť bloku, ktorú na mieste podpisuje," povedala policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári