KOŠICE. Cieľom expozície vysunutého pracoviska Slovenského technického múzea Košice je prezentovať vývoj konštrukcií rôznych kategórií lietadiel a vrtuľníkov. Odborníci to dosiahli úpravou exponátov, odkryli ich technologické časti, rôzne agregáty, systémy.
"Návštevník tak má možnosť zoznámiť sa s detailmi, ktoré boli v minulosti pre bežného človeka utajované a neprístupné," povedal nám Miroslav Hájek, riaditeľ leteckého múzea situovaného na košickom letisku.
"Expozíciu budeme ďalej rozširovať. Máme tu napríklad kontajnery určené pôvodne na fotoprieskum, rádioelektronický boj a podobne. Dlhé roky, dokonca ešte aj v slovenskej armáde, boli tajné. Nikto o nich ani nevedel. Keby ich vtedy niekto zobral a niekam odniesol, respektíve len dokumentáciu k nim, skončil by v base. Bola by to vlastizrada ako vyšitá."
Pozrite si aj fotogalériu z expozície
Mig 21
Všetky odkryté systémy, sústavy či dioráma odtajňujú tajomstvá lietadiel vrtuľovým L 200 Morava počnúc vrtuľníkom Mi-2 až po kedysi celú tajnú bojovú stíhačku MiG-21. Tá ešte nie je úplne odkrytá, študentom SOŠ železničného to vraj potrvá rok, možno i dlhšie.
Návštevníci expozície uvidia aj tri unikátne motory, vetroň WT-3 či rogalo Ultra leight a mnohé ďalšie zaujímavosti.
"Z motorov je tu zastúpený prvý sériovo používaný prúdový motor na svete Junkers Jumo 004 z konca druhej svetovej vojny, použité boli do nemeckých lietadiel Messerschmitt Me 262 i motor DV 2, ktorý sa ako jediný vyrábal sériovo na Slovensku až do roku 2 000," dodal Hájek.
Vzácnu kolekciu spaľovacích a prúdových motorov nájdu návštevníci aj v stálej expozícii leteckého múzea, taktiež originály lietadiel a vrtuľníkov či galériu prezidentských lietadiel. V areáli múzea sa nachádza aj expozícia cestnej dopravy. Múzeum je otvorené v utorok až nedeľu od 10.00 do 17.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári