KOŠICE. V spoločnosti Ferrost, ktorej podľa prokuratúry zaplatili Východoslovenské železiarne (VSŽ) v rezešovskej ére takmer 125 miliónov korún za fiktívnu rekonštrukciu svojej budovy v Bratislave, mal reálnu moc len jeden človek. V budove expozitúry VSŽ v Bratislave sídlila do roku 1999 strana HZDS Vladimíra Mečiara. Jeho vláda umožnila v 90. rokoch Alexandrovi Rezešovi privatizáciu železiarni. Oficiálne VSŽ prenajímali budovu za 35 miliónov korún ročne firme Ferrost a tá ju zase mala prenajímať za 17 miliónov HZDS. "Do budovy mala prísť daňová kontrola. Cibuľa tam dal preto cez noc námestníkov Ferrostu priviezť štyrmi autami. Po kanceláriách sa narýchlo rozhadzovali materiály firmy," opisoval pozadie nájomného vzťahu na súde Hricišin. Pracovnička VSŽ, ktorá mala na starosti cenovú kontrolu faktúr, vypovedala, že v roku 1998 si v rámci exkurzie nehnuteľností železiarní chcela prezrieť aj budovu na Jégého. "Sídlilo tam HZDS. Dostali sme sa len do vstupnej haly. Ďalej nás nepustili," hovorila.
Bol ním František Cibuľa (60), v tom čase predseda jej predstavenstva a šéf košickej organizácie politickej strany HZDS.
Ako svedok to včera na Okresnom súde Košice II tvrdil Dušan Hricišin, niekdajší výkonný riaditeľ Ferrostu. V deviaty rok trvajúcom procese je zo sprenevery s Cibuľom obžalovaný Milan Baran (45), v roku 1996 riaditeľ kancelárie VSŽ.
Riaditeľ: Práce som nevidel
Hricišin na súde zopakoval to, čo pred desiatimi rokmi povedal vyšetrovateľom. Faktúry za práce pre VSŽ mal vystaviť na pokyn Cibuľu, ale nikdy nekontroloval, či sa niečo naozaj urobilo. Tvrdil, že súpis práce len prepisoval z rozpočtu, ktorý s projektom rekonštrukcie dostal od Cibuľu.
„Bolo mi len povedané, že mám vystaviť faktúry na určitý obnos. Naša spoločnosť sa na týchto prácach nezúčastňovala. Mali to robiť subdodávateľské firmy, od ktorých nám neskôr prišli faktúry. Boli uhradené bankovým prevodom," povedal.
Neznámi akcionári
Podľa neho Cibuľa bol jediným vlastníkom firmy Ferrost, ktorého poznal. „Ostatných akcionárov som nikdy nevidel, len som predpokladal, že je to niekto zo železiarní. Prichádzal som do kontaktu len s ním. On ma ustanovoval do funkcie," tvrdil.
S Cibuľom mal vraj viackrát konflikt. Pri jednej faktúre mal namietať, že rozpočet na rekonštrukciu budovy na Jégého ulici v Bratislave bol už vyčerpaný. „Povedal mi, aby som sa nestaral a faktúru vystavil."
Cibuľa poprel, že vo Ferroste rozdával pokyny. „Rozdelenie finančných zdrojov sme riešili celé predstavenstvo, ktorého členom bol aj Hricišin. Platby sme konzultovali spolu," tvrdil.
Milióny podpísali v šatni
Hricišin si včera spomenul, ako mal za Ferrost podpísať zmluvu o dielo s VSŽ. Tvrdil, že mu ju doniesol Juraj Sninský, ktorý robil Cibuľovi asistenta. „Stretli sme sa večer v hoteli Slovan. Podpísal som ju na šatňovom pulte pred kaviarňou."
Proces bude pokračovať v júni výsluchom ďalších svedkov. V kauze už raz rozsudok padol. V roku 2004 súd oboch obžalovaných odsúdil na osem rokov väzenia. Rozsudok ale zrušil krajský súd. Prípad dnes na okresnom súde pojednáva iný senát.
HZDS kontrolu nepustilo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári