Korzár logo Korzár Košice

Niektoré Múzy skráľujú budovy či oponu, iné ostali v ateliéri

Nedávno som opisovali, kde sa v Košiciach nájdu veci pripomínajúce antiku. Spomínali sme rímskeho vojaka sv. Šebastiána v dolnej časti súsošia Immaculata, sfingy na dverách Csákyho-Dessewffyho paláca, masky antických hercov na Dóme a tiež Sirény (zobrazen

Tri Múzy vidieť aj na priečelí Domu umenia.Tri Múzy vidieť aj na priečelí Domu umenia. (Zdroj: Judita Čermáková)

é na zvone Urban), ktoré lákali námorníkov spevom do svojich osídel. Dnes v rozprávaní o antickom svete a jeho odraze v Košiciach pokračujeme.

Sirénam dokázali odolať iba dve lode. Na jednej Odyseus prikázal námorníkom zaliať uši voskom, aby úchvatný spev na nich neúčinkoval, pričom jeho samotného priviazali o sťažeň. Dal im inštrukciu, aby ho za žiadnych okolností neodviazali. No hneď ako začul nádherný spev Sirén, zmenil názor a prosil námorníkov, aby ho pustili. Tí ho však nepočúvli, veď vlastne nepočuli nič kvôli vosku v ušiach. Tak sa Odyseus stal jediným, kto si vypočul hudobný recitál Sirén bez toho, aby na svoju zvedavosť doplatil. Ale aj Orfeus, ktorý sa plavil na lodi Argonautov, bol šikovný. Začal hrať na lýre, aby prehlušil ich spev. Takže loď prešla, i keď so stratou jedného námorníka. Ten chudák bol zamilovaný, preto počul aj to, čo iní nie. Ináč, keď Sirény videli, že Odyseus okolo nich preplával akoby nič, ich kúzlo zaniklo a ony poskákali do mora. Podľa mňa to nasvedčuje tomu, že aj ženy sú samoľúbe.

Toto píšem ako muž, ale faktom je, že Sirény sa nezmestili do kože. Veď vyzvali na súboj aj múzy. To nemali robiť. Múzy v pohode vyhrali a ošklbali Sirény (o perie). Ako Múzy mohli vyzerať, to v Košiciach názorne vidno na priečelí ich príbytku - Dome umenia (v podaní košického žijúceho sochára Jána Mathého).

V podobe sôch mali Múzy šantiť aj medzi Štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety, lebo ďalší košický sochár, Arpád Račko, s takýmto súsoším vyhral súťaž, no napokon z toho nebolo nič. Ostal iba model v polovičnej mierke v Račkovom ateliéri.

Päť múz vidno na Hlavnej ulici 46, kde antiku pripomenie aj zlaté rúno, vzácna koža z barana prehodená na najvyššom štíte fasády tohto domu zľava i sprava. Kompletných deväť Múz však nájdete na bývalej opone divadla vyhotovenej v rokoch 1964-1968 akademickým maliarom Ernestom Zmetákom, ktorý sa nezabudol podpísať vľavo hore. Kvôli tomu však treba skočiť na kávu do kaviarne Kavearia Theatru s tradíciou na Hlavnej ulici 76, lebo v nej tá opona visí. V strede sú tri hlavné: Terpsichore – Múza tanca, Thália – Múza divadla a napravo Múza hudby, ktorá hrá na hudobnom nástroji syrinx.

Iná Múza, ktorá podľa mytológie oficiálne zrejme ani neexistovala, ale niekto s bujnou fantáziou si ju vymyslel, je aj na balustráde radnice na Hlavnej ulici. Vraj je to Múza architektúry, možno preto, že má v ruke uhlomer. Napravo od nej je rímsky vojak, ale podľa niektorých boh vojny Mars. Každopádne ani on nie je stvárnený tak, ako rímski vojaci vyzerali, ale skôr tak, ako si jeho autor, sochársky majster Ján Anton Krausz predstavoval. (Jeho sochy možno vidieť napríklad v kláštornom kostole v Jasove.) Veď napríklad štít rímskeho vojaka by mal byť hranatý a rovný. Ako ďalšia mytologická postava vykukuje spoza trojuholníkového tympanónu polosediaca Niké s rohom hojnosti. Roh, ktorý má v ruke, je z kozy, ktorá dojčila boha Dia. Je symbolom hojnosti, preto má chrániť mesto pred nedostatkom.

Napravo zasa vidno fasces - symbol moci rímskych úradníkov. Ide o zväzok prútov, aké nosili liktori, ktorí sprevádzali rímskych úradníkov. Tí mali právo trestať, čoho symbolom boli prúty. Ak spomedzi prútov trčala aj sekera, mohli niekedy a niekde aj nechať popraviť. Postava s fascesom dávala najavo, že mesto malo aj svoju súdnu moc, ktorú mohol vykonávať aj richtár, veď slovo pochádza už z nemeckého slova richter (sudca). (Mimochodom, zo slova fasces vzniklo slovo fašizmus.) Na súdnu moc mesta upozorňuje aj Justícia (Spravodlivosť), ktorá má previazané oči, aby bola nestranná, a váhy, na ktorých váži dobro a zlo. V pravej ruke má meč na vykonanie rozsudku. Rad sôch dopĺňa nejaký neantický (asi uhorský) kráľ, zrejme Ľudovít Veľký.

Vnútri radnice, v pracovni primátora, vidno na strope Apoteózu vlády Márie Terézie a v rámci nej ešte jeden roh hojnosti. Na štíte pruského vojaka je pripevnená hlava Medúzy. Medúza bola jednou zo sestier Gorgon, a to taká škaredá, že keby ste niekomu poslali jej fotku, antivírusový program by ju zachytil. Keď sa však na ňu pozrel človek, od škaredosti zmeravel až skamenel. Perseus sa našťastie dozvedel trik. Na Medúzu sa dá pozerať sprostredkovane, preto ju sledoval len v odraze svojho štítu, a tak ju porazil sťatím hlavy. Socha s hlavou Medúzy v ruke je aj na pravej strane Východoslovenského múzea, takže to by mohlo byť jeho ďalšie stvárnenie v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Boris Voroňák.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční 11. apríla.


TASR
Ilustračný záber.

Obchádzková trasa povedie cez mesto Prešov.


TASR
Ilustračný záber.

Práce budú prebiehať v stredu a vo štvrtok.


TASR 1
Rekonštrukcia sa dotkne úseku s dĺžkou 220 metrov.

Predpokladaná hodnota zákazky je vyše 450-tisíc eur.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu