KOŠICE. Päť daňových úradov a krajské pracovisko riaditeľstva v Košiciach sídlia na troch adresách vo vlastných budovách.
Po presťahovaní všetkých úradníkov do podnájmu na Rozvojovú ulicu ich chce daňové riaditeľstvo ako nadbytočný majetok predať.
Životu nebezpečné?
Oficiálnym dôvodom sťahovania je kritický stav dvoch budov. Bývalé aj súčasné vedenie Daňového riaditeľstva sa zhodne argumentujú výsledkami kontroly Inšpektorátu práce v Košiciach z decembra 2009.
Z protokolu vyplýva, že inšpektori počas obhliadky na Garbiarskej ulici, v ktorej sídli krajské riaditeľstvo a daňové úrady Košice II a III, zistili okrem iného trhliny v siporexových priečkach, nebezpečný výťah, zamáčanie priestorov cez nedoliehané oceľové okná, zdraviu škodlivé materiály použité v izoláciách, neprispôsobené vstup a priestory pre imobilných.
Inšpektori citujú aj statický posudok znalcov, podľa ktorých je budova len podmienečne vhodná na užívanie.
V sídle Daňového úradu Košice I na Tomášikovej ulici kontrolóri zistili praskliny na pilieroch v zasadačke.
Odvolávajú sa na znalecký posudok, podľa ktorého budova nespĺňa základnú požiadavku na stavby – mechanickú odolnosť a stabilitu.
Budova na Južnej triede, ktorá slúži daňovým úradom Košice IV a V, je najzachovalejšia.
Mráz aj zlaté kľučky
Trinásťposchodová budova neďaleko centra mesta na Garbiarskej má zenit evidentne za sebou.
„Tu sa nedá pracovať,“ tvrdí jeden zo zamestnancov úradu. „V lete, keď sa opláštenie rozpáli, ideme sa zadusiť, v zime nám fičí cez nedoliehané okná, ideme zmrznúť. Najvyšší čas, aby sme odtiaľ vypadli.“
Budova na Tomášikovej ulici, ktorej časť je vo vlastníctve daňového riaditeľstva, prešla pred pár rokmi kompletnou rekonštrukciou.
Aj zistených nedostatkov bolo v nej podstatne menej. Na adrese sídli okrem daňového úradu aj spoločnosť Kerko, štátna agentúra SARIO, Košická záchranka a ďalšie firmy. Väčšinou sú spokojní.
„V podstate sa nemáme na čo sťažovať. Keby bola budova naozaj nebezpečná, zrejme by sme tu už dávno neboli,“ rozmýšľa daňový úradník.
Podľa jeho názoru sťahovať všetkých päť úradov do jednej budovy na periférii je nezmysel. Úrady sú rozmiestnené tak, aby boli čo najbližšie k daňovníkom, teraz budú musieť všetci absolvovať cestu na opačný koniec mesta, kde je, navyše, aj zlé spojenie.
„Náš úrad by sa vôbec nemusel sťahovať. Keby peniaze, ktoré budú ročne platiť za prenájom, vrazili do rekonštrukcie, mali by sme tu aj zlaté kľučky. Ale štátu to zrejme nevadí.“
Podľa informácií z Daňového riaditeľstva SR by rekonštrukcia budovy na Garbiarskej stála 3,32 milióna eur, na Južnej triede 1,5 milióna a na Tomášikovej 863 tisíc eur.
Slabý trh
Budovu, v ktorej by bolo viac ako sedemtisíc metrov štvorcových kancelárií na prenájom, v Košiciach momentálne nenájdete.
„V Košiciach je viacero budov vhodných svojimi parametrami na tento účel, žiaľ, sú obsadené. Pri požiadavke na priestory s rozlohou vyše sedemtisíc metrov štvorcových by bol problém s presunom podnájomníkov,“ povedal Tomáš Kolesár z realitnej kancelárie Kolesár a Lagin.
Podľa iného makléra nájsť v súčasnosti kancelárske priestory pre všetky daňové úrady je takmer nemožné.
„V ponuke je napríklad celá budova v centre mesta na Mäsiarskej, tá má ale celkovú plochu necelých deväťsto metrov.“
Zaujímavá je však cena. Kým na Štúrovej pýtajú vlastníci od štátu 12,5 eura za meter štvorcový na mesiac a Rozvojovej 11,4, na mäsiarskej si nájomník zaplatí 7,42 eura.
„Čím väčšiu plochu vlastník prenajíma pre jedného podnikateľa, tým by mala byť aj cena nižšia. V Priemerná cena v centre mesta je podľa našich skúseností 120 eur za meter na rok, teda desať na mesiac. Samozrejme, že záleží na lokalite, technickom stave budovy, službách.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári