V 37-bodovom programe rozhodovali o organizačnej štruktúre magistrátu, schvaľovali zmeny štatutárnych orgánov v Správe mestskej zelene (SmZ), Správe majetku mesta (SMM), i Mestských lesoch (ML). Priestor dostali aj zamestnanci DPMK, ktorí nesúhlasili s rozpočtom mesta pre ich podnik a najavo to dali aj transparentom.
V bode 8 MZ schválilo odvolanie riaditeľa SMZ Františka Tampla, jeho miesto dočasne prevezme Richard Majza. Bodod 9 pojednával o ML a SMM. V oboch podnikoch vymenili dvoch konateľov a v ML aj riaditeľa. Juliána Tomaštíka vystrieda Tibor Rót.
Azda najdiskutovanejším bodom, kde sa niektorí poslanci prihlásili o slovo viackrát a monológom presiahli dohodnutú hranicu tri minúty, bol návrh programového rozpočtu mesta Košice na roky 2011 až 2013. Rozpočet počíta v prvom roku s príjmami vo výške 120,77 milióna eur a s výdavkami 137,72 miliónov eur. „Bývalé vedenie mesta zdecimovalo mestskú kasu," uviedol primátor R. Raši. „Za rok 2010 hospodárilo so stratou 40 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 32 miliónov eur. Všetky rezervné fondy boli vyčerpané a nie na to, na čo boli určené." Primátor hovoril aj o nevyplatených faktúrach či prehratých súdnych sporoch, ktoré bude treba uhradiť. „Kvôli všetkým týmto skutočnostiam vyzerá rozpočet tak, ako vyzerá. Budeme mať čo robiť."
V rozprave ako prvý vystúpil Cyril Betuš, ktorý žiadal o slovo pre zástupcov zamestnancov DPMK, ktorí prišli protestovať proti výpadku financií pre svoj podnik transparentom s nápisom: Bez peňazí sa MHD robiť nedá! Primátor povolil, slovo však dostali až po uzavretí diskusie, ktorá trvala vyše hodiny.
V návrhu boli totiž uvedené škrty pre DPMK. Tento rok má dostať 15,5 milióna eur, čo je o 600-tisíc menej ako vlani. „Rozpočet bude stačiť maximálne do októbra," vyjadril sa poslanec Igor Jutka. „Zastavia sa rekonštrukcie koľajových tratí, trolejbusová doprava je už teraz v zlom stave, zamestnanci stratia sociálne istoty, kvalita dopravy sa bude zhoršovať. Treba sa nad tým zamyslieť." Argumentoval tiež potrebami opráv, nákupmi, nárastom cien pohonných hmôt a služieb. „Aj vy ste boli vo vedení, mali ste to riešiť," reagoval . Tento stav netrvá posledné tri mesiace. Každý hovorí, že treba vziať inde, ale nikto nemá odvahu predložiť konkrétny návrh o tom, ktorej kapitole vziať."
Do diskusie sa zapojil aj Emil Petrvalský. „Stále hovoríme o tom, čo robilo zle minulé vedenie. Nepomôže nám to. Treba za tým urobiť hrubú čiaru. Z rozpočtu by som vypichol to, že okrem DPMK chceme dať menej peňazí pre školy, celkom o 2 milióny eur. Je to veľa. Katujeme si vlastnú mládež."
Po vystúpení všetkých prihlásených poslancov dostala v diskusii slovo zástupkyňa zamestnancov DPMK Andrea Vindišová. „Schválením návrhu schvaľujete zároveň aj likvidáciu DPMK a to v roku, keď oslávi 120. výročie. Ohrozí to aj sociálnu situáciu zamestnancov. Električky sú staré, trolejbusy takisto, koľajové trate sa začali rekonštruovať nedávno. Hazardujete s bezpečnosťou občanov mesta. Bez peňazí a ľudí sa robiť nedá."
Poslanci sa ohrádzali aj voči prerozdeľovaniu podielových daní pre mestské časti. Malé by mali dostať 113 eur na jedného obyvateľa, veľké 22,60 eura na obyvateľa. Osobitne KVP - 29,30 eura, MČ Dargovských hrdinov 24,40 eura a pre MČ Lunik IX sa navrhlo 34,70 eura na obyvateľa vzhľadom na rozlohu a zabezpečovanie funkcií danej MČ.
Poslanci napokon rozpočet po dlhej a búrlivej diskusii s malými úpravami schválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári