Korzár logo Korzár Košice

Dospelým kupačom alkohol len symbolicky, deťom ani tzv. príležitostný pohárik

Kým obchodníci si pred Veľkou nocou mädlia ruky, lekári dvíhajú varovný prst. Počas veľkonočných sviatkov totiž spotreba alkoholu rastie tak, že s tradičným "na zdravie" nemá často už nič spoločné. Riziko otravy alkoholom číha najmä na mladých ľudí, ktorí

Po kupačke si možno aj vypiť,ale netreba zabúdať ani na primerané "zahustenie".Po kupačke si možno aj vypiť,ale netreba zabúdať ani na primerané "zahustenie". (Zdroj: Judita Čermáková)

nie sú zvyknutí piť a počas oblievačky to s ním preženú.

Novodobý jav, popíjanie maloletých detí počas Veľkej noci, je taký častý, že sa o ňom dá povedať, že ho spoločnosť doslova toleruje. A tak sa stáva, že v uliciach miest a obcí vídame vo sviatočné dni aj celkom nesviatočne naladené aj 12-ročné deti. Ten, kto im však alkohol ponúkol, jednoznačne porušil zákon.

"Veľká noc je z tohto pohľadu riziková. Najviac pre mladých chlapcov, ale aj dievčatá. Nekultúrne pitie na ex, ožieranie, nemá nič spoločné s tradíciou mierneho symbolického pitia počas sviatkov. Vtedy hrozia úmrtia z otravy alkoholom," reagoval hlavný odborník na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica.

Podľa detského psychológa Mgr. Karola Sládečka majú deti prvé kontakty či skúsenosti s alkoholom v rodinách. "Vek týchto detí je pomerne nízky, tak okolo 10 rokov. Sviatky, oslavy, Silvestre, to všetko bývajú dôvody, keď rodič povolí jeden pohárik vína či šampusu. Nemusí ísť pritom ani o kúpačku," vysvetľuje K. Sládeček.

V súvislosti so spomínaným sviatkom a javom, ktorý ho sprevádza, ďalej hovorí, že všetko je na rodičoch. "Ak im na tom záleží, urobia aj nemožné, aby svojmu dieťaťu vysvetlili, že alkohol nie je nič, čo by potrebovalo k svojmu životu. Iné to je v prípade, že je rodičovi jedno, či jeho dieťa pije, alebo nie," hovorí detský psychológ.

Na zákaz užívania alkoholických nápojov počas sviatkov, keď výslužkou 15-ročných mladých mužov už nebývajú len čokoládové vajíčka, ale práve alkohol, upozorňujú aj v školách. Na začiatku alkoholizmu u detí je často le akási frajerina. Chvália sa medzi sebou kto, kde a koľko vypil, komu už naliali a komu nie... "Tu nemôžeme viniť samotné deti," hovorí sociálna pracovníčka z pedagogicko-psychologickej poradne Dagmar Kostrová. "Deti sa k alkoholu nemajú ako dostať, len cez nás, dospelých. A ak ich ešte aj ponúkneme, zodpovednosť je len a len na nás. Myslím si, že naša spoločnosť toleruje to, že v prípade takzvaných príležitostí si môžu dať pohárik aj deti. Toto je však scestný názor, ktorý treba jednoducho vylúčiť z našich životov a deťom povedať jednoznačne NIE!"

Každý, kto ponúkne maloletému alkohol, jednoznačne porušuje zákon. A ten neplatí len pre krčmy, bary a diskotéky, kde podstatnú časť klientely tvoria práve nedospelé deti, ale aj v prípade, že alkohol ponúknete maloletému doma. "Ľudia by si mali uvedomiť, že ak ja nalejem nejakému dieťaťu, niekto ďalší možno naleje mojej dcére či synovi. Určite by sa mi nepáčilo, keby sa môj syn vrátil z veľkonočnej oblievačky 'pod obraz Boží', alebo by pospával niekde v parku na lavičke," uzatvára psychologička.

Na následky požitia alkoholu zomiera ročne viac mladistvých ako na predávkovanie drogami. Je to aj preto, že tí, čo sú otrávenému nablízku, nevedia mu poskytnúť prvú pomoc. Prvoradý je okamžitý prevoz do nemocnice, kde postihnutému odsajú obsah žalúdka. Má to však význam len vtedy, ak od požitia alkoholu ubehli menej ako štyri hodiny. Liečba otravy spočíva v infúziách s obsahom glukózy a vitamínov B, uvádza sa v príručke prvej pomoci. Otráveného treba tiež dobre poobliekať, lebo chlad môže urýchliť upadnutie do kómy. U dospelého človeka už dva poháre vína, čo je približne 0,8 promile alkoholu, znižujú sebakontrolu a rozumné uvažovanie. U detí nastupuje účinok rýchlejšie, osudným sa im môže stať oveľa menšie množstvo alkoholu ako u ľudí, ktorí sú zvyknutí piť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: rob

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu