rebiehajúcimi majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji na Slovensku.
Najbližšie k šampionátu má sieťotlač s portrétom kanadského útočníka Wayna Gretkého, ktorý sa tak do Košíc dostal aspoň symbolicky. "Málokto vie, že Andy Warhol mal s touto hokejovou legendou spoločných slovanských predkov, ktorí tiež emigrovali do Ameriky. Kým prvý bol potomok Rusínov a sám sa narodil v obci Miková pri Medzilaborciach, starý otec toho druhého, Anton Gretzky, bol Poliak, ktorý do USA emigroval z Bieloruska," povedal majiteľ galérie Miroslav Mihaľ. Warholovo dielo, zobrazujúce mladého Gretzkého, je z roku 1984. Keďže ide o skúšobnú tlač a nie je ich veľa, má vysokú cenu. Podobne ako známky, ktoré sú tým vzácnejšie a drahšie, čím je ich menej.
"Andy Warhol si na unikátnych tlačiach skúšal farebné kombinácie a takéto tlače boli nepublikované. Ostala na nich patina jeho ruky. Následné výtlačky, určené pre verejnosť, už potom robil ako na bežiacom páse. Ich počet sa pohybuje od 50 vyššie. Každá kópia má svoje číslo a čím je nižšie, tým je dielo cennejšie a drahšie," vysvetlil M. Mihaľ z Mihal Gallery. Podľa jeho slov sa cena pokusných tlačí pohybuje od 30-tisíc eur vyššie.
Galéria však obsahuje aj iné Warholove diela, ktoré súvisia s hokejovým šampionátom, konkrétne jeho účastníkmi. "Spojené štáty americké zastupuje portrét Marilyn Monroe, Nemecko sietotlač s pohľadom na svetoznámy hrad Neuschwaustein, Dánsko portrét nekorunovaného kráľa rozprávok Hansa Christina Andersena, Rusko reprezentuje séria štyroch sieťotlačí s námetom kosáka a kladiva (Hammer and Sickle) a Švajčiarsko sieťotlač s názvom Speed Skater (Rýchlokorčuliar). Ten bol vyrobený na objednávku Medzinárodného olympijského výboru, ktorý sídli v švajčiarskom meste Lausanne," dodal M. Mihaľ. Známe sú však aj iné Warholove diela so športovou tematikou. Napríklad portrét boxera Muhamada Aliho či tenistky Chris Evertovej. S nimi, rovnako ako s Gretzkým, sa Warhol osobne stretol.
V týchto dňoch rozšírila expozíciu časť zbierky Warholovho fanúšika Jozefa Keselicu zo Svidníka, ktorý je predsedom POP ART klubu Andyho Warhola. Ide o zbierku obalov vinylových platní, ktorých autorom je práve Warhol. Na titulnej strane možno vidieť v rôznych farebných variáciách Paula Anku, Arethu Franklin, Dianu Ross, Johna Lennona či Grace Jones.
Okrem výberu z Warholovej tvorby si môžete v týchto dňoch pozrieť v Mihal Gallery aj film o tejto ikone umenia druhej polovice 20. storočia. Jeho spoluautorom je už spomínaný J. Keselica. "Film vznikol v roku 1993 a má názov 15 minút slávy Andyho Warhola. To preto, že jedným z jeho známych výrokov bolo heslo, že v budúcnosti bude každý slávny za 15 minút. Film je poskladaný tak, že mapuje Warholov rusínsky pôvod a jeho tvorbu a časť je venovaná jeho múzeu v Medzilaborciach," prezradil autor. Dodal, že film je poskladaný zväčša zo statických záberov, oživený tzv. warholovskou muzikou a doplnený sprievodným textom v slovenčine a angličtine. J. Keselica s ním v roku 1993 získal v Argentíne bronzovú medailu UNICA, teda medzinárodnej organizácie pre amatérskych videotvorcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári