Neviem, či existuje ešte nejaké iné mesto, kde majú hneď 3 katedrály. V Košiciach sa to priam dalo čakať. Veď je tu registrovaných 11 vierovyznaní. Je úchvatné, že máme niekoľko synagóg, protestantské kostoly kalvínske, evanjelické či baptistický, kresťanské kostoly západného obradu ako aj východného – gréckokatolícke i pravoslávne. Takmer storočie v Košiciach pôsobí aj unikátna Cirkev bratská a tiež Československá cirkev husitská. A to aby som nezabudol na Apoštolskú cirkev. Ako tieto cirkvi krásne spolupracujú, to najlepšie vidno na ekumenickom pašiovom sprievode každý rok na Veľký piatok, ktorý sa zastavuje pred chrámom každej z cirkví a je na Slovensku najväčší. (Aj tohto roku sa začne pred Jakabovým palácom o 13.00, ste pozvaní).
Košická pestrosť cirkví je naozaj raritná, pričom ešte úchvatnejšie je, že sa medzi sebou kamarátia. Potvrdilo sa to i v Jeruzaleme, kde košický rabín a kresťanskí kňazi vystupovali spolu, čomu sa všetci náramne divili.
Je pravda, že aj u nás sme si svoje prežili najmä v 16. a 17. storočí, keď skoro každý Košičan bol protestant, alebo za socializmu, keď komunisti nariadili, že gréckokatolíci sa musia stať pravoslávnymi. Ale to už je za nami. V budúcnosti sa uvažuje o zápise Košíc do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiadosť by sa mala zakladať na tom, aké všelijaké vierovyznania sa v tomto meste doteraz a živo zachovali a zachovávajú. A s tým súvisí aj pestrosť služieb Božích. Najkrajšie na tom však je, že pravidelná oslava Boha v nedeľu či u Židov v sobotu, nie je divadlo pre turistov, ale tá najkrajšia duchovná tradícia založená na dedičstve našich košických predkov.
Aj preto v Košiciach môžete ísť aj v týchto sviatočných dňoch na omšu po slovensky, ale aj po česky, maďarsky či anglicky. V pôvodnom jazyku (češtine) to môžete mať v husitskej cirkvi československej, v staroslovienčine sa slúži v pravoslávnom či gréckokatolíckom chráme, v židovskej modlitebni sa modlia po hebrejsky a v Dóme svätej Alžbety sú najkrajšie omše v latinčine. V nedele v tomto stredovekom kostole znie hlas kňaza v jazyku stredovekej Európy a baroková či renesančná hudba v podaní nášho súboru Gregorian. Takýto zážitok, ktorý je akoby zastavením sa v čase, môžete mať každú nedeľu o deviatej.
Ekumenické spoločenstvo v Košiciach aj tento rok organizuje pašiový sprievod, ktorý sa uskutoční na Veľký piatok 22. apríla. Jeho témou bude Ukrižovaný zjednocuje. Pašiový sprievod začne o 13.00 pri Jakabovom paláci, druhá zastávka je pri Evanjelickom chráme na Mlynskej 23. Veriaci sa potom presunú na Hrnčiarsku ulicu 9 k Chrámu reformovanej cirkvi. Nasleduje Modlitebňa Cirkvi bratskej na Kováčskej 31, ďalej Pravoslávny chrám na Hlavnej 67, predposlednou zastávkou je Gréckokatolícky chrám na Moyzesovej 40. Pašiový sprievod ukončí svoju púť pri Dóme svätej Alžbety. Predpokladané záver je o o 14.40 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári