KOŠICE. V nejednej domácnosti sa lieky kopia. Ak sú nepotrebné, treba ich vrátiť do lekární. Návratnosť nepotrebných farmaceutík vnímajú lekárnici pozitívne. Stále je však otázne, koľko ich skončí v odpadkovom koši.
Do lekárne Calendula nosia pacienti poloprázdne škatule, ale i nepoužité lieky. "Niektoré sú po exspirácii, iné sa ešte dajú využiť. Myslím si, že medzi ľuďmi treba robiť osvetu. Lekári predpisujú zbytočne veľa liekov, čím dochádza k stratám," vysvetľuje pracovníčka lekárne.
Lieky v igelitkách
V Lekárni nad nemocnicou sú s návratnosťou nepotrebných liekov spokojní. Jej farmaceutička upozorňuje, že lieky by mali nosiť vylúskané z obalov v jednom vrecku. "Niektorí ľudia sú zodpovední, liečivá donesú. Otázkou však ostáva, o koľkých nevieme, že ich vyhadzujú niekde do smetných košov. To je už len na ich zodpovednosti a svedomí, či sa potom nedostanú do nesprávnych rúk."
V lekárni pri Tip-Tope nám povedali, že raz za štvrťrok vyzbierajú asi 25 - 30 kilogramov liečiv. Viacerí lekárnici potvrdili, že zákazníci k nim nosia lieky v igelitkách. Pritom z balení chýba len malá časť.
Spôsob balenia
Lekárne zoberú od pacienta nepoužité farmaceutiká bezplatne. Zhromažďujú ich v modrých plastových vreciach so symbolom nebezpečný odpad. Ich odvoz a likvidáciu zabezpečuje bratislavská firma Modrá planéta na objednávku Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. Likvidujú sa v špeciálnych spaľovniach.
Nepotrebné tablety, kapsuly a čapíky odporúča ústav pre kontrolu liečiv vysypať či vytlačiť z originálneho obalu a priniesť do lekárne vo vrecúšku. Platí to aj pri sklenených či plastových obaloch a hliníkových tubách s polotuhými alebo tuhými liekmi. Lekárne však preberú aj nevytriedené lieky.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári