Medzi tohtoročnými laureátmi sú fyzik, archeológ, pedagógovia, novinárky, režiséri, historici i jeden zo služobne najstarších vodičov verejnej dopravy.
KOŠICE. Ceny mesta sa každoročne udeľujú jednotlivcom a kolektívom, ktorí sa nejakým spôsobom zapísali do histórie mesta. V sobotu sa tieto ocenenia odovzdávali už 17. raz.
Ocenenie si prevzal Juraj Bauer, ktorý dokumentuje históriu a pamiatky minulosti mesta, Andrej Bobák za mimoriadne zásluhy v oblasti vedeckého výskumu a Dárius Gašaj, ktorý sa 35 rokov venuje archeológii.
„Žiť mestom"
Za celoživotné tvorivé výkony a významné výsledky v publicistickej a novinárskej činnosti bola ocenená Alžbeta Linhardová. Ocenenie ju dojalo.
„Momentálne sa mi chce plakať, sú to slzy dojatia a zároveň slzy vďaky, že si niekto všimol, čo som robila pre mesto. Je to pre mňa veľmi milé prekvapenie, vnímam to ako ocenenie za tie roky novinárčiny, keď som nevedela, čo je piatok, čo je sviatok. Je to úžasný pocit byť tu medzi takými kapacitami mesta, aké tu dnes boli ocenené."
Najnáročnejšia bola pre ňu za roky novinárčiny časová zaneprázdnenosť. „Keď treba ísť, nemôžete pozerať, koľko je hodín, musíte ísť, musíte byť v kontakte s ľuďmi, musíte poznať mesto, musíte tým mestom žiť, a potom to vyjde."
Bodovali novinárky
Ani novinárka a zakladateľka Korza Katarína Čižmáriková neskrývala po slávnostnom ceremoniáli radosť z udelenia ceny. „Každému pohladí dušu, ak niekto ocení jeho prácu. Ani ja nie som výnimkou. Som hrdá, že si ma ocenilo mesto, v ktorom som sa po skončení vysokej školy pred 37 rokmi rozhodla žiť a pôsobiť. V ňom som popri milovanej novinárčine našla dostatok príležitostí na uplatnenie svojej energie a organizačného talentu pri darcovstve krvi, v 'poslancovaní', športe, akciách pre deti, ženy i seniorov."
Čižmáriková je aj šéfkou regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov. To, že medzi ocenenými boli dve novinárky, ju teší. „Je to fajn, v histórii udeľovania najvyššieho košického mestského ocenenia je to prvý raz."
Cenu od vedenia mesta dostala aj hudobná režisérka a dramaturgička detských programov Alica Takáčová, prednosta Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UN L. Pasteura Gabriel Vaško a vodič autobusu verejnej dopravy Jozef Zoltan. Taktiež Dáša Kuchárska za dlhoročnú prácu v odbore ortodoncia, Juraj Vančík, riaditeľ šačianskej nemocnice, a Tatiana Šárová, ktorá darovala krv už 75-krát.
Viac ako 200 medailí
Okrem cien mesta sa odovzdávala aj Cena primátora mesta Košice. Získal ju aj Jaroslav Holý, nestor slovenského veteránskeho plávania. „Je to veľká radosť, lebo moje úspechy ma prekročili. Titul majstra sveta mám ako jediný plavec – muž na Slovensku. No a človek má pocit zadosťučinenia a povzbudenia, keď vidí, že sa to hodnotí."
Hovorí, že ako 85-ročný už chcel skončiť s plávaním. „Bol som na majstrovstvých Európy v Štokholme, bol som tam prvý s veľmi dobrým časom a už som si povedal - dosť, ale prišlo San Francisco a povedal som si: Preboha, tak toto si mám nechať ujsť? Potom prišlo Slovinsko a už som mal skoro 85, a tak sa to podarilo," s úsmevom bilancuje plavec. Do vody „spadol" prvýkrát v roku 1935, no s aktívnym plávaním začalo ako 60-ročný na Ružínskej priehrade. Odvtedy získal viac ako dve stovky medailí z rôznych súťaží. „Ešte ma pokúšajú preteky na budúci rok na Ukrajime, ale či budem pána Boha pokúšať, to sa ešte uvidí."
Ocenenie kolektívov má v rukách zoskupenie mladých amatérskych tanečníkov Bobalet, I. interná UN L. Pasteura Košice a kolektív zamestnancov mestského podniku Správa mestskej zelene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári