KOŠICE-OKOLIE. Vďaka „príspevku na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie" by malo byť v Košiciach a okolí vytvorených vyše sto dočasných pracovných miest. Využívajú ho už viaceré obce.
V Lodine a Budimíre pracujú
Medzi prvými bol Budimír, kde prácu na pol roka našli šiesti nezamestnaní. „V čase vegetačného pokoja robili výruby náletových drevín. Momentálne pracujú na cestách, čistia rigoly, kanalizačné siete a podobne," uviedol starosta Vojtech Staňo (Smer-SD). „Máme i viac nezamestnaných, ale podľa finančných možností obce si môžeme dovoliť len šiestich." ä
V Malej Lodine tiež od 1. apríla zarezávajú piati „protipovodňoví" zamestnanci. „Máme ich prijatých do konca septembra s tým, že 5 percentami na ich platoch participuje obec. Na základe nášho zámeru robia odstraňovanie škôd po povodniach a prevenciu," povedala Adriana Fečková (KDH).
„Opravujú komunikácie, odvodňovacie rigoly, upravujú miestny cintorín, ktorý bol počas povodní poškodený. Pri prevencii dobudovávajú rigoly aj na lesnej pôde a robia zasekávacie jamy."
Príspevok využívajú i Čaňa, Veľká Ida, Ploské, Malá Ida i Kecerovce.
Iní stoja na formalitách
Niektoré obce však zatiaľ príspevok nedostali. Napriek tomu, že majú všetko zabezpečené.
„Máme už vybratých 6 ľudí, zmluvy sú pripravené na podpis na úrade práce, aj školenia už boli. Plánujeme vyčistiť tok od spadnutých stromov a nánosov. No ešte sme nezačali robiť," uviedol starosta obce Sady nad Torysou Jozef Adamkovič (nezávislý).
„Celé je to u nás pozastavené. Chceme spolupracovať so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ale je to štátny podnik. Čakáme na rozhodnutie ministerstva práce, či dokáže tento problém vyriešiť."
V podobnej situácii je i košická mestská časť Džungľa. „Chceli by sme zamestnať jedného pracovníka, aby čistil Moňov potok od kriakov a nánosov. Je už preškolený, aj požadovanú plávaciu vestu sme mu už kúpili," povedala starostka Adriana Balogová (nezávislá). „Zatiaľ však nemáme zmluvu. Úrad práce nám ju nechce dať, lebo práce sú na území vodohospodárov."
Samosprávy teraz čakajú len na to, či sa úradom podarí kompetencie rozuzliť.
Kde je problém?
Cieľom tzv. protipovodňového príspevku je podporiť zamestnanosť a pomôcť pri odstraňovaní škôd po povodniach a tiež pri prevencii proti záplavám. Štát však využíva aj peniaze z eurofondov a tie sa nemôžu investovať do štátneho majetku. Niektoré obce však potrebujú robiť hlavne na tokoch riek, ktoré sú v správe štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku. Preto je potrebné formálne doriešiť vzťahy medzi obcami, vodohospodármi a sociálnym rezortom. Obce, ktoré napríklad čistia a budujú rigoly, s tým problém nemajú, pretože robia na svojom majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári