Keď sa už človek niekam vysoko vyštverá, zaslúži si za to aj odmenu. Napríklad vyjdete na kopec a odmenou je vám najčastejšie pekná vyhliadka. Na niektorých kopcoch pri mestách vás však čaká aj bonus. Kríž a pôvabný kostol. Už dolu na úpätí vám ho pritom sľubujú jeho menšie predzvesti – kaplnky.
Výstup na kopec lemovaný kaplnkami a ukončený kostolom, to sa dá nazvať aj jedným slovom - kalvária. Tá má okrem relaxačno-prechádzkovej funkcie najmä duchovnú. Predstavuje výstup Ježiša Krista na horu Golgota, pričom každá kaplnka cestou pripomína jedno zastavenie jeho krížovej cesty.
Košická kalvária sa nachádza pri amfiteátri a jej barokový kostol Sedembolestnej Panny Márie vidno zo široka-ďaleka. Na takomto strategickom mieste ho postavili v r. 1742 - 1758 jezuiti. Onedlho ich však rozpustili a kostol prevzalo vojsko, aby si v ňom zriadilo sklad zbraní. Z jeho zvonov dokonca odliali delá. Našťastie takáto militarizácia kostola bola iba dočasná. Po navrátení cirkvi sa kostol stal ešte populárnejším, lebo dostal od pápeža Leva XII. právo udeľovať odpustky.
Zhruba v tom čase už kalvária a jej okolie plnili aj úlohu cintorína, pretože neďaleký na Tatranskej ulici už nestačil. Bohaté rodiny si tam mohli začať stavať krypty, ale len s podmienkou, že budú zároveň slúžiť ako kaplnky krížovej cesty. Kaplniek sa tu nazbieralo 16, pričom symbolizujú 14 zastavení krížovej cesty a 2 sú postavené na počesť Panny Márie. U viacerých nemusíme hádať letopočet ich vzniku, lebo je uvedený na fasáde. Rovnako aj meno rodiny, ktorá kaplnku „zasponzorovala", a potom sa o ňu aj starala. I napriek tomu, že každá to robila po svojom, pôsobia pekným jednotným dojmom.
V 60. rokoch minulého storočia socialistická starostlivosť o túto lokalitu poľavila, cintorín zrušili a na jeho mieste postavili amfiteáter (1954) a rodinné domy. V tichosti sa už vraj rátalo s tým, že celá kalvária bude zbúraná. Našťastie toto nebezpečenstvo pominulo a po nežnej revolúcii sa do priľahlého centra nasťahovali bratia saleziáni, ktorí robia veľa aktivít pre mladých. Športujú s nimi, založili tam knižnicu a dokonca na poschodí kostola aj originálnu čajovňu. Umiestniť ju tam sa dalo aj vďaka tomu, že je to jeden z mála poschodových kostolov, kde horná časť slúžila ako útulok pre pútnikov.
Príchodom saleziánov kalvária ožila, no najživšia je 3. mája (Deň nájdenia sv. Kríža) a 15. septembra (Sviatok patrónky kostola - Sedembolestnej Panny Márie), keď sú tam odpusty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári