Každý rok o tomto čase totiž beží kampaň Deň narcisov na podporu pacientov s onkologickými ochoreniami. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s primármi detskej onkológie a onkológie pre dospelých. Opísali nám, aká je v súčasnosti na ich oddeleniach situácia.
Steny chodieb oddelenia detskej onkológie a hematológie (ODOH) zdobia farebné obrázky a za oknami vidieť veľké detské ihrisko. Iba deti bez vláskov chodiace po chodbách v pyžamkách prezrádzajú, že tu vôbec nie sú kvôli hrám, ale preto, aby sa vyliečili. V košickej Detskej fakultnej nemocnici funguje detská onkológia ako samostatné oddelenie od roku 2002 a vedie ho primárka MUDr. Irina Oravkinová.
„Nádorové ochorenia v detskom veku sú zriedkavé," vysvetľuje. "Je ich veľmi málo, často sa pediatri na obvode vôbec s takýmito pacientmi nestretnú. Napriek tomu sú tieto ochorenia v rebríčku najčastejších príčin úmrtí detí od narodenia do 15 rokov hneď na druhom mieste za úrazmi. Na našom oddelení poskytujeme starostlivosť deťom so solídnymi nádormi, hematologickými nádorovými ochoreniami ako sú leukémie a lymfómy a tiež so závažnými nenádorovými hematologickými ochoreniami vo veku od 0 do 18 rokov. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme deťom z celého východoslovenského regiónu."
Na Slovensku ochorie podľa štatistík na nádorové ochorenie okolo 200 detí ročne. Z toho vychádza po 50 detí na každý región a 50 na Bratislavu mesto. „Na našom oddelení diagnostikujeme približne 50 nových prípadov ročne. Tento rok pozorujeme mimoriadny nárast. Nevieme zatiaľ povedať, čím je to vyvolané, keďže prešlo iba štvrť roka. Možno je to iba jednorazový výskyt, ktorý sa ustáli. Vlani sme však mali novodiagnostikovaných 48 pacientov, teraz ich máme za štvrť roka 26 a dve detí sú v štádiu diagnostiky. Zatiaľ nevieme, o ktorý typ nádoru ide."
Nádorové ochorenie je bez liečby smrteľné, preto je liečba pre pacienta veľmi dôležitá. "Vďaka medzinárodnej kooperácii a tímovej spolupráci s rôznymi špecializovanými lekárskymi odbormi dosahujeme veľmi dobré výsledky v liečbe detských nádorových ochorení. Dnes dlhodobo prežíva, bez známok ochorenia, takmer 80 percent pacientov, nezávisle od druhu a štádia nádorového ochorenia. Pri niektorých nádorových ochoreniach, napríklad Wilmsovom nádore obličiek alebo Hodgkinovskom lymfóme, je to viac ako 90 percent. U leukémie je to zhruba 85 percent. Žiaľ, pri liečbe nádorov mozgu, ktorých je asi tretina, úspešnosť liečby je okolo 50 - 60 percent."
V súčasnosti je na lôžkovom ODOH každý deň vyše 15 pacientov. „Oddelenie bolo kompletne rekonštruované vo februári 2002. Počet hospitalizovaných pacientov bol v tom čase nižší, takmer ku každému dieťaťu bol prijatý rodič, čo uľahčilo pobyt dieťaťu na oddelení. Dnes je situácia iná. Denne máme hospitalizovaných 17 až 19 detí, stále väčšie problémy sú s umiestnením pacientov a zhoršujú sa možnosti izolácie neutropenických pacientov a hospitalizácie rodičov." Rodičia preto deti navštevujú cez deň. Liga proti rakovine a nadácia "Svetielko pomoci" zabezpečila rodičom malých onkologických pacientov byt v blízkosti nemocnice. Vďaka tomu sú k deťom bližšie.
Malí pacienti, ktorí sú momentálne na oddelení, majú rôzne choroby. „Dnes máme 17 pacientov, dve tretiny z nich sú hospitalizovaní s diagnózou leukémie alebo lymfómu. Liečba je závažná, s možnými početnými komplikáciami, časť pacientov je plánovaná na transplantáciu kostnej drene. Dvaja pacienti sú hospitalizovaní s diagnózou neuroblastómu, čo je zhubný nádor neuroendokrinného tkaniva. Tiež ich čaká agresívna liečba vrátané transplantácie periférnych kmeňových buniek. Aj keď celkové výsledky liečby sú dobre, žiaľ, nie všetky deti sa podarí zachrániť."
Život s rakovinou musí byť pre každé dieťa i jeho rodičov veľmi ťažký a hlavne úplne iný. Školáci by určite radšej behali po vonku s kamarátmi a tínedžeri by si užívali diskotéky. Rakovina ich vytrhne z bežného života i bežných problémov a na oddelení by im mal pomáhať psychológ. „Psychológ je náš starý, boľavý problém. Momentálne máme psychológa len občas, na zastupovanie, čo nie je dobré. Máme našťastie učiteľky, ktoré sa deťom venujú aj mimo vyučovania. Okrem nich sú našimi veľkými pomocníkmi aj klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors, ktorí prinášajú veľa radosti deťom, rodičom a v neposlednom rade aj zdravotníckemu personálu. "
Primárka Irina Oravkinová pracuje na detskej onkológii od roku 1987. „Som pediater už takmer 31 rokov, z toho 23 rokov sa venujem detskej onkológii. Začínala som v časoch, keď sa o detských nádorových ochoreniach u nás veľa nehovorilo. Nikto nechcel vedieť, že naše deti majú rakovinu. Keď som nastúpila, počet vyliečených detí bol omnoho nižší ako dnes. Po roku 1989 sa situácia zmenila, rozbehla sa medzinárodná spolupráca a pri Slovenskej pediatrickej spoločnosti vznikla pracovná skupina pre detskú hematológiu a onkológiu." Postupne bola navrhnutá štandardná liečba detských nádorových ochorení a dnes sú pacienti liečení podľa európskych alebo svetových štandardov.
„Naša práca je veľmi náročná. Každý neúspech, každú smrť dieťaťa prežívame osobne, aj keď naše pocity sa nedajú porovnať s tým, čo prežívajú rodičia. Na druhej strane, možnosť zachrániť život je obrovský dar. Zachrániť život dieťaťa je dar dvojnásobný. A možnosť zachrániť život dieťaťa chorého na rakovinu je dar neoceniteľný. Som šťastný človek, pretože len ten kto dáva, je šťastný naozaj," uzavrela MUDr. Oravkinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári