Korzár logo Korzár Košice

Svojimi výkonmi zabojuje o post slovenskej brankárskej jednotky

Niekedy je pod lampou najväčšia tma. Alebo inak: Nikto nie je doma prorokom. Podobne by sa dalo špiritizovať aj o niektorých športovcoch, ktorých u nás takmer nevnímame, pritom v cudzine sa rozplývajú nad ich majstrovstvom.

M. Kello v akcii v drese Hearts.M. Kello v akcii v drese Hearts. (Zdroj: archív)

Ide o prejav ignorancie, konzervatívneho nazerania na dianie alebo o reagovanie pod vplyvom menšieho mediálneho interesu? Možno zo všetkého trošku. Isté je, že zavše daktorým trvá dlhšie, kým sa usadia výraznejšie v povedomí slovenských fanúšikov. To je i prípad Mariána Kella, futbalového brankára. Jemu tiež dosť dlho trvalo, kým si ho všimli nielen zodpovední za budovanie štátneho tímu, ale i slovenskí priaznivci.

Pritom už dávnejšie prichádzali spoza kanála La Manche oslavné ódy na adresu tohto ochrancu svätyne. Lenže len pomaličky sa predieral do epicentra záujmu. Najprv bol v jeseni nominovaný ako náhradník na duel s Bosnou a Hercegovinou, až napokon vo februári v tomto roku v prípravnom stretnutí v Luxembursku nastúpil na časť zápasu, aby v marci v ďalšom prípraváku v Trnave absolvoval celé stretnutie proti Dánsku. To, že zakaždým naši prehrali, trošku skalilo jeho pocity.

"Čo sa dá robiť? Ešte dobre, že išlo len o priateľské merania síl a nie o kvalifikačné stretnutia. Takto je možnosť poučiť sa z chýb a vyvarovať sa ich v budúcnosti, keď pôjde o veľa a hlavne o postup na EURO 2012," konštatoval na margo svojich premiér 28-ročný Marián Kello. Sympatický chlapík ani trošku nespyšnel odvtedy, čo bol naozaj málo známy. Príslovečnú skromnosť a zmysel pre nadhľad si uchoval aj v tomto období, keď ho v Škótsku oslavujú a neraz označujú za hrdinu zápasu, kola. Nie div, že napríklad nedávno sa mu ušla pocta ako najlepšiemu hráčovi za február v tamojšej domácej najvyššej súťaži Scottish Premier League. Gólman FC Heart of Midlothian sa, zdá sa, pre ostrovný futbal narodil. Pravda, kým mu bolo súdené ochutnať aj zo smotany, musel sa pretĺcť cez rôzne prekážky i nepriazeň okolia. Ale len vtedy človek zosilnie, pokiaľ sa musí pasovať s prekážkami. Keď má všetko dané ako na podnose, to nie je ono. Hovoriť o tom by mohol aj Ján Mucha. Naša stálica na brankárskom poste vie o tom svoje. Mucha sa tiež neraz musel biť o to, aby nebol stále dvojkou a dostal sa do akcie. Niekedy mu to trvalo i dlhší čas, ale potom exceloval, najmä vo Varšave. Zaumienil si neuspokojiť sa a prestúpil do Evertonu, no v Anglicku len čaká na šancu a robí zväčša náhradníka. Spomíname to preto, lebo práve Muchova pozícia dáva možnosť zaútočiť na líderskú rolu v slovenskej bráne Kellovi.

Otvorene to konštatoval aj tréner národiaku Vladimír Weiss: Keďže Mucha vysedáva na lavičke, bolo treba vyskúšať ďalšieho adepta na dôležitý flek. Preto som pozvánku adresoval aj Kellovi. Je to sympatický chlapík, dobré referencie mám o ňom z viacerých strán, aj od syna Vlada, ktorý s ním niekedy zájde na obed. V. Weiss navyše dodal, že svojho zverenca mapoval ešte skôr, než sa ocitol na Ostrovoch, a to počas pôsobenia v Košiciach i v Litve. Už vlani v decembri sa chystal pozrieť si ho na vlastné oči, lenže vtedy mu nepriazeň počasia zabránila v ceste do Škótska.

No meno tohto brankára Weissovi stále rezonovalo v hlave. Navyše Kellova štatistika (pred premiérou v národiaku mal na konte osem zápasov s nulou inkasovaných gólov - na začiatku apríla to bolo už 13 zápasov - a okrem toho zneškodnil niekoľko penált, čím sa stal v Škótsku špecialistom na chytanie pokutového kopu) udrie každému do očí. Nielen odborníkovi, ale aj bežnému priaznivcovi. Nie div, že práve slovenský brankár pomáha "srdiečkam" pri útoku na vysoké méty. "Učím sa z chýb," tvrdí M. Kello. "Vždy ma škrie, ak inkasujem. Chcem sa zdokonaľovať, pracovať na odstránení svojich slabších miest. Lebo každý ich má a nikto nie je dokonalý."

Gelnický rodák sa vo svojom brankárskom umení zlepšoval v Košiciach a ako senior sa ocitol v 1. FC ako 18-ročný. No situácia nebola vtedy priaznivo naklonená nielen jemu, ale ani futbalu celkove. V najvyššej našej súťaži zvládol akurát jeden duel proti Petržalke. Kto by si bol vtedy pomyslel, čo bude z neho o pár rokov... Košický odchovanec však získal kvalitný fundament pre ďalšie pôsobenie. Keď prišla šanca na zahraničné angažmán, nezaváhal. Najprv bol zopár rokov vo Vítkoviciach a potom sa dostal do skutočnej "cudziny" - litovského FBK Kaunas. Tam sa preslávil hlavne výkonmi v 2. predkole Ligy majstrov, keď sa vrchovatou mierou zaslúžil o vyradenie slávneho škótskeho veľkoklubu Glasgow Rangers. Keďže FBK Kaunas a Hearts majú spoločného majiteľa, miliardára Vladimira Romanova, bola čoskoro ruka v rukáve.

"Škóti z môjho aktuálneho klubu ma zaregistrovali v európskej pohárovej súťaži a potom som išiel k nim na skúšku. Presvedčil som ich, a tak sa mi otvorili dvere do naozaj veľkého futbalu," zaspomínal východniar na svoje začiatky v anglicky hovoriacom svete. Pre zahraničné médiá sa vyjadril, že bol šťastný, keď sa mohol dostať do končín, kde je futbal modlou, náboženstvom a pre mnohých ľudí vlastne všetkým, čo majú. To by doma nezažil. "Každý o niečom sníva, predstavuje si, že sa uchytí v prestížnom tíme. Niekomu to vyjde, iný má smolu a čaká celý život. Mne to vyšlo, preto nemám dôvod byť nešťastný. Verím, že moje výkony budú stále napredovať a urobím mnohým ľuďom radosť."

Nuž, jeho ostatné slová sú aj problematické, lebo keď zmarí súperovi stopercentnú možnosť, tak to je dôvod na trhanie si vlasov a infarktové stavy. Avšak Marián vie, že také je poslanie brankára - jedného rozveseliť, iného zarmútiť. V Edinburghu sa cíti ako ryba vo vode. Nič mu nechýba a od zápasu k zápasu rastie jeho sebavedomie i odhodlanie. "Každý deň tvrdo makám a viem, že jedine poctivá práca a úsilie na hranici maxima ma môže udržať v popredí. Uvedomujem si, že okrem mňa je poruke rad ďalších brankárov a každý chce chytať. Tak sa musím snažiť." Na margo škótskej Premier League sa vyjadril, že je to veľké divadlo s úchvatnou atmosférou na každom ihrisku. "Keď je na štadióne šesťdesiat tisíc fanúšikov, tak v takom prostredí hráč musí odovzdať všetko, čo v ňom je. Inak sa to nedá. Mne osobne tunajší diváci pomáhajú pri zákrokoch, viem sa prostredníctvom potlesku a povzbudzovania vybičovať."

Zaujímavé ale je, že spočiatku v FC Heart of Midlothian pod vedením trénera Csabu Lászlóa bol neraz pranierovaný za neúspešné výsledky tímu. Ako keby za všetko mohol. No prehrýzol sa cez to a so zmenou na trénerskom poste prišla väčšia pohoda, istota pri jeho počínaní si medzi žrďami. "Je dobré, že viem, aká je moja úloha a pozícia v tíme. Predtým som tušil, že akonáhle pohoríme, odskáčem si to a budem sedieť na lavičke. Teraz cítim podporu a dôveru trénera, a to ma zaväzuje i burcuje."

Inak, je doslova titanskou zásluhou nášho zástupcu, že "srdiečka" znepríjemňujú rolu gigantom - Celticu a Rangers. "Je to príjemné zistenie, že dokážeme suverénov potrápiť a šliapať im na päty. Pomáha to i mne, čo sa už premietlo aj do nominácie na akcie reprezentácie." Inak, ešte predtým, kým sa Kello v slovenskom drese neobjavil, škótski odborníci hovorili trošku s iróniou aj o tom, že musíme mať svetovú brankársku extratriedu k dispozícii, keď si dovolíme taký luxus a ignorujeme Kella... "Dobre sa počúvajú také slová, ale viem, že čas každého adepta musí prísť. Pokiaľ vytrvá a nepoľaví," odpovedal realisticky a príslovečne skromne borec, ktorý je v Edinburghu od augusta 2008. Pravda, za ten čas okrem osobných nesympatií so spomínaným koučom si vytrpel aj dosť bolesti. Nielen v povestných vzdušných súbojoch s dorážajúcimi protihráčmi, ale hlavne pri zlomenine kostičky v zápästí, ktorá ho dočasne pribrzdila v minulej sezóne. Napriek týmto hendikepom sa vedel vždy postaviť na rovné nohy a nespanikáril.

Nedávno agentúry citovali najdrahšieho brankára britskej histórie Craiga Gordona, ktorý povedal, že slovenský legionár je dostatočne vyzretý na to, aby sa presadil aj v anglickej Premier League. Navyše Gordon súhlasil i s názorom trénera Jima Jefferiesa, ktorý uviedol, že náš brankár je horúcim kandidátom na ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny. "Reči sa hovoria a chlieb sa je," usmial sa Marián a dodal: "Každý športovec mieni vynikať, upútať. Je to moja práca, môj džob, ktorý sa snažím robiť poriadne. To, že mi to ide, ma teší, ale nesnažím sa nad tým veľmi premýšľať. Aj preto, že život prináša niekedy obrovské zmeny, výkyvy."

Nuž, Kello vie, o čom hovorí a možno nechce zakríknuť tú fúru šťastia, ktoré sa naňho v ostatnom období valí. Je celkom možné, že v jeseni už môže byť aj jednotkou v národnom tíme Slovenska. A ktovie, či po vypršaní aktuálnej zmluvy naozaj neposilní nejaký známy anglický veľkoklub. To by bola naozaj bomba. Nielen pre neho, ale aj v rámci celého slovenského futbalu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu