príležitosti. Zaujímalo nás teda, aká je situácia s krvou v Košiciach.
Na tzv. darovacie akcie chodí mnoho ľudí. O tom, koľko ich prichádza mimo akcií, sa síce nevedie štatistika, ale ako hovorí Jitka Mačalová, vedúca lekárka Národnej transfúznej služby SR (NTS), Transfúzne pracovisko Košice, je ich menej. „Keď sa neorganizuje akcia na darovanie krvi, ľudia môžu prísť od pondelka do piatka od 7.00 do 14.00 hod. do NTS Košice na Tr. SNP 1. V Košiciach je možné darovať krv i v 1. súkromnej nemocnici Košice - Šaca. Využívajú to, chodia, ale skôr samostatne. Okrem toho my sami posielame denne 100 sms s textom: NTSSR - Košice: 'Prosíme vás, príďte darovať krv a oslovte aj svojich známych. Týmto ušľachtilým činom pomôžete zachrániť život. Ďakujeme, Transfúzka Košice.'"
V poslednom čase pomáha ešte jedna technická vymoženosť, a to sociálna sieť Facebook. Denne sa optickými káblami šíria správy, ktoré užívateľov informujú o tom, že v tej a tej nemocnici leží niekto, kto súrne potrebuje určitú krvnú skupinu. „Určite aj my máme pacientov, ktorí krv súrne potrebujú. Nezameriavame sa však na jedného či dvoch. Zaujímajú nás všetci pacienti, ktorí potrebujú hemoterapiu. A aké skupiny momentálne potrebujeme najviac? Všetky, najvzácnejšia je tá krvná skupina, ktorú má pacient. Snažíme sa o to, aby sme vždy mali krvi dostatok. Ak nemáme, robíme všetko pre to, aby sme ju získali."
Krv je najvzácnejšia tekutina, a tak sa môže stať, že ak jej pacient príliš veľa stratí, a práve jeho krvná skupina nie je, je to pri prípadnej operácii veľký problém. „Iste, stáva sa to. Stane sa, že sa presunú plánované operácie. Našou snahou však je, aby takých situácií bolo čo najmenej. Veľmi nám môžu pomôcť samotní pacienti - rodinným darcovstvom krvi, oslovením príbuzných a známych, aby pre nich konkrétne prišli darovať krv. Nie je podstatné, akú skupinu darujúci majú, pacient dostane tú, ktorú potrebuje." Ak aj darujú inú, môžu zachrániť život niekomu, koho dovezú o päť minút...
Mnoho ľudí by si z darovania krvi rado urobilo biznis. Povráva sa totiž, že na Západe sa krv dá speňažiť. „Nemám vedomosti o tom, žeby na Západe bolo darcovstvo krvi spoplatnené. Viď. etický kódex darovania krvi a krvných buniek, podľa ktorého 'darcovstvo krvi, vrátane krvotvorných tkanív pre transplantáciu, má byť za každých okolností dobrovoľné a bezplatné...' Iba v štyroch krajinách Európy, u našich susedov - Rakúsko, Nemecko, Česko a Maďarsko - je povolené platené darcovstvo plazmy v súkromných plazmaferetických centrách. Na Slovensku, verím, že bude naďalej platiť etický kódex darovania krvi a krvných buniek a k hemoprostitúcii nedôjde."
Na NTS SR v Košiciach je momentálne zaevidovaných 49 280 darcov krvi vo veku od 18 rokov do 65 rokov, t. j. životné obdobie, v ktorom je možné darovať krv. Ako je veľa prvodarcov, dosť je aj takých, ktorí by sa dali označiť aj za rekordérov. „Máme medzi nimi mužov i ženy. Najväčší rekordér je PaedDr. Jozef Gomolčák, ktorý má 171 odberov krvi a krvných doštičiek. Zo žien je to Ing. Júlia Mačáková, ktorá má 91 odberov. Ženy nemôžu darovať tak často ako muži, najviac trikrát do roka, muži štyrikrát do roka. Môj osobný názor je, že keby každý zdravý človek daroval krv jedenkrát ročne, máme krvi dosť. Mnohí ľudia, pokiaľ sú zdraví, na možnosť darovania krvi nemyslia, a ak ochorejú, už darovať krv nemôžu," dodáva J. Mačalová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári