Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Je fatalista, a hoci mu život nadelil taký osud, nehnevá sa

Obľúbený český spevák Vašek Neckář ohlásil pred pár mesiacmi slovenské koncertné turné. Keď však pár dní pred košickým koncertom skončil v nemocnici, nebol by mu určite ani jeden jeho fanúšik zazlieval, ak by turné zrušil.

Spevák Vašek Neckář.Spevák Vašek Neckář. (Zdroj: veja)

Nič také sa však neudialo a fanúšikovia tohto speváka si v Divadle Cassia nakoniec vychutnali jeho koncert, pretože pre V. Neckářa je hudba a podpora obecenstva tým najlepším liekom.

S tým, ako sa vydarilo koncertné turné V. Neckářa a kapely Bacily, bol viac než spokojný. „Na Slovensku - a zvlášť na východe - máme veľa priateľov a fanúšikov. Preložiť naplánované koncerty je pre mňa vždy až tá úplne posledná možnosť, ku ktorej som ochotný pristúpiť len v prípade, ak sa to už skutočne nedá urobiť inak. Keď napríklad spevákovi odíde hlas, tak to inak proste ani nejde. V tomto prípade však šlo len o to, aby som si upravil dávkovanie liekov, ktoré užívam, a dal sa do pohody," prezradil Neckář. Patrí totiž medzi tých spevákov, ktorí spievanie a koncertovanie takpovediac potrebujú k životu. „Pokiaľ bude na moje koncerty chodiť publikum a budú sa mu páčiť moje pesničky, tak budem spievať dovtedy, dokiaľ budem môcť. Zatiaľ ma to stále baví."

A baví ho to viac než polstoročie. Svoj prvý gramofónový hit mal už v roku 1965 - Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Po maturite a krátkom účinkovaní v divadle v Moste, odišiel v roku 1964 do Plzne do divadla Alfa. Až piesne natočené s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu mu zaistili angažmán v divadle Rokoko, a teda štart hviezdnej kariéry. Tam sa stretol s Martou Kubišovou i Helenou Vondráčkovou a založili trio Golden Kids, ktorého éru však narušila normalizácia. S mladším bratom Janom založil V. Neckář skupinu Bacily, ktorá ho sprevádza i dnes.

V. Neckář pred niekoľkými rokmi prekonal mŕtvicu, ktorá ho prinútila nanovo sa učiť mnohé veci, ktoré predtým boli pre neho samozrejmosťou. O to viac preto širokú verejnosť vyľakala jeho nedávna hospitalizácia. „Viac ako mňa samotného, táto situácia vyľakala moje okolie - rodinu, brata a mojich spolupracovníkov. No a tak sa mi zdá, podľa množstva rôznych článkov, ktoré vzápätí vyšli, že najviac vyľakala novinárov," podotkol s úsmevom. „Pravda je taká, že som už starý človek a jednoducho na mňa prišla jarná únava," smeje sa.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že oddychovať a nevenovať sa práci je pre človeka viac zdraviu prospešné, pre V. Neckářa je však hudba vzpruhou a tým najlepším liekom na všetko. „Ako sa hovorí, opatrnosti nikdy nie je dosť a treba si na seba dávať pozor, na druhej strane som však zástancom toho, že žiť naplno je krásne." Aj preto sa rozhodne nechystá zaháľať, pracovných plánov má pred sebou viac než dosť. „Najprv pokrstíme trojcédečko 'Život', ktoré mi vydáva vydavateľstvo Supraphon a kde si fanúšikovia nájdu takú malú retrospektívu 45 rokov môjho spievania. Jedno cédečko bude mať názov 'Jak ten čas letí' a bude obsahovať hlavne popové skladby, druhé cédečko s názvom 'Križovatky' zas bude rokové a tretie cédečko, ktoré sa bude volať 'Život', bude skôr baladické. No a v apríli nás čakajú koncerty na Morave. Neobídeme Brno, Olomouc, Přerov, Kroměříž s Martou Kubišovou, a neskôr to bude Plzeň, Karlove Vary a mnoho ďalších miest."

Všetko to robí pre seba, ale hlavne pre svojich fanúšikov. „Fanúšikovia sú pre mňa veľká vzpruha, stále mi pomáhali a pomáhajú aj dnes. Už len tým, že viem, že mnohí sú ochotní cestovať na môj koncert aj viac ako dvesto kilometrov. Veľmi si to vážim." V. Neckář teda rozhodne nie je typ človeka, ktorý by takpovediac hádzal flintu do žita, naopak, je ochotný sa pobiť so životom. A to aj v súvislosti s tým, že existovať v šoubizinise a udržať sa v ňom desaťročia nie je ľahké. „Moji kamaráti mi často tvrdia, že som ako Don Quijote a bojujem s veternými mlynmi..." Keď v roku 2001 dostal porážku, musel sa nanovo nielen učiť texty vlastných pesničiek, ale aj rozprávať... „Najväčšou oporou mi vtedy bola rodina. Som fatalista a na život sa nehnevám, že mi nadelil takýto osud. V mojej pesničke 'Všecho je jen jednou', mám text – neľutuj, nikdy neľutuj. To, myslím, hovorí za všetko."

Oporou mu je v poslednom čase najmä brat Jan, s ktorým trávi väčšinu času. „On je mojou pravou rukou a niekedy aj ľavou," smeje sa. "Je kapelníkom skupiny Bacily, skladá a aranžuje hudbu. Pomáha mi aj ako môj ´hovorca´, aj keď sám s obľubou hovorí, že muzikanti majú hrať a nekecať," smeje sa. "Rodina je však mojím zázemím. Priateľa človek spozná hlavne vtedy, keď sa ocitne v problémoch a vážim si priateľstvá, ktoré preveril čas a ktoré sú trvalé. Práca je mojím životom a bez fanúšikov by nemala zmysel. To sú tie najdôležitejšie pojmy v mojom živote - rodina, priatelia, práca a fanúšikovia."

Fanúšikovia ho však nepoznajú len ako speváka, ale aj herca. „Narodil som sa v hereckej rodine. Otec bol herec a spevák, mamka pracovala ako ekonomická riaditeľka v opere. Chcel som študovať herectvo na DAMU, ale, bohužiaľ, nedostal som sa tam. To je však na dlhé rozprávanie, kto chce, môže si prečítať knihu 'Cesta do mé paměti'."

Hoci väčšina fanúšikov si v prvom rade vybaví "Ostro sledované vlaky" a "Šialene smutnú princeznú", V. Neckář má filmových a televíznych titulov na svojom konte pomerne veľa. Účinkoval napríklad i v trezorovom filme Jiřího Menzla Škřivánci na niti. Približoval však okolnosti života v 50. rokoch, ktoré mali ostať skryté. Film v roku 1990 získal na festivale v Berlíne Zlatého medveďa. Ostro sledované vlaky však získali Oscara!

Keď sa povie Ostro sledované vlaky, V. Neckářovi sa vynoria tri mená. „Menzel, Hrabal, a aby som nezabudol, Oscar," smeje sa. V tomto filme si zahral Miloša Hrmu, ktorý si užíva starosti i slasti dospievania na malej železničnej stanici počas druhej svetovej vojny. "Raz som videl 'Ostro sledové vlaky' v New Yorku niekedy v roku 2001 na festivale filmov J. Menzla. Bolo tam veľa ľudí, sedeli na schodoch a bolo doslova 'narváno'. Polovičku publika tvorili Američania, polovičku naši krajania. Prišla sa pozrieť aj mladá generácia. Zábavné na tom bolo, že každý vtip vo filme zažil dva smiechy. Najprv sa smiali Česi a Slováci a vzápätí na tom istom sa smiali Američania. Tí si totiž museli najprv prečítať titulky. Je zvláštne, že tento film často vysielajú v televíziách v USA a Kanade a často ho premietajú aj v kinách. Je to jeden z mála československých filmov, ktorý určite nezapadne do zabudnutia."

Neckářovi mnohí predpovedali kariéru filmovej hviezdy. Natočil mnoho filmov, no spev, hudba a koncertovanie však k nemu mali vždy akosi bližšie. Veď čo mohol urobiť preto, aby ho ľudia viac poznali ako herca? Ostro sledované vlaky i Skřivánci na niti čakali skryté v trezore na revolúciu v roku 1989. "'Vlaky' boli natočené v roku 1969 a premiéru mali v roku 1990. Nemal som na to vplyv, bol som iba nájomná sila. Dali mi rolu, zahral som si ju. Neviem, či to bolo práve kvôli tomuto filmu, že ďalšie roly sa akosi nehrnuli..." Uprednostnil teda spevácku kariéru a všetko nasvedčuje tomu, že sa rozhodol správne.

Na svojom konte ma desiatky úspešných a nestarnúcich hitov a bez pochýb ho možno označiť za jedného z najpopulárnejších českých spevákov. V týchto dňoch si dokáže užívať aj tie najjednoduchšie veci. „Sledujem našu hudobnú i politickú scénu a počúvam, kto je na nej a ako hraje. Hehe. Teším sa na koncerty, na spievanie, na svojich fanúšikov a na to, že konečne prišla jar," dodal na záver.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Super zábava, super deň
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  8. Čo priznali rodičia?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 455
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 052
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 750
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 872
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
  6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 104
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 961
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 898

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
  2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 998
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 161
  3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 249
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 932
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 324
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 712
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 137
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
  2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 998
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 161
  3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 249
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 932
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 324
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 712
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 137
  8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu