Keďže v Košiciach už roky nefunguje záchytka, zaujímalo nás, čo v prípade, že to niektorí „prepísknu".
Záchytná izba pre opilcov nefunguje v Košiciach päť rokov. Podľa zákona ich zriaďuje ministerstvo zdravotníctva po dohode s obcami. Novela, na základe ktorej mali záchytky od roku 2009 prevádzkovať a aj plne financovať obce, neprešla. Predstavitelia samospráv to nepovažovali za dobrý nápad. Prevádzka záchytky je totiž drahá a mnohí opilci nemajú za pobyt z čoho zaplatiť. „Nocľažník" bol totiž za využitie izby povinný uhradiť sumu 600 Sk (19,91 eura), čo by v dnešnej dobe mnohí nezamestnaní či bezdomovci určite nemali z čoho uhradiť.
Košice však o pár dní čaká veľké športové podujatie spojené s oslavami Dňa mesta, zaujímalo nás teda, či kvôli tomu neplánujú radní zariadiť, aby fungovala aká-taká záchytka aspoň dočasne. „V zmysle platnej legislatívy môžu záchytné izby zriadiť len zdravotnícke zariadenia, zodpovedajúce za starostlivosť o zdravotný stav občanov," dozvedeli sme sa od Jozefa Marka, vedúceho referátu styku s verejnosťou a médiami Magistrátu mesta Košice. „Mesto teda podobné zariadenie zriadiť, čo i len dočasne, neplánuje. Situáciu počas MS a osláv Dňa mesta bude riešiť polícia a orgány na to príslušné. V prípade rušenia poriadku budú postupovať podľa zákona, posudzujúc aj závažnosť jednotlivých prípadov. Polícia bude podľa potreby, v súlade so zákonom a štandardnými zákonnými postupmi riešiť prejavy spôsobené alkoholom, ktoré môžu narúšať poriadok a bezpečnosť spoluobčanov. V situácii, ak by občanovi pod vplyvom alkoholu hrozilo zdravotné nebezpečenstvo, bude odvedený na lekárske ošetrenie. Na oboch akciách bude prítomný dostatok zdravotníkov, pripravených poskytnúť včas a účinne prvú pomoc."
Posledná záchytka v Košiciach fungovala v Centre pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) na Skladnej ulici v Košiciach. Opýtali sme sa, či aspoň tam neplánujú otvoriť ju dočasne. „Neplánujeme vytvoriť záchytnú izbu a to ani počas MS v hokeji," povedal nám Boris Bodnár, riaditeľ CPLDZ Košice. „Problémové správanie a výtržníctvo v stave opitosti nie sú primárne medicínsky problém, ktorý by sme ako zdravotnícke zariadenie mali riešiť. Výtržníctvo je problém, ktorého riešenie je v kompetencii polície."
Obrátili sme sa aj na mestskú políciu a zaujímalo nás, ako takéto prípady budú riešiť. "Všetko závisí od konkrétnej situácie," povedal nám Juraj Bukuš, náčelník mestskej polície. "Ak opitý spí, zobudíme ho a privoláme lekára. Ak je zranený, odvezieme ho do nemocnice. Keďže počas majstrovstiev a osláv Dňa mesta budú v meste zdravotníci, budeme to riešiť s nimi. Ak opilec bude robiť výtržnosti, spacifikujeme ho a vezmeme na stanicu. Ak bude v poriadku a dokáže chodiť, vykážeme ho z toho miesta preč, prípade ho odvezieme domov. Každé riešenie závisí od konkrétnej situácie."
V nemocnici opitého ošetria a ak si jeho stav nevyžaduje hospitalizáciu, okamžite ho pošlú preč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári