Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
ODBORNÍČKA MUDR. MILANA KOVANIČOVÁ TVRDÍ, ŽE JE LEPŠIE NEHANBIŤ SA PRÍSŤ PORADIŤ, KÝM NEBUDE NESKORO

Jarnú únavu porazí kombinácia životosprávy, pohybu a oddychu

Hádam všetkých smrteľníkov z mierneho klimatického pásma tešia prvé teplé slnečné lúče a rozkvitajúca príroda. Jar však so sebou prináša aj menej príjemnú stránku, ktorá sa prejavuje nadmernou únavou, nechuťou či splínom.

Dôležitá je trojkombinácia zdravého životného štýlu, pohybu a relaxu.Dôležitá je trojkombinácia zdravého životného štýlu, pohybu a relaxu. (Zdroj: archív)

Odborníčka MUDr. Milana Kovaničová z I. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice LP v Košiciach však vie, ako s príznakmi jarnej únavy bojovať.

S príchodom dlho očakávaného oteplenia v našich zemepisných šírkach, keď sa príroda prebúdza zo zimného spánku, sa aj my snažíme prebrať z pasivity. Avšak tento proces nie je vždy bezproblémový. Práve v apríli sa totiž najviac prejavuje fenomém zvaný jarná únava. Galibu spôsobuje pomerne veľkej časti populácie, dostupné údaje hovoria až o desiatich percentách. Medzi najviac ohrozené skupiny patria pochopiteľne deti a starší ľudia, ekonomicky aktívna zložka obyvateľstva má k dispozícii zrejme viac príležitostí, ako sa s jarnou únavou vysporiadať. Niektorí jej prejavy jednoducho ignorujú a počkajú, kým sama akosi prejde. Iným však prežívanie a bežné fungovanie značne naruší.

Výrazne o sebe dáva znať pri veľkých teplotných výkyvoch, keď rovno z hrubých kožuchov preskakujeme do ľahkých kabátikov. K jarnej pohode neprispieva ani zmena zimného času na letný. Zvýšené množstvo prijímaného svetla síce na psychiku vplýva spravidla pozitívne, jeho vplyvom sa vyplavujú hormóny. Hodinový posun však môže senzitívnejším jedincom narušiť zaužívaný biorytmus, čo má svoje dôsledky na telo aj dušu, môže sa prejavovať v podobe zvýšenej únavy. „Ľudia popisujú jarnú únavu ako pocity vyčerpania, skleslosti alebo zníženia energie. Dostaví sa akási apatia či spomalenosť. Môže sa pridružiť nespavosť a iritabilita, teda zvýšená podráždenosť v reagovaní," hovorí MUDr. Kovaničová. „Únavu pozorujeme aj na telesnej báze ako zvýšené bolesti hlavy, závraty, svalové napätie alebo naopak svalová ochabnutosť."

Spomínané prejavy však nepovažuje za chorobné, pretože väčšinou sú dôsledkom vyčerpania zvýšenou aktivitou po dlhom období "zimnej hibernácie". „Pokiaľ nie sme aktívni športovci, prežívame zimu trošku pasívnejšie. Ide zväčša o príjemné pohodlné obdobie, ktoré vedie k zleniveniu. Potom príde jar a aj človek sa prebúdza, cíti túžbu niečo tvoriť a začne byť aktívny. Aktivita však kontrastuje s tým, na čo je telo v tej chvíli disponované. Jarnú únavu preto chápem ako normálny prejav spôsobený zvýšenou námahou," myslí si psychologička.

K náhlej činorodosti teraz skutočne nabáda sama ožívajúca príroda, stromy a kvetiny pučia, vtáčiky veselo štebotajú. Počasie priam láka na výlety, šport, chudnutie, veľké upratovanie i práce v záhradke či na chalupe. Zrazu chceme stíhať oveľa viac vecí. No pritom aj organizmus sa, rovnako ako príroda, potrebuje zobúdzať po zimnom spánku postupne. „Ani každé ráno človek nevstáva z postele okamžite, ale mu trochu trvá, kým sa zobudí. Najprv sa ponaťahuje a pozvoľna prichystá na deň. Pri jarnej únave ide v podstate o to isté. Je prirodzené, že náhle rozhýbanie sa stáva bolestivým po tom dlhom zimnom čase, čo sme všetci pasívnejší a obalení tukmi. Nejde o nič patologické, netreba sa báť. Únava človeka je znakom štartovania organizmu, teda paradoxne príznak toho, že sa začína budiť," zhodnotila MUDr. Kovaničová.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Fenomén modernej spoločnosti

Naši predkovia zrejme v minulosti na sebe jarnú únavu pozorovali oveľa menej. Prispel k tomu diametrálne odlišný životný štýl. V jarných mesiacoch sa dedinčania začínali prirodzene rozhýbavať poľnohospodárskymi prácami na poli či v záhradách, viac starostlivosti vyžadovalo i hospodárstvo. Stravovanie si tiež upravovali kvôli tradičnému predveľkonočnému pôstu, keď z jedálnička zmizli ťažké mäsité jedlá, alkohol a pokrmy konzumovali striedmejšie. Zvykli jesť viac jarnej zeleniny, ale aj cesnaku medvedieho, žihľavy či mladej púpavy. Osvedčeným nápojom im bola napríklad brezová šťava.

Súčasnosť však vyžaduje celkom odlišný spôsob života, počas všetkých ročných období pracujeme zväčša rovnakým tempom. Jarná únava sa i preto vyskytuje častejšie. Odborníčka tvrdí, že prebúdzanie zo zimného spánku si môžeme pomerne jednoducho spríjemniť. Predovšetkým aktivitu by sme mali zvyšovať postupne, nie nárazovo. „Vstup do prudkej jari by sme si mohli uľahčiť. Pomáha osvedčená trojkombinácia životosprávy, pohybu a oddychu. Mali by sme teda upraviť stravovanie, zvýšiť pohybovú aktivitu a naučiť sa odpočívať," radí MUDr. Kovaničová. „Strava by mala byť ľahšia a zdravšia s väčším obsahom zeleniny a ovocia. Dôležitý je i pitný režim, odporúča sa piť tri litre denne, vhodné sú najmä čaje. Pomôžu i rôzne biologické či detoxikačné programy. Organizmus sa tak vplyvom zdravšieho jedla aj cvičenia aktivizuje a zbavuje toxínov. Tie sa podľa fyziológov viažu do tukov, ktoré sa na nás cez celú zimu nalepili. Majú ďalekosiahly negatívny vplyv na organizmus, uvoľňovať a odbúravať sa začnú i zvýšenou telesnou aktivitou. Aj samotná myseľ je potom aktívnejšia."

Ako sa však správne naučiť odpočívať? Psychologička hovorí, že najvhodnejší spôsob oddychu po záťaži je výsostne individuálny. Pre niekoho to môže byť meditácia, relaxačné cvičenia, počúvanie hudby, pre iného zase obyčajné klebetenie s priateľmi. Niektorí vedia oddychovať i aktívne pomocou športu, čo jarnému zobúdzaniu napomáha dvojnásobne. Podľa MUDr. Kovaničovej sa dá odpočinúť i pri sledovaní televíznych programov, ale len pokiaľ nevedú k negatívnym emóciám. Nikto si totiž neoddýchne, keď ho rozčuľujú politici alebo rozrušujú násilné scény. „Variantov odpočinku je veľa. Každý by mal hlavne hľadať relax a čas len pre seba, nie ostatných. To isté platí pri pohybe. Nejdem sa lyžovať len preto, že manžel to má rád. Ale nájdem si niečo, čo baví mňa. Ak človek nemá nejaký šport, ktorý vykonáva ako hobby, môže aspoň zrýchliť chôdzu alebo vymeniť výťah za schody. Aj obyčajné upratovanie sa dá zmeniť na cvičenie, keď každý pohyb preženiete."

Skryť Vypnúť reklamu

Nepodceňte vyčerpanie

Nadmerná jarná aktivita či presiľovanie nad hranicu svojich možností môže viesť k vyčerpaniu nielen fyzickému, ale aj psychickému. „Keď ideme na druhý dych, to už je chorobný stav. Jarná únava môže byť jedným z faktorov, ktoré vyčerpaniu napomáhajú. Súvisí to aj s povahovou nekritickosťou človeka. Môže sa stať, že keď chce niekto naraz príliš veľa stihnúť a má na seba vysoké nároky, prerastie mu to cez hlavu a zamotá sa do toho," konštatuje MUDr. Kovaničová.

Varovným signálom nadmernej patologickej únavy je to, keď sa postihnutý ani po oddychu necíti odpočinutý. „Kritický moment nastáva vtedy, keď ani odpočinok neprinesie úľavu. Vtedy treba odpočinku oveľa viac alebo hľadať oddych iného druhu. V takom prípade sa treba i zamyslieť nad dovolenkou. O horšom štádiu vyčerpanosti hovoríme vtedy, keď je človek taký unavený, že už ani nedokáže odpočívať. Napríklad je zničený, ale nevie vôbec zaspať. To už je extrémne preťaženie," vysvetľuje odborníčka.

Podobné príznaky ako jarná únava majú tiež viaceré psychické ochorenia. Pozor preto, aby sme vážnejšie problémy neskrývali pod rúškom obyčajnej únavy. Veľmi podobne totiž o sebe dáva znať napríklad depresia, niektoré symptómy sa prekrývajú. Psychologička vysvetľuje, že poznačený depresiou tiež cíti únavu, nič sa mu nechce, nereaguje na podnety a máločo ho dokáže rozptýliť. Činnosti, ktoré predtým nemal problém robiť, nezvláda a nevie sa s nimi vysporiadať. Horšie spí, cíti napätie alebo je ochabnutý. Ako však odlíšiť depresiu od jarného splínu? „Rozdiel je hlavne v zmene nálad. Pri depresii je oveľa smutnejší. Človeka nebaví to, čo zvyčajne, z ničoho sa neteší, je odmeraný k blízkym a skleslý. Kým pri jarnej únave ide skôr o fyzickú stránku, depresia je psychická záležitosť. Keď sa zlá nálada bez dôvodu nemení asi dva týždne a pridruží sa k tomu nechuť na čokoľvek, treba konzultovať stav s lekárom. Inak sa to môže vypomstiť."

MUDr. Kovaničová podotýka, že jar je prelomovým obdobím, keď sa mnohé psychické poruchy zvyknú objavovať častejšie. „Ak sa už niekedy predtým choroba objavila alebo je predisponovaná, dá sa predpokladať, že práve na jar sa môže zhoršiť alebo znovu objaviť. Na jar je vždy potrebných viac terapií. Spôsobuje to zrejme tiež vyčerpanie, ale aj prelom súvisiaci so zmenou svetelného prísunu. Preto je ďalším kritickým prelomom, hlavne pre depresívne stavy, takisto jeseň."

Momentálne ročné obdobie tiež zvykne negatívne vplývať i na psychosomatické ochorenia. Pri postihnutí niektorého orgánu, ako je srdcový systém, vredové ochorenia či zvýšený krvný tlak, sa totiž k slovu dostáva psychologická zložka. Jarné podráždenie alebo únava spôsobuje zhoršenie stavu. V tomto období by sme preto všetci mali zbystriť pozornosť. No odborníčka varuje, že ani prehnané sledovanie samého seba nebýva vhodné.

„Prílišné pozorovanie tiež nie je dobré. Netreba realitu vnímať ako hrozbu ochorenia alebo zhoršenia stavu. Môže viesť k stiesneným reakciám a osobnostnému pocitu úzkosti. Každý by mal nájsť tú zdravú strednú cestu. Keď máme nejaký prechodný príznak, netreba sa hneď báť. Zvážiť návštevu lekára by sme mali až vtedy, keď je subjektívna miera nepohody na hranici našej tolerancie. Vždy je lepšie nehanbiť sa prísť poradiť, kým nebude neskoro," odporúča na záver MUDr. Kovaničová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 191
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 379
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 325
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 702
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 611
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 103
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 650
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 294
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 281
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 245

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 2. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 3. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 4. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 5. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 6. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 7. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 8. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 807
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 224
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 949
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 080
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 644
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 286
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 763
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 568
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ František Hodorovský.

Ako oligarcha sa nevnímam, vraví v prvom rozhovore, ktorý poskytol.


21 h
Predseda Národnej rady Boris Kollár počas príhovoru

Policajti si idú filmové triky.


22. sep

Pokryteckí politici radi burcujú rečami o návrate k tradičným hodnotám. Kollár nie je výnimka.


Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


23 h

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 2. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 3. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 4. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 5. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 6. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 7. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 8. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 807
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 224
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 949
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 080
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 644
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 286
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 763
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 568
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu